Transit viisumi (Australia)

hämmentynyt

Haluaisin saada vielä varmistusta tiettyyn asiaan.
Tarvitaanko Australiaan läpikulku viisumi (eli trasit visa) jos viettää 12 tuntia lentokentällä? Joidenkin lähteiden mukaan viisumi tarvittaisiin jos vietät Australiassa yli 8 tuntia. Minulle Australia tietää vain mataa missä vaihdan konetta ja jatkan eteenäin.
En ole kovasti matkustanut, joten voisitteko auttaa minua..?

4

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siunausta matkaan!

      Meidän tarkoitus oli VAIN vaihtaa Australiassa konetta ja jatkaa eteenpäin ilman viisumia, mutta koneemme saapuikin eri terminaaliin, kuin mistä seuraava koneemme lähti. Eli jouduimme matkustamaan lentokenttäbussilla useiden kilometrien päähän toiseen terminaaliin, ja sen vuoksi lunastamaan itsellemme viisumit. Olisko ne ollu nelisenkymppiä...en oo varma. Mut se oli ilo, että sielä osataan englantia ja voi kysyä apua henkilökunnalta, joka oli auttavaista ja ymmärtäväistä. Ja mikä ihaninta, lentokentilläkin soi hengellinen musiikki. Ausseilla on siis sydän paikallaan :)

      • Perdone.

        Vielä paremmin asia selviäisi Australian palstalta, ja hallituksen sivuilta kaikkein parhaiten.


    • Perdone.

      Eikö se kannata heti alunperin hoitaa se viisumi netissä, halvalla, vai oliko peräti ilmaiseksi?, niin voi kulkea milloin tahansa läpi tai pysähtyä oleskelemaan sen annetun ajan kuluessa. On voimassa muistaakseni vuoden antopäivästä ja saa oleskella putkeen sen kolme kuukautta.
      On jo muutama vuosi käymisestä.

    • Viisumi tietysti

      Australian viisumin saa ilmaiseksi netistä. Ei siitä ainakaan mitään haittaa ole. Ainahan voi sattua jotain, esim. jatkolento voi olla peruttu tai lähteä myöhässä, tai ensimmäinen lento voi olla myöhässä niin että myöhästytte jatkolennolta ja joudutte odottelemaan Australiassa pitempään. Reissussa menee harvoin kaikki ihan suunnitelmien mukaan, joten kannattaa varautua yllätyksiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      355
      4531
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      148
      2558
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2166
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      145
      1710
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1247
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      44
      1242
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      36
      1205
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      79
      1121
    9. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      356
      1116
    10. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      143
      1029
    Aihe