Luotsien mielivalta

mitään ei tapahdu

Jos yrittää ilmoittaa asiattomaksi viestiä, joka on jo ilmoitettu, siitä tulee virheteksti, että on jo ilmoitettu. Usein käy kuitenkin niin, että kun on itse ilmoittanut jonkun roskaviestin asiattomaksi, ja toteaa vaikka seuraavana päivänä, että se on siellä edelleen, niin kun menee uudestaan ilmoittamaan sitä samaa viestiä (aikaleimasta näkee että se on se sama), niin kas vain ilmoitus onnistuu taas, eikä tule sitä virhetekstiä. Eli 1. ilmoitus on kadonnut johonkin. @suomi24 Miksi ylläpito ei poista ilmoitettuja roskaviestejä vaan kuittaa ilmoitukset pois? Ja kyse on siis täysin selvästä spämmistä eikä mistään rajatapauksista.

11

274

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • virhe24

      Otsikkosi on väärä. Luotsit eivät saa ilmoituksia asiattomista viesteistä.

      • noin joku luotsi tosiaan sanoi. onko niin, että luotsit saa haukut siitä, mitä ylläpito tekee tai jättää tekemättä? mikä on luotsien tehtävä?

        Ydinvoimapalstan näkökulmasta katsoen: mielivaltaista, vaikkakin erittäin puolueellista, viestien poistoa harjoittaa ylläpito. Paras keino sellaisen estämiseksi olisi ehkä vaatimus viestien poistojen yksityiskohtaisista perusteluista. Nähdyt tyhjänpäiväiset perustelut "luettelo poistojen syistä on osoitteessa xxxxx" on kuin pilkantekoa niitä kyselleelle - hauskaa ylläpidolle?

        @stuxnet


    • kaappari.

      Äläpä valehtele. Olet itse luotsi ja kammentaattori.

      Poistat kaikki muut muttet omia viestejäsi.Olet kaapannut koko suoli 24,sen.

    • >>>>>>>>>>>

      Valitettavasti palstan käyttäjä ei vain yksinkertaisesti osaa noudattaa sääntöjä.

    • testaa vaikka

      Kaikki ilmoitukset asiattomista viesteistä nollautuvat joka päivä puolen yön aikaan. Sama homma joka palstalla.

    • Palstan aiheesta saa poiketa, jos valvojat on samaa mieltä.

      Seuravvat kaksi tuulivoimaan liittyvää ketjua olen ilmoitellut olevan väärällä palstalla, toista jo parin viikon viikon ajan:

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/11992723
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/12004857

      Tuulivoima-aiheiset keskustelut kuuluu Uusiutuvat energiat-palstalle, mutta koska ydinvoimasta ei saa ydinvoimapalstalla (vastustavasti), niin valvojat hyväksyvät siellä näköjään keskustelun tuulivoimastakin :)

      Sen sijaan tällaiset aiheet ei valvojien mielestä missään tapauksessa kuulu ydinvoimapalstalle (vain muutama esimerkki kymmenien aihepoistojen joukosta):

      - Ydinvoiman uhkakuvia
      - Tshernobyl 27 vuotta
      - Olkiluoto1 liikkumisrajoituksia
      - Mitä ydinvoiman tilalle?
      - Ydinvoima hengenvaarallinen ilmastonmuutoksessa
      - Ydinvoiman yhteydet ydinaseisiin

      Valvojien terroria (siltä se ainakin käyttäjille näyttää) on ydinvoimapalstalla harjoitettu noin 3-4 vuoden ajan. Olen ollut Suomi24.fi:ssä mukana jo toistakymmentä vuotta, eikä tuota aiemmin ole ollut moderoinnista muuta kuin kiitettävää sanottavaa.

      @stuxnet

      • Toinen ilmiselvästi väärällä palstalla olleista keskusteluista poistettiin ydinvoimapalstalta, mutta toista ei. Syytä sen jättämiseen voi vain arvailla:

        - ei liikaa töitä kerralla
        - ei liikaa hyvää kerralla
        - kiusa se on pienikin kiusa
        - älä luule, että oikeassa olemisestasi olisi sinulle mitään iloa
        - viestin kirjoittaja on rekisteröitnyt käyttäjätunnuksensa, ja on lisäksi ydinvoiman innokas kannattaja

        @stuxnet


    • Tuulivoima.

      Tuulivoima jyllää palstoilla!

    • nothing happens

      Samaa mieltä. Lesbot-palstalla kuka saa haukkua ja ketä tahansa, esittää perättömiä ja loukkaavia väitteitä toisista, linkittää ihmisten Face-profiileita, linkittää sähköpostiosoitteita, tehtailla treffi-ilmoituksia (vaikka treffipalstakin on keksitty) postittaa pornokuvia ym. ja kun niistä ilmoittaa ylläpitoon, mitään ei tapahdu. Ainoastaan nollaavat kirjoituksen ja kirjoitus on edelleen siellä. Vaikka soittaakin asiakaspalveluun, mitään ei vaan tapahdu. Ajattele jos joku postais jonkun koko nimellä jotain hävyyttömyyksiä ja perättömiä väitteitä ja mitään ei tapahtuis?!

      Suomi24-Treffeissä näkee näitä feikkikuvilla esiintyviä, kuvat lainattu suoraan joltain ulkomaiselta pornotähdeltä, mies onkin nainen ja nainen onkin mies, profiilissa kesken kaiken ikä muuttuukin keskellä viikkoa paristakympistä viiteenkymppiin jne.

    • huh huh.

      luotsilla on miljoona feikkiä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      276
      14531
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      72
      7356
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      212
      7194
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      67
      5199
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      120
      4937
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4744
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      102
      4554
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      30
      4492
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      79
      4203
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3988
    Aihe