....toisistaan. http://aijaa.com/Bgrx37
Minä huomasin vain, että toisista tuli vanhemman mallinen työpöytä ja toisista se unity.
Minä huomasin vain, että toisista tuli vanhemman mallinen työpöytä ja toisista se unity.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Uppaaja.
Samat toiminnot molemmissa erilaisena visuaalisena toteutuksena.
On makuasia, kumpaa työpöytää haluaa käyttää:
Ubuntu=Unity sisältää ohjelmien käynnistyspaneelin vasemmalla, mutta Unity ei sisällä ollenkaan sitä perinteistä valikkorakennetta mitä Gnome. Ohjelmien haku/ lisäys käynnistyspaneeliin vaatii sen haun hakusanalla Unity-valikon kautta ja sitten se voidaan vetää hiirellä käynnistyspaneliin. Unity myös käsittelee ikkunoita eri tavalla ja mm. piilottaa ohjelmien valikkorivit niin, että pitää viedä hiiri ylös, että ohjelman valikot saa näkyviin. Unity on suunniteltu toimimaan kosketusnäytön kanssa.
Gnome (Classic) sisältää perinteisen valikkorakenteen, mistä ohjelmat löytyy perinteiseen tyyliin, ja hiiren vasemmalla ohjelma voidaan vetää yläpaneeliin (käynnistyspaneeli). Ohjelmien valikkorivit on aina näkyvissä. Tämä sopii hyvin 4:3 näyttöön.
http://mkk-demo.net/wordpress/ubuntu-12.04.pdf (luku 2.2)
Unity on vähän raskaampi kuin Gnome Classic, vaatii enemmän resursseja (ainakin tässä koneessa (Dell Optiplex 620) hitaampi kuin Gnome Classic). Edellisen Ubuntun (10.04) käyttämä työpöytä (Mate) oli kevyempi verrattuna molempiin Ubuntu 12.04:n työpöytiin: Unity tai Gnome Classic.
Ei juurikaan eroja Unity Vs GnomeClassic. Nopeutta kun mittailen niin Unity vie lopulta voiton. Pentium4 3GHz 1GB RAMia(vm 2005, leima emossa). Ohjelmat räpsähtelee käynnistimestä auki siihen malliin että on pirun nopee ;) Pelkästään kosketusnäytöille ei Unityä todellakaan ole luotu, mutta tuki niillekin löytyy.