Onduline aaltohuopa

Mökille tarvis uusia aitan katto, nyt palahuopa. Onko kokemuksia tuosta Ondulinesta, olis kai helpoin laitettava. Ilmeisesti voisi laittaa suoraankin palahuovan päälle tai sitten laitella ruoteet.
Saako tuosta muuten siistiä, vai näyttääkö navetan katolta?
113970
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Mulla onduline aaltohuopakatto omakotitalossa.. 30 vuotta kesti ja sitten vaihdoin samanlaiseen. helppo vaihtaa.
aino ongelma on se, että katon kannattaa kiinittää ruuveilla, eikä mukana tulleilla nauloilla. niin ja erityisesti räystään kohdat pitää kiinittää lujemmin..useammalla ruuvilla. tuuli pakkaa helposti irroittamaan levyt.

Äänestä
  • Hei,
    Onduline toimittaa vain kateruuveja Suomessa vuodesta 2010. Naulat eivät tahdo pysyä kiinni puussa meidän ilmastossa. Katso www.onduline.fi
    Onduline Rakennusmateriaalit Oy
    Magnus Hagelstam

    Äänestä

Minulla oli mökillä myös Onduline ja toimi hyvin niin kauan kunnes menin maalaamaan sen, sitten rupesi vuotamaan.

Äänestä
  • Ondulinen maalaaminen ei kyllä vuotoa aiheuta. Epäilen näin toimistospekulaationa, että levyt olivat tulleet elinkaarensa päähän ja halkesivat kun kävelit katon päällä. Vanhat päälle maalatut haurastuvat yleensä tähän pisteeseen noin 30 vuodessa. Vuoden 1983 jälkeen valmistetuista, runkopahvin värjäämistä ei tiedetä, sellaisista ei vielä ole tullut vaihtotilauksia.
    Onduline Rakennusmateriaalit Oy
    Magnus Hagelstam

    Äänestä

  • Magnus Hagelstam kirjoitti:

    Ondulinen maalaaminen ei kyllä vuotoa aiheuta. Epäilen näin toimistospekulaationa, että levyt olivat tulleet elinkaarensa päähän ja halkesivat kun kävelit katon päällä. Vanhat päälle maalatut haurastuvat yleensä tähän pisteeseen noin 30 vuodessa. Vuoden 1983 jälkeen valmistetuista, runkopahvin värjäämistä ei tiedetä, sellaisista ei vielä ole tullut vaihtotilauksia.
    Onduline Rakennusmateriaalit Oy
    Magnus Hagelstam

    Levyt eivät haljenneet, vaan maali imeytyi levyjen saumoihin ja kun maali ei ole mitään liimaa, niin levyjen välissä ollut maali halkesi ja muodosti kapillaarisen reitin vedelle.

    Äänestä

  • Mara.. kirjoitti:

    Levyt eivät haljenneet, vaan maali imeytyi levyjen saumoihin ja kun maali ei ole mitään liimaa, niin levyjen välissä ollut maali halkesi ja muodosti kapillaarisen reitin vedelle.

    Vielä tuosta katon kestosta: Onduline asennettiin -75 ja vaihdettiin Rannilan tiilikaiseksi -95. Tiilikainen on edelleen hyvän näköinen muovipinnoitteesta huolimatta.
    Samasta valmistuserästä -93 tehty taloni katto on vaihtokunnossa, siitä irtoaa muovipinnoite. Ainut selvä ero on, että talo on enemmän auringossa kuin mökki ja talossa kaikki sisäkatot ovat ulkokaton suuntaisia pienellä ilmaraolla.

    Äänestä

soveltuu aluskatteeksi suomen oloissa. päälle kattopelti, ja vot!

Äänestä
  • Minkä ihmeen takia käyttäisi 3 mm paksuista Onduline materiaalia aluskatteeksi ja mitä lisäarvoa pelti antaisi sen päällä? Onduline on sellaisenaan vesitiivis ja sen huokoinen alapinta on kondenssisuoja-aluskatettkin tehokkaampi kasteveden kaappaaja.
    Onduline Rakennusmateriaalit Oy
    Magnus Hagelstam

    Äänestä

EN suosittele kuin katoille ,joissa ei tarvitse kävellä ja asennus tehdään viileällä pilvisellä ehkä alle 10 C lämpötilassa . Piipunpellityskään ei onnistunut ilman painaumia , vaikka tein kävely / seisonta ritiliköt piipun ympärille ja painotin pellittäjälle ettei kestä kävelyä , niin silti pellittäjä onnistui jokusen painauman saamaan aikaan. Nähtäväksi jää miten nuohooja onnistuu työssään , pelkään pahinta.

Äänestä

älä sekaannu ondulineen. vain halkopinon suojaksi. materiaali kuin pahvia johon on imeytetty bitumia tai kattohuopaa jonka laitat pakkasella poimulle ja yrität kävellä päällä. siis ei päällä kävelyä. sen verran veltto ettei mitkään naulat tai ruuvit ikävä kyllä pidä tiiviisti. rautakauppoihin saatiin aikoinaan myytyä jossa tuuli repi ondulinet ennen kuin saatiin edes myytyä. loput dumpattiin ulosheittohintaan.

Äänestä

Suomi täynnä vanhoja rakennuksia joihin onduline soveltuu paremmin kuin hyvin,itse toin venäjältä vanhan varastokäytössä olevan navetan kattoon 400M3,maksoi alle 7ecua levy. Suoraan kolmio rimotetun huopakaton päälle.Halvempaa ja parempaa saa etsiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


K. Kassinen kirjoitti:

Mökille tarvis uusia aitan katto, nyt palahuopa. Onko kokemuksia tuosta Ondulinesta, olis kai helpoin laitettava. Ilmeisesti voisi laittaa suoraankin palahuovan päälle tai sitten laitella ruoteet.
Saako tuosta muuten siistiä, vai näyttääkö navetan katolta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu