tipaton tammikuu

Itse olen tämän kannalla ja ryyppään seuraavan kerran vasta helmikuussa. Onko Kajaanissa muita jotka malttavat. Lisään tähän vielä tuon jo niin tutuksi tulleen kepu on syvältä, niin ei muiden tarvitse sitä enää tähän aloitukseen laittaa
15184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Aloitin tipattoman tammikuun 2012 alussa enkä vieläkään ole saanut sitä katkaistua.
Joten olkaa varovaisia sen tipattoman kanssa. Siinä kansantalous kärsii kun ei tule alkoholiverorahoja valtiolle.

Äänestä
  • Huomasitko että tähän ketjuun ei kovin moni ole vastannut joten voi vain päätellä että viina virtaa vaikka vois näin porukalla tsempata että olis edes yksi kuukausi vuodessa että poliisitkin voisi keskittyä olennaiseen.

    Äänestä

  • virlä tipaton kirjoitti:

    Huomasitko että tähän ketjuun ei kovin moni ole vastannut joten voi vain päätellä että viina virtaa vaikka vois näin porukalla tsempata että olis edes yksi kuukausi vuodessa että poliisitkin voisi keskittyä olennaiseen.

    Keskittyä olennaiseen? Näin poliisimiehenä voin sanoa, että viina aiheuttaa ne useimmat raiskaukset ja pahoinpitelyt.

    Äänestä

  • gea kirjoitti:

    Keskittyä olennaiseen? Näin poliisimiehenä voin sanoa, että viina aiheuttaa ne useimmat raiskaukset ja pahoinpitelyt.

    Ei niitä viina aiheuta vaan henkilöt jotka juovat sitä viinaa. Kyllä kännisten kuskaaminen juoppoputkaan ei voi olla poliisien tärkein tehtävä. Vai oletko poliisimiehenä sitä mieltä että kävit kouluja sen vuoksi että osaat ajaa pakettiautolla humalaisia ihmisiä koppiin?

    Äänestä

En aio pitää tipattomia, vaan otan silloin kuin otattaa, joskus useammin, joskus harvemmin

Äänestä

Ei tipatonta tammikuuta vaan tipaton helmikuu. On paljon lyhyempi kuukausi ;)

Äänestä

En tartte tipatonta, kun en ota ku parikertaa vuodessa. Joulusta juhannusaattoon ja juhannuksesta jouluaattoon.

Äänestä

Alkoholi on siis sinulle ongelma.
Ei muuten tarvitse erikseen mitään tipatonta kuuksutta kalenteriinsa laittaa.

Äänestä
  • Suomelle tipaton viikkokin on ongelma. Useilla ei onnistu edes tipaton vuotokausi.

    Äänestä

Vielä muutaman päivän känni

Äänestä

Tipaton tippaleipä......ihan perseestä tuollaiset, tiedän tapauksia tipattomasta tammikuusta, on ollut juomatta tammikuun, mutta juonut seuraavan vuoden...ihan perseestä koko ajatus.
Tupakan polton lopetin ilman lakkoja tai laastareita tai muita lääkkeitä, alkoholia otan vähän silloin ja vähän tuolloin, enkä pidä milloinkaan tipattomia kuukausia, joskus saattaa olla rahat vähissä, voi joku viikonloppu olla ilman sitä yhtä olutpulloa.
Niin eihän jotkut voi lopettaa juomista, syntyy niitä myöhäisheränneitä, pitää tulla uskoon, ei muuten pääse viinasta eroon.....siinä vaiheessa katsoisin peiliin !

Äänestä

Nuorempana join tammikuussa, mutta eihän koko kuuta jaksa juoda ja sekin vielä että koko kuukausi pitäisi olla selvinpäin.....
Olen joskus katsellut ohjelmia, jossa entinen alkoholisti tai joskus alkoholisti aina alkoholisti, on nähnyt näyn ja tullut uskoon, muistan minä aikoinaan entisen viinakaupan aikaan lönrotinhkadulla yksi puliukko..nimeä en muista, mutta suojatietä ylittäessään puheli itsekseen ja joskus huusikin näkemilleen pikku-ukoille.

Äänestä

Minä aion vetää viinaa ihan samaan tahtiin, vähintäänkerran viikossa vedän nakit silmille. Helvetin kivaa, ei viiti kärvistellä selvin päin, se on tylsää.

Äänestä
  • Voihan sitä olla tammikuussa juomattakin, mutta nyt ilmoittaa koko maailmalla että NYT MINÄ OLEN TAMMIKUUN JUOMATTA....jotenkin tulee mieleen, olisikohan itsetunnossa vähänvikaa...vähänvikaa....vähänvikaa ;)
    Minä en päätä koskaan etukäteen tuollaisia asioita !

    Äänestä

Helepompi laskea juomattomat päivät kuin juodut tässä huushollissa
Melekeen joka päevä menöö alkoholia,hiks.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


älvolho kirjoitti:

Itse olen tämän kannalla ja ryyppään seuraavan kerran vasta helmikuussa. Onko Kajaanissa muita jotka malttavat. Lisään tähän vielä tuon jo niin tutuksi tulleen kepu on syvältä, niin ei muiden tarvitse sitä enää tähän aloitukseen laittaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu