Tallelokero?

box1

Millasta vuokraa noi hotellit ottaa noista...ellei kuulu pakettiin?

8

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 28x...

      Eihän tuossa kysymyksessä ole mitään järkeä eikä varmasti ollut tarkoituskaan.
      Sen takia kukaan ei siihen vastausta kaipaa enkä siis siihen vastaakaan.
      Mutta kun kirjoitustilaa on riittävästi niin voinen kertoa tarinan; olen aina sanonut että kirjoitan aina omalla nickilläni ja niitä ei ole pakko lukea.
      Nyt vain pitää miettiä minkä tarinan Teille kerron. Tiedän teidät vaativiksi maailmanmatkaajiksi. Syy miksi kirjoitan negajuttuja Gambiasta on islaminvastainen asenteeni sekä maassa harjoitettava diktatuuri. Siitähän toki voimme olla vaikka mitä mieltä tahansa mutta ei se minun kantaani muuta.
      Olette tottuneet lomailemaan talvi- aikaan mikä onkin mukava tapa katkaista kaamos. Samat kelit ovat loma- aikoinanne vaikkapa Intiassa. Ei Goa. Se ei ole Intiaa.
      Sieltä löydätte sellaisia kulttuuripläjäyksiä että alta pois. Moni matkaaja on täällä hehkuttanut miten vievät vanhoja vaatteita, elekroniikkaa ja vaikka mitä krääsää köyhäinapuna Gambiaan. Viekää ne Intiaan. Siellä tulette näkemään sellaista kurjuutta aivan livenä mitä ette totena pidä. Jalattomia lapsia rullalaudoilla, sokeita pikkulapsia, kädettömiä pikkutyttöjä. Kaikki nämä on tarkoituksellisesti vammautettu kerjäämisen tehokkuuden lisäämiseksi. Tämä on totta.
      Haluatteko nähdä Taj Mahalin?, entä ruumiiden poltot ja tuhkien sirottelut Gangesiin ja pikku omapesut siinä sitten?
      Avatkaa silmänne niin maailma avautuu teille. On paljon suurempia avuntarvitsijoita kuin nämä Gambian bumsterit ja niiksi opiskelevat.

    • box1

      Joo mut paljo se laatikko maksaa?

      • Tapsa4

        Rikkaus on elämän erilaisuus ja erilaisuus on elämän rikkaus. ( 28x;lle )

        Ei se tallelokero paljoa maksanut, oisko ollut muutaman euron kahdelta viikolta. Se varmaan kannataa maksaa. Meidän hotellissa boxit olivat respan vieressä ja 24/7 valvonnan alaisuudessa ja parin lukon ( rautaoven ) takana.


      • 4321
        Tapsa4 kirjoitti:

        Rikkaus on elämän erilaisuus ja erilaisuus on elämän rikkaus. ( 28x;lle )

        Ei se tallelokero paljoa maksanut, oisko ollut muutaman euron kahdelta viikolta. Se varmaan kannataa maksaa. Meidän hotellissa boxit olivat respan vieressä ja 24/7 valvonnan alaisuudessa ja parin lukon ( rautaoven ) takana.

        Gambiaan on netin kautta suora yhteys oppaisiin ja myös Tjären toimistoon. Oppailata voi kysyä tallelokeron hintoja, varmasti tietävät ja ne hinnat voi jonkin verran vaihdella eri hotellien välillä mutta ei niissä suuria eroja ole. Halpaa "lystiä" se kuitenkin on.


    • Tyhmiä joukossa

      Gambiassa ei vammauteta lapsia ja laiteta kadulle kerjäämään. Luuleeko 28 että Intiassa se apu menee niille lapsille joita on vammautettu. Eiköhän ne rahat mene niille jotka sen aiheuttikin. Ja entäs nämä tyttöjen raiskaajat. ÄLY hoi.

    • pelasi hyvin

      Muistaakseni Senegambia beac hotellissa maksoi 10 eken luokkaa viikon reissulla. Ei se kuitenkaan kallis ollut.
      Ihmettelen ettei kaikki osaa lukea kysymystä. Kysymys oli hyvin selkeä joten luulisi sen kaikkien tajuavan. Mutta ei. No ei kai sille itse mitään voi jos on tyhmäksi syntynyt.

    • box1

      Kiitoksia..Oli jostain sellainen käsitys et rahastaavat paljonkin niillä,

    • 28x...

      Tuli tuossa päähäni sellainen ajatus että miksi niitä rahojanne jonnekin tallelokeroon laitatte? Palstalla on tullut esiin se suuri humanismin aate mikä mielenne valtaa kun katselette bumsteriharjoittelijoiden syvänruskeisiin ja vilpittömiin silmiin. Antakaa rahanne suoraan heille tai jättäkää ne huoneenne yöpöydälle. Olen varma että rahanne menevät oikeaan osoitteeseen eli suoraan tarvitsijoille. Samalla säästytte kokonaan tallelokeron vuokran maksusta joka voi tuntua suorastaan vapauttavalta kun ei tarvitse enää maallisesta välittää.
      Kultasormuksenne voitte vaihtaa suoraan hasikseen joka on siellä pirun hyvälaatuista. Rento asento puun alle ja kohta ymmärrätte maailman ihanuuden ja kaikki nauraa sekä aurinko paistaa eikä mikään paikka kolota eikä yhtään vitu*a.
      Se on todellakin vapauttava, toisille jopa koukuttava kokemus.
      Jos Gambia- loman ottaa näin niin tulen suorastaan suosittelemaan sinne matkustamista. Tietääkseni myös hra Presidentti on suuri sauhuttelun ystävä.....
      Unohtakaa nykypäivä ja sen ahdasmielinen asenne ja siirtykää avaraan ja ihanaan uuteen uljaaseen maailmaan joka kestää kaikki vastoinkäymisetkin naurusuin.......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      169
      3857
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      76
      3054
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2111
    4. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      22
      1994
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      46
      1838
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1331
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1258
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1250
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      58
      1038
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      748
    Aihe