Yksi vuosi takana poljettuna samaa taikinaa, pääleipureina samat naamat, happamuus on 100 prosenttinen, ettei jo olisi 180 prosenttia. Vatkausta ja venytystä, missä muualla kuin Pyhäjärven kaupunginhallinnossa; työssä hosuvat valtuusto, hallitus ja henkilöstö.
Samoja hiivoja kokeillaan tuoda innokkaasti joka vuosi tammikuussa; Laguunan "ihme- tässä se on" tai kuten nyt, kaivoksen jatkokehittelyyn uusi rahareikä, pumppuvoimala.
Milloinkahan uutisleipä on uuniin laitettavissa?
Kun taikinaa on poljettu noin 30 vuotta, ja taikina ei ole vielä valmista, niin siihen lisättynä paistoaika, luulisi taikinanpolkijoista osan jo työntävän ohdaketta ennen tuoreen voitelua.
Leipurin ohjeena, laittakaa suolaa, ettei taikinajuuri happane pitkän prosessoinnin aikana.
Taikinanpolkijat
8
146
Vastaukset
- vapaatoimittaja
Ja sulle joutilas mene töihin siitä....
- kepu-pulu
Anna vapaan työpaikan osoite, kyllä minullekin kelpaisi kuukausipalkka lämpimässä lätisemisestä. Verot lupaan pyhittää paikkakunnalle.
Niinmpä, ei niitä töitä ole paikkakunnalle siunaantunna.
Tosin eipä niitä yrityksiä ole tänne haluttukaan.
Kyllähän tontinanto ois ollut paikallaan monestikkin.
- innokas töihin
mulle kanssa työpaikka, rahaa on ajoittain vain sen verran että hädin tuskin vuokran ja ruoan niukasti eläen saan maksettua.
- poutapäivä
Pyhäjärvellä ei työpaikoista ole huolta kannettu vastuullisesti 1960-luvulla löydetyn kaivoksen. kertapaukku silloin oli riittävä.Silloisten kaivosperheiden jälkikasvukaan ei voi olla työpaikasta varmana ja huolettomana kaivostornin turvissa.
taikinaa tosiaankin. - keskushyökkääjä.
Saatais joskus kunnon johtaja tähän peliin.
- vapaatoimittaja
Töitä on joutilaat ei se itkeminen täällä auta!!Aamulla klo 06 kuhnuri-torille niin kuorma-auto hakee työmiehet.
- mäkimaa
sinäkö et muuhun pysty, kuin kopioimaan toisten nimimerkkejä ja hokemaan tyhmää mantrasi, mikä ei tarkoita niin yhtikäs mitään.
nosta housujasi, vako näkyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M317034Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1093806Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v453763KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2501961Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e521852Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka331840Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn371353- 771253
Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj291191Tsekkoslovakialaiset Skoodat ei kelvanneet hesalaisille
Mutta jotain "polskifiiaatteja" Itä-Blokista kuitenkin hommaavat. No kommunistiakvaarioitahan nuo ovat muutenkin. https61166