Voiko 15-20 asteen pakkasella nukuttaa lasta ulkona?

huolestunut isoisä

Hyvin puettu, muuten lämmin varmasti mutta kasvot näkyy vaunujen pohjalla.
Eikö se pakkanen pure kasvoihin jos tunnin toista nukkuu ulkona?
Sanoin tästä sukulaiselle joka sanoi että voi nukuttaa, siellä vaunuissa on lämmin, no on, mutta kasvot?
Tiedän, että he tekevät ainakin tunnin ulkolenkkejä tällaisissa
pakkasissa kuin nyt on. Kuvittelisin jos minun paljas käteni joutuu olemaan
pakkasen kanssa tekemisissä parikin tuntia vaikka muu osa kehoa
onkin lämmin, niin kyllä tulee kädelle kylmä.
Onko tyhmä kysymys.

8

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ahh1

      Kyllä minä nukutan omaa 1 vuotiasta ulkona, tänään nukkui 2,5 tuntia (herätin kesken unien, ettei varmasti palellu). Pakkasta oli ainakin 15. Laitan paljon vaatetta ja karvalakkia päähän joka suojaa aika paljon poskia ja leukaa. Karvapussia ja vilttiä päälle, sekä vaunuissa vielä sadesuoja ettei tuuli pääse jos tuulee, ja peitto siinä aukon kohdalla. Kasvot oli kylmät kun hain ulkoa pojan, mutta ei ollut nenä punaisena, muuten oli ihan lämmin poika.
      Jos kuljet naama ja käsi paljaana tuolla, niin kumpi jäätyy enemmin? Veikkaisin että käsi. Tuskin se naama siellä nii kovia kokee, kuin jos olisi käsi paljaana siellä vaunuissa.

    • itstrth

      Niin, no kasvot paljaanahan sinä itsekin varmaankin kuljet siellä ulkona ja sulla kasvoihin ottaa vielä viima, kun et ole kärryjen sisällä ;)

      Minä en ole nukuttanut lapsiani ulos yli -13 asteen pakkasilla ihan sen vuoksi, ettei tartte sydän syrjällään miettiä paleltuuko ne.

    • idioottiko oot

      Kantsii itse kokeilla ensin nukkua päikkärit ulkona. Laita sitten vasta vauva jos se oli kivaa.

    • Taitolaji&osaamista

      Meillä on lapset nukkuneet kylmemmälläkin kuin -20 asteessa ulkona pari tuntia, eikä keneltäkään ole kasvot paleltuneet.

      • kasvot tottuu

        kyllähän lapsen kanssa kuljetaan muutenkin ulkona, eikä
        niiden kasvoja peitetä, vai kuka nyt naaman kokonaan peittää,
        kauheaahan se olisi lapsellekkin olla kasvot pimeässä pussissa.


    • 9009

      Meillä nukkuu autotallissa unet kovien pakkasten aikaan... siellä on jotain 8 astetta.

    • fkhgljh

      Vaunuissa nukutettu jopa -25asteen pakkasella. kunnolla vaatetta ja tuulisuojat. Eteen harso niin että vaunut on lähes kokonaan ummessa (vain pienet ilmanvaihtoaukot). Vaunuissa on lämmin ja hyvä nukkua. Ja kyllähän aikuisellakin on kasvot paljaana ulkona talvellakin, eikä edes tuulelta suojaa ja silti pystyy olemaan. Kädet paleltuu herkemmin kuin kasvot!!

      (tuolle joka ehdottelee itse ulkona nukkumista)
      Itse olen nukkunut teltassa (ei kaminaa) pakkasilla ja kyllähän sitä raikkaassa ilmassa nukkuu paremmin kun kuivassa huoneilmassa kunhan on tarpeeksi vaatetta päällä :)

    • Punaposki

      Mutta kasvosi varmasti on tekemisissä pakkasen kanssa?Kuka peittää kokonaan kasvonsa pakkasella? Kättä ja kasvoja ei voi mun mielestä täysin verrata. Itse en kyllä nukuttaisi ainakaan yli 20 asteen pakkasella, ehkä -15 pitäisin rajana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      210
      3879
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      63
      2465
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      391
      2306
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2233
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1531
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      515
      1295
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1271
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      56
      1257
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      72
      1186
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1136
    Aihe