Miksi internet explorer hidastelee. Se miettii monta sekuntia aina ennenkuin avaa sivun ja pitää klikkaus ääntä. Klik klik klik kuuluu kaiuttimista monta kertaa ennenkuin sivu on auki.
Missä vika?
Internet Explorer hidastelee
14
327
Vastaukset
- exploreri
Vai olisko tuo elektroniikka palsta parempi paikka kysyä.
Mistä IE ja Windows versiosta on kyse?
Tämä on oikea palsta kysyä.- exploreri
Minä en kirjoittanut toista viestiä sen on joku muu käynyt laittamassa piruillakseen koska kirjoitin ensin elektroniikka palstalle kun ei löytynyt tietokone palstaa.
Internet explorer versio 8 ja windows xp.
Windows XP IE8 selain ei nykypäivänä ole oikein nopea verrattuna esim Chromeen. Vasta IE10 ja 11 pääsivät Chromen tasolle.
Olen itse testannut ja todennut asian.
Eli suosittelen selaimen vaihtoa. Saa paremman ja nopeamman selaimen.- exploreri
Onko tämä ainoa mahdollisuus eikö Internet exploreria voi saada kuntoon? jotenkin tuntuu ettei se ole ihan kunnossa ei kai sen ominaisuuksiin voi kuulua se, että aina esim. uuden välilehden avatessa tai sivun avatessa se yleensä jäätyy hetkeksi?
ja vaikka facebook vierittää alaspäin niin aina kun lataa lisää juttuja niin jäätyy hetkeksi ja koko ajan hirveä klik klik klik klik kuuluu kaiuttimista. - torjunta
exploreri kirjoitti:
Onko tämä ainoa mahdollisuus eikö Internet exploreria voi saada kuntoon? jotenkin tuntuu ettei se ole ihan kunnossa ei kai sen ominaisuuksiin voi kuulua se, että aina esim. uuden välilehden avatessa tai sivun avatessa se yleensä jäätyy hetkeksi?
ja vaikka facebook vierittää alaspäin niin aina kun lataa lisää juttuja niin jäätyy hetkeksi ja koko ajan hirveä klik klik klik klik kuuluu kaiuttimista.Ettei sul vaan olis virus koneessa?
- exploreri
torjunta kirjoitti:
Ettei sul vaan olis virus koneessa?
Nyt sain sen kuntoon. Ruutu.fi sivu näytti pahalta ja ikkunassa luki että selain Explorer 7 vaikka käytössä 8 versio. Sitten päädyin resetoimaan koko Internet Explorerin ja sen jälkeen se alkoi toimimaan paremmin.
Mutta ruutu.fi näyttää edelleen ettei selain ole tuettu, nyt se onneksi näyttää oikein Explorer 8 ja sivu näyttää muuten hyvältä ja toimii normaalisti. Eli homma on kunnossa. - exploreri
exploreri kirjoitti:
Nyt sain sen kuntoon. Ruutu.fi sivu näytti pahalta ja ikkunassa luki että selain Explorer 7 vaikka käytössä 8 versio. Sitten päädyin resetoimaan koko Internet Explorerin ja sen jälkeen se alkoi toimimaan paremmin.
Mutta ruutu.fi näyttää edelleen ettei selain ole tuettu, nyt se onneksi näyttää oikein Explorer 8 ja sivu näyttää muuten hyvältä ja toimii normaalisti. Eli homma on kunnossa.Nyt se on vielä parempi. Olen säädellyt asetuksia ja saanut poistettua ylimääräiset kyselyt ja nopeutumaan vielä entisestään. Tosin en tiedä mitä kaikkea olen tehnyt mutta nyt Explorer toimii kunnolla.
- SlaikkaG
Hei voisiko joku tietää mikä minun koneessani on vialla? Samat versiot kun aloittajallakin. Koneeni tekee netissä aina seuraavaa. Sivu jumittuu ja sitten alareunaan tulee sanoma esim google.com ei vastaa. Poistuu vaan päivittämällä sivun, alkaakseen kohta taas uudelleen. Apuva. :(
- dualboot
Koneella kaksi käyttöjärjestelmää. Ensimmäiseksi koneeseen jo valmiina asennettu Windows 7 ja IE 9-selaimella. Toisessa Linux Mint 13 ja Firefox 26. Linux osiossa netin toiminta ja selaaminen huomattavasti nopeampaa kuin tuossa tahmessa Windows 7-osiossa. Jonkin verran paremmin toimii Firefox 28:n kanssa mutta ei pääse kyllä Mint/FF26 nopeuteen. Suurin syy on tämä Windowsin hidastuminen. Nykyisin olenkin jo siirtynyt netin käytössä enemmän tuohon Linux Mintin käyttöön.
- SlaikkaG
Komento takaisin, minulla onkin IE 11. Voisikohan tuo "ei vastaa" johtua Dna mokkulastani, että yhteys pätkisi?
- ie pelaa kyllä
Oletko kokeillut resetoida Internet Explorerin? Windows 7 sinulla on vähintään oltava jos IE11 asennettuna.
- SlaikkaG
Vaihdoin 4G mokkulaan, ongelmat ovat historiaa. Vanha mokkula oli aivan hajoamispisteessä...
- asdsasfds
Osaiskos joku kertoa että mistä johtuu se ettei IE ja WMP suostu toimimaan? Siinä samassa missä nämä ko. ohjelmat eivät toimi niin oletettavasti Skypekään ei toimi koska se on riippuvainen IE:n toiminnasta.
Tein äsken uuden käyttäjätilin ja kokeilin että toimisiko mikään noista ohjelmista siellä ja kas kummaa, jokainen noista ohjelmista toimi. Mikähän mahtaa siis olla vialla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel394987Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova1582708Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1062252Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen221754Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.781726Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276281641Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin
Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma671485- 821484
- 731448
Mun on pakko uskaltaa
Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e821411