Miksi internet explorer hidastelee. Se miettii monta sekuntia aina ennenkuin avaa sivun ja pitää klikkaus ääntä. Klik klik klik kuuluu kaiuttimista monta kertaa ennenkuin sivu on auki.
Missä vika?
Internet Explorer hidastelee
14
331
Vastaukset
- exploreri
Vai olisko tuo elektroniikka palsta parempi paikka kysyä.
Mistä IE ja Windows versiosta on kyse?
Tämä on oikea palsta kysyä.- exploreri
Minä en kirjoittanut toista viestiä sen on joku muu käynyt laittamassa piruillakseen koska kirjoitin ensin elektroniikka palstalle kun ei löytynyt tietokone palstaa.
Internet explorer versio 8 ja windows xp.
Windows XP IE8 selain ei nykypäivänä ole oikein nopea verrattuna esim Chromeen. Vasta IE10 ja 11 pääsivät Chromen tasolle.
Olen itse testannut ja todennut asian.
Eli suosittelen selaimen vaihtoa. Saa paremman ja nopeamman selaimen.- exploreri
Onko tämä ainoa mahdollisuus eikö Internet exploreria voi saada kuntoon? jotenkin tuntuu ettei se ole ihan kunnossa ei kai sen ominaisuuksiin voi kuulua se, että aina esim. uuden välilehden avatessa tai sivun avatessa se yleensä jäätyy hetkeksi?
ja vaikka facebook vierittää alaspäin niin aina kun lataa lisää juttuja niin jäätyy hetkeksi ja koko ajan hirveä klik klik klik klik kuuluu kaiuttimista. - torjunta
exploreri kirjoitti:
Onko tämä ainoa mahdollisuus eikö Internet exploreria voi saada kuntoon? jotenkin tuntuu ettei se ole ihan kunnossa ei kai sen ominaisuuksiin voi kuulua se, että aina esim. uuden välilehden avatessa tai sivun avatessa se yleensä jäätyy hetkeksi?
ja vaikka facebook vierittää alaspäin niin aina kun lataa lisää juttuja niin jäätyy hetkeksi ja koko ajan hirveä klik klik klik klik kuuluu kaiuttimista.Ettei sul vaan olis virus koneessa?
- exploreri
torjunta kirjoitti:
Ettei sul vaan olis virus koneessa?
Nyt sain sen kuntoon. Ruutu.fi sivu näytti pahalta ja ikkunassa luki että selain Explorer 7 vaikka käytössä 8 versio. Sitten päädyin resetoimaan koko Internet Explorerin ja sen jälkeen se alkoi toimimaan paremmin.
Mutta ruutu.fi näyttää edelleen ettei selain ole tuettu, nyt se onneksi näyttää oikein Explorer 8 ja sivu näyttää muuten hyvältä ja toimii normaalisti. Eli homma on kunnossa. - exploreri
exploreri kirjoitti:
Nyt sain sen kuntoon. Ruutu.fi sivu näytti pahalta ja ikkunassa luki että selain Explorer 7 vaikka käytössä 8 versio. Sitten päädyin resetoimaan koko Internet Explorerin ja sen jälkeen se alkoi toimimaan paremmin.
Mutta ruutu.fi näyttää edelleen ettei selain ole tuettu, nyt se onneksi näyttää oikein Explorer 8 ja sivu näyttää muuten hyvältä ja toimii normaalisti. Eli homma on kunnossa.Nyt se on vielä parempi. Olen säädellyt asetuksia ja saanut poistettua ylimääräiset kyselyt ja nopeutumaan vielä entisestään. Tosin en tiedä mitä kaikkea olen tehnyt mutta nyt Explorer toimii kunnolla.
- SlaikkaG
Hei voisiko joku tietää mikä minun koneessani on vialla? Samat versiot kun aloittajallakin. Koneeni tekee netissä aina seuraavaa. Sivu jumittuu ja sitten alareunaan tulee sanoma esim google.com ei vastaa. Poistuu vaan päivittämällä sivun, alkaakseen kohta taas uudelleen. Apuva. :(
- dualboot
Koneella kaksi käyttöjärjestelmää. Ensimmäiseksi koneeseen jo valmiina asennettu Windows 7 ja IE 9-selaimella. Toisessa Linux Mint 13 ja Firefox 26. Linux osiossa netin toiminta ja selaaminen huomattavasti nopeampaa kuin tuossa tahmessa Windows 7-osiossa. Jonkin verran paremmin toimii Firefox 28:n kanssa mutta ei pääse kyllä Mint/FF26 nopeuteen. Suurin syy on tämä Windowsin hidastuminen. Nykyisin olenkin jo siirtynyt netin käytössä enemmän tuohon Linux Mintin käyttöön.
- SlaikkaG
Komento takaisin, minulla onkin IE 11. Voisikohan tuo "ei vastaa" johtua Dna mokkulastani, että yhteys pätkisi?
- ie pelaa kyllä
Oletko kokeillut resetoida Internet Explorerin? Windows 7 sinulla on vähintään oltava jos IE11 asennettuna.
- SlaikkaG
Vaihdoin 4G mokkulaan, ongelmat ovat historiaa. Vanha mokkula oli aivan hajoamispisteessä...
- asdsasfds
Osaiskos joku kertoa että mistä johtuu se ettei IE ja WMP suostu toimimaan? Siinä samassa missä nämä ko. ohjelmat eivät toimi niin oletettavasti Skypekään ei toimi koska se on riippuvainen IE:n toiminnasta.
Tein äsken uuden käyttäjätilin ja kokeilin että toimisiko mikään noista ohjelmista siellä ja kas kummaa, jokainen noista ohjelmista toimi. Mikähän mahtaa siis olla vialla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.933970Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973337Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1302654Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2232086Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m901843Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.211809Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä1001803- 1141617
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11311- 571222