Tältä palstalta varmaan löytyy joku joka osaisi kertoa, mistä löytyisi taulukko jossa olisi kiilaurien koot.
Yritin Googlata, mutta en onnistunut löytämään, pitäisi tehdä akselille 5 mm kiilaura, mutta en tiedä sen syvyyttä. Kiitos
Kiilaurien
12
5014
Vastaukset
- tekkijä
Yleensä tehdään puolet kiilan paksuudesta
- utelen
Kiinnostaa, miten teet kiilauran?.
Jos omistat jyrsinkoneen, kysymykseni on aiheeton.- Kuvat tulee
Terve.
Arvasin, että tällaista kysytään, miten kiilaurat sorvilla tehdään. Kun saan jostain mitat, niin otan kuvan siitä miten se tehdään.
- tekkijä
No jos se kiila on 5x5 niin ura on 5 leveä ja 2.5 syvä ,pituus tarpeen mukaan Sorvissahan menee hyvin ,vaikka kahdella tapaa kappaleen mallista riippuen . Tuon 5 uran tekee vaikka laikalla,pientä viimeistelyä tulee sillä kyllä.
Tuossa mittoja hokkakiilalle: http://www.ecs.umass.edu/mie/labs/mda/dlib/mech_comp/keys/gib_head_key.html
- Standardit löytyy
Löytyvät nettisivuilta www.sfs.fi ja hakusana "kiilaurat". Tosin tiedot pitää ostaa verkkokaupasta, koska standardijärjestöt elävät tiedon myymisellä.
- Kuvia hommasta
Standardit löytyy kirjoitti:
Löytyvät nettisivuilta www.sfs.fi ja hakusana "kiilaurat". Tosin tiedot pitää ostaa verkkokaupasta, koska standardijärjestöt elävät tiedon myymisellä.
Terve.
Lupasin laittaa kuvan kiilauranteosta sorvissa, tämä on tilanne jossa teko alkaa.
http://aijaa.com/gpJpS3
Tämä kuva on työkaluista jota tarvitaan.
http://aijaa.com/FHZO64
Jos joku innostuu tekemään vastaavaan työkalua, niin kanatta huomioida pari asiaa. Ensinnäkin, lovi tulee helposti kulmaraudasta, ja kaikki osat riittävän tukevia ettei ala värisemään. Kun pakettia hitsaa kasaan, niin kannattaa tehdä niin, että tulee vähän matalalle, on helppo sovituspaloilla korottaa, mutta jos tulee liian korkea, niin mahdoton laskea.
Töissä aikoinaan tehtiin kaikki kiilaurat näin akselille, reikiin ajettiin liilaurat sorvin kelkan pikaliikkeellä,
samoin muovi ja nailon hammaspyörät tehtiin pikaliikkeillä.
Jos kiilauria tarvii tehdä vain harvoin, ei välttämättä tarvitse ostaa kalliita tappiteriä. Tappiterät saa kätevästi katkenneesta rautaporasta. Pora niin lyhyeksi, että lastu-ura on vielä kokonainen, sitten teroitetaan kuten tappiterä (poran keskiosa matalammalla kuin leikkaava reuna). Huomioitava se, ettei poranterä kestä suuria leikkuunopeuksia, ja vaati jäähdytyksen.
Kuvan mukaisen kiristysholkkisarjan varsineen 2mm-13mm saa netistä muutamalla kympillä Kiinasta. mutta pärjää kyllä hyvällä poraistukallakin jossa sopiva suora osa pakkaan kiinnittämiseksi.
Jos jollain on IK 62 sorvi, niin tästä linkistä on hyödyllistä tietoa mainitusta sorvista, tuli aikoinaan opastettua kun joku ei saanut sorvista ulos 19 kierrettä tuumalla.
- utelen
Kylläpäs teit miehen työn, jos voisin, paukun tarjoisin.
Mullakin kyllä sorvi on, mutta temppua en vielä ole älynnyt.
Kiitos. - tekkijä
Jäi itseltä löytämättä ,mistä linkistä sitä 1K-62 tietoa löytyy?
- Kiiloja uraan
Linkki.. kirjoitti:
Anteeki unehtui, tässä linkki.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/6400527Hyvä tapa yksittäisten kiilaurien valmistukseen. Ja voihan sorvin tilalla käyttää penkkiporakonetta varustettuna ristisyöttöpöydällä. Kiilaurien ja kiilojen mitat löytyvät DIN 6885 standardista. Linkin http://www.ketten-fuchs.de/uploads/media/Fuchs_Katalog_2011-2012_-_Internet_65.pdf takaa löytyy yksi mittataulukko. SFS:n mitat ovat samat kuin DINin.
- Lisää mittoja
Kiiloja uraan kirjoitti:
Hyvä tapa yksittäisten kiilaurien valmistukseen. Ja voihan sorvin tilalla käyttää penkkiporakonetta varustettuna ristisyöttöpöydällä. Kiilaurien ja kiilojen mitat löytyvät DIN 6885 standardista. Linkin http://www.ketten-fuchs.de/uploads/media/Fuchs_Katalog_2011-2012_-_Internet_65.pdf takaa löytyy yksi mittataulukko. SFS:n mitat ovat samat kuin DINin.
http://www.meadinfo.org/2009/05/din-6885-1-key-hub-keyway-shaft-keyway.html
Löytyi tuollainen taulukko kiilaurien mitoituksesta, on siksi hyvä että on samassa kuvassa akselin ja reiän mitoitukset. Kunhan muistaa, että akselilla mitta alkaa siitä terä koskettaa akselia. Reiässä taasen mitta alkaa siitä, kun terä alkaa ottaa myös keskeltä. (eli kun viiva häviää uran keskeltä).
Taulukossa lisäksi huomattava kohta ”d (from) mm” eli Suomeksi alkaen mm.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2539454Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu1527702K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1525281Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1524963PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *584670Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko1054350Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1294173- 1681988
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.91869Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell2901646