Kiitätkö hyvästä työstä?

Ei huono!

Lapsuudessani ohjeiden noudattaminen oli selvääkin selvempää. Jos työ epäonnistui, palaute tuli, mutta onnistuminen oli itsestään selvä suoritus, johon ei kiinnitetty huomiota.
"Kissa kiitoksella elää". Joskus äitini neuvoi minua, vanhinta lastaan, pikkusisarusten käsittelyyn ja sanoi, ettei lasta saa kiittää, sillä siitähän se vain ylpistyy ja luulee olevansa muita parempi.

Omia lapsiani opettelin kiittämään ja arvostin hyvin tehtyä työtä. Äitini ei edelleenkään hyväksynyt, vaan sanoi, että minulle tulee vielä ongelmia lasten kanssa, kun ne luulevat itsestään liikoja jo tuossa iässä.

Mutta en osaa kiittää oikein. Minun on erikseen päätettävä, että nyt on kiitoksen aika. En osaa olla ylpeä toisten suorituksesta, vähättelen omiani. Minun on suorastaan vaikea onnitella toisia menestyksen vuoksi, sillä minulla ei ole luontevia sanoja, eikä oikeaa asennetta. Vähättely lapsuudessa ja nuoruudessa jätti jälkensä.

Toivon, että nuoremmat kasvattajat jo ymmärtävät, että kannustus ja kiitos ovat iso osa kasvatusta. Itsetunnon kehittyminen alkaa lapsuudessa.

5

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kissa ja kiitokset

      "Kasvatus" on rankaisua, kieltoja, uhman taltuttamista, jäähyjä, rajoja, ei koskaan kiitosta.
      On ihan turhaa yrittää täällä tuoda esiin jotain myönteistä asiaa lasten kasvatuksessa. Se ei todellakaan kiinnosta ketään.
      Lapset ovat kuin koiria. Ja niin niitä myös kohdellaan.

      Koiraakin joskus kiitetään, lasta ei.

      • Vanhempi2/

        Tällaisia äitejä on .Miksi he saavat lapsia?Hyvin kylmää ja kovaa kyytiä lapsille.Eikö neuvolantädit näe näyttelevien äitien käytöstä läpi.Miten auttaa lapsia tai puuttua tila teeseen.


    • omituista

      Kyllä täytyy olla julma äiti, ettei kiitä lasta hyvästä työstä. Sehän paremmin kannustaa lasta tekemään töitä esim. siivousta kotona. En ymmärrä yhtään tällaista kieltoa, vaikka minulla ei ole lapsia. Minä ainakin kiittäisin, jos lapsi tekisi töitä kotona ja vielä hyvin.

    • Asian vierestä menee

      Kun ette näköjään tajua edes, että mitä tuo kyseinen sananlasku oikeasti tarkoittaa, niin käykää se jostain sanakirjasta katsomassa.

    • kiittäjä

      Kyllä kiitän lastani tehdystä työstä ja myös hyvästä yrittämisestä. Meitäkin on kiitetty aikanaan. Arvostan lastani ja hänen tekemisiään joten kerron sen kiitoksellakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      64
      7556
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2979
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1813
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1669
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      121
      1501
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      171
      1451
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1182
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      869
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      774
    Aihe