Hartiat ja hieman yläselkää ovat täynnä finnejä

Kyllästynyt

Kuten otsikko jo kertoo minulla on akne hartia-yläselkä alueella. Naamassa ei juurikaan kuin jotain pientä joskus. Hartioissa on tosi isojakin kosketus arkoja finnejä(?) ja sit pienempiä.. Olen 16v ja kävin pari kuukautta sitten terkkarilla ja suositteli Sebamed ihon hoito sarjaa akne iholle, sitä olen pesun yhteydessä käyttänyt, mutta tuloksia ei ole juurikaan tullut. Eli mitä tehdä asialle? Olen kärsinyt tästä kohta vuoden, että meneekö tämä ajan kanssa ohi vai? Vinkkejä otetaan mieluusti vastaan!

4

1792

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tsemii

      Itselläni toimi se, että jätin maitotuotteet ja viljatuotteet pois ja lisäsin todella paljon kasvisten syömistä. Juomisena 90% vesi ja aamu/iltapalaksi marjaisia keittoja (ovat niissä maitölkin näköisissä purkeissa). Ihan täysin kaikki ei ole lähtenyt nyt about 3 viikon kokeiluajalla, mutta merkittävästä muutoksesta kuitenkin puhutaan.

    • suurin ongelma on tuo lavat ja yläselkä joita on yksin vähän hankala pestä kunnolla. eli jos sulla joku saunakaveri tai vaikka isä/veli tms joka pesis sun selän, se auttaa myös vähentämään uusien finnien tuloa.

    • finniselkä:)

      Mulla sama ongelma, mukava sit rannalla bikineis ku selkä täynnä punasii isoi finnei.

      TÄYNNÄ!

    • pesuaine?

      Nujerra akne!
      http://www.nujerraakne.fi/

      Aknesta voi parantua!
      https://www.booky.fi//tuote/varpu_tavi/aknesta_voi_parantua_/9789529993383?kb=1&gclid=CMCJuKHA1rgCFaV4cAodvDMAjg


      Kuuntele alla oleva ohjelma:

      03.11.13
      Osa 1/5 (5:31)
      Osa 2/5 (5:20)

      http://www.terveydentukipilarit.fi/radio-ohjelma/mediasali/

      Myös liiallinen hoitaminen on haitaksi iholle.

      Monet kosmetiikkatuotteet on niin täynnä hajusteita ja kemikaaleja, että vain pahentavat oireita.

      Toinen on ruokavalio, millä on todellakin hirveesti merkitystä, miten iho voi. Iho on ihmisen suurin elin, joten EI ole ihan sama, mitä suuhunsa laittaa, vaikka niin kuvittelisi.

      Kannattaa lukea niiden juttuja joilla oikeesti on kokemusta eli nuo ylläolevat linkit.

      Ja ehdottomasti synteettiset monivitamiinit pois ja VILJAT!
      http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm


      Antioksidantit aknen hoidossa
      http://www.raikasweb.com/antioksidantit-aknen-hoidossa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      95
      3859
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      47
      3245
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      100
      2857
    4. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      136
      2550
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      57
      2490
    6. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2408
    7. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2407
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      21
      2354
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      23
      2336
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      64
      2100
    Aihe