jumala ja yliluonnollisuus

usk

Usko jumalaan, en ole mikään himouskovainen tai käy joka viikko kirkossa, en lue raamattua tms. mutta silti uskon vahvasti jumalaan, rukoilen jne.

Mutta näen myös enneunia, käytän tarot-kortteja ja uskon henkimaailmaan, kuten myös seuraaviin elämiin. En kuitenkaan harjoita mitään magiaa jne.

Kysymys kuuluukin teille uskovaiset, onko elämänkatsomukseni vääränlainen uskovaiseksi? Enneuniakin näen ja itse en sille voi mitään.

7

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Enkelinuntuvatakki.

      Sinulla näyttää olevan ongelma ettet tiedä oikein mihin uskot, sekoitat uskonnon ja taikauskon keskenään.

    • usk

      Tuskinpa. Ei minulla ole ongelmaa uskomukseni kanssa. Uskon henkimaailmaan jne, koska asiasta on kokemuksia ja uskon jumalaan. Itseasiassa suuremmat todisteet minulla on henkimaailmasta kuin jumalasta, mutta uskon kumpaankin.

      mielenkiintoista vaan on tietää miten muut uskovaiset reagoivat tällaiseen?

    • Papin tytär

      Ei usko aikanaan sitä ole esteenä sille, että voisi uskoa mainitsimiisi asioihin. Itse en oikein pidä sanasta Jumala (ihmiset ovat ikään kuin pilanneet sen sanan merkityksen mielestäni), mutta uskon kyllä että jokin energia on luonut meidät ja asuu meidän sieluissamme. En ole kumminkaan mikään kunnon uskovainen, mutta ymmärrän hyvin miten uskonnon kautta voi tutkia totuutta ja itsekkin rukoilen suhteellinen usein, kumminkin omin kunnioittavin sanoin.

      Tunsin joskus Hyvin uskovaisen pojan, joka aikoi opiskella ihan papiksi saakka. Hänkin näki enneunia hyvin usein ja tästä sitten kysyi eräältä vanhemmalta papilta, että voiko luottaa uniinsa, ovatko ne pahoja yms. Pappi yritti saada pojan ikään kuin uskomaan, ettei sitä ole ikinä tapahtunutkaan ja että vaan kuvittelee, ettei enää sanoisi niistä muille. Mielestäni törkeää tuollainen, että papin jonka pitäisi olla hyvin ymmärtäväinen ja viisas yritti muunnella toisen ajatuksia sellaisiksi miksi haluse niiden olevan. Itse olen aina saanut sellaisen tuntemuksen enne-unien näkemisestä, että olen juuri sillä elämänpolulla joka minulle kuuluu, ikään kuin turvallinen merkki siitä, että sisälläni on jokin mikä muistaa sen mitä on tarkoitus tapahtua ja maailmassa ei ole mitään mitä minun tarvitsisi pelätä.

      Älä kiltti ajattele sitä, että mitä muut ajattelevat. Kadotat osan itsestäsi ja oman henkisen tiesi, jos alat muokkaamaan itseäsi ja uskomuksiasi sellaisiksi miksi muut haluavat ne.

    • sinua siunaten

      Ensinnäkin, hyvä rehellinen ihminen, vaikutat todella aidolta vakaumuksessasi. Kun on rehellinen niin saa myös sen mukaan. Toivottavasti en mitenkään loukkaa sinua, mutta minun on sanottava sinulle muutamia varottaviakin sanoja. Ja sitähän sitä juuri kysytkin, että oletko oikealla lähestymässä henkimaailmaan.

      Ihan ilmeistä on että Jumala on kutsumassa sinua yheyteensä. Kyllä sinun on luovuttava noista tarot-korteista ja epämääräisistä henkimaailman ulottuvuuksista.

      Ainaostaan Raamattu on luotettava tiedon lähde näissä asioissa ja ennenkaikkea aloittelijan kannattaa tukeua Uuteen testamentiin.
      Rukous on se ihmisen keino saada yhteys Jumalaan ja sinun pitää lähestyä Isää Jeesuksen Kristuksen kautta: sillä Hän on tie, totuus ja elämä ja ei yksikään pääse Isän luo kuin vain Jeesuksen kautta. Joh: 14.6.

      Jumala puhuu tavalla ja toisella ja yksilöllisesti, myös enneunien kautta. Itse en näe enneunia, mutta koen muuten johdatusta ja Jumalan voimaa.

      Kehotan sinua tutustumaan syvällisiemmin kristinuskoon. Käy kritittyjen tilaisuuksissa: kuuntele Radio-deit-ohjelmia ja TV7:n ohjelmia.
      Kyllä etisvä löytää.

      Siunausta elämääsi!

    • -Brina-

      Uskominen on omakohtainen asia. Ja itsensä kuunteleminen, siis omien tuntemusten erottelu toisten mielipiteistä on tärkeä askel lähtiessämme kohti 'valaistumisemme' päämäärää. Vain siten sinä itse voit päättää (Jumala on tosin aina kanssasi ohjaamassa päätöksiäsi, voit olla varma siitä!), mikä on sinun kehityksellesi hyväksi juuri tässä elämäsi vaiheessa. Itselläni on myös vahva usko Jumalaan, Kaikkeuden Lähteseen joka pitää sisällään meidät kaikki ja antaa meille elämän niin monta kertaa kuin tarvitsemme löytääksemme totuuden itsestämme. Raamatun kertomukset ovat joistakin kohdista hyviä ohjeita sisältäviä, mutta mikään ei ole niistä aitoa "Jumalan sanaa", vaikka niin on yritetty aivopestä meitä lapsesta lähtien. Uskonnoista löytyy paljon egoa miellyttäviä piirteitä, mutta ne eivät välttämättä (tai useinkaan) vie meitä eteenpäin tietoisuudessamme jääden siten tavallaan polkemaan paikallamme yhä uudelleen elämästä toiseen.

    • 13+15

      Miten ihmeessä Jumala ja "yliluonnollisuus" sulkisivat pois toisensa? Raamatusta sinä totuuden kaikesta "yliluonnollisesta" löydät. Myös siitä noituudesta (eli magiasta) mitä harjoitat. Tarot-kortit ovat noituutta, seuraavat elämät ovat New Agea ja enneunet riivausta.

      Kadu syntejäsi ja tee parannus niistä!

    • Järkeä peliin

      Miksi uskovainen pistäisi uskonsa Tarot-kortteihin? Jumalaanhan se pitää panna!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      73
      6538
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6483
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      378
      6256
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      355
      4055
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2462
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2389
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      34
      1846
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      134
      1482
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1414
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      196
      1192
    Aihe