Insinööripohjalta FM-tutkintoa hakemaan.

Tramppas

Pääsin Jyväskylässä sisään FM-tutkintoa suorittamaan tietotekniikan maisterikoulutukseen. Kysymys teille, jotka olette vastaavan tehneet, pärjääkö sielä? Katselin jo nuita kandien kurssien vaatimuksia osa ihan peruskurssien asoista oli itselle aivan hepreaa. Motivaatiota löytyy, ja alalta 2v työkokemus tässä koulujen välissä, että aivan kädetön en ole. Onko Yliopisto meininki ylipäätään sellaista larppausta kuin opinto-oppaasta ja yleisesti saa kuvan (ryyppäjäisiä, miljoona ja kaks opiskelijajärjestöä ym humpuukia) vai voiko sielä oikeasti opiskella ilman että tarvii nuihin ryhtyä?

4

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyävoi

      Kyllä voi opiskella, vieläpä menestyksellisesti, osallistumatta mihinkään lapselliseen hömppään.

    • 16+1

      Niin yliopisto on oppilaitos jonne mennään oppimaan asioita, joten ei tarvitse osata kaikkia kursseja ennen kuin niille osallistuu. Eli tulet pärjäämään hyvin. Varsinkin jos et liikaa osallistu haalareissa pyörimiseen.

    • Rohkeutta!

      Hei, sä olet aikuinen. Ei sun tosiaan tarvitse osallistua lasten itsenäistymisriitteihin. Muutenkin pärjäät varmasti, kunhan vain jaksat palata opiskelijaksi ja tehdä töitä. Jos huomaat jotain esitietoja tosiaan puuttuvan niin, ettet selviä opinnoista, käy pyytämässä neuvoa, miten hankkia ne tiedot. Maisteriopinnoissa on jouston varaa. Tuskin sellaista tilannetta edes tulee. Osaamisprofiilisi on hiukan erilainen kuin perinteisen yliopistoputken käyneellä, mutta se on nykyaikaa.

    • NoPanic

      Ei kannata panikoida noiden esitietojen suhteen. Ilmoittaudu kurssille -> katso miten homma etenee. Ota ensimmäinen jakso rauhallisesti käytäntöihin tutustuen. Noi esitiedot on yleensä ihan kohtuuttomia suhteessa siihen, mitä sielä kurssilla todellisuudessa tehdään. Olen käynyt maisterivaiheen matikoitakin ilman esitietoja, vaikka pitkästä kirjoitin C:n. Arvosanakin oli yli kurssin keskiarvoa eli 3. ;)

      Hommia on toki tehtävä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4868
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      9
      3316
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      15
      2530
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      56
      1613
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1546
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1316
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      93
      1239
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      216
      971
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      68
      932
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      845
    Aihe