Korkeakoulu opintoihin pitää olla hakukelpoinen. Onko alle 3v:n (2.5v)vanhemman terveydenhuolto tutkinnon suorittanut (perushoitaja)hakukelpoinen mihinkään.
Luin Hamk:n yhdestä hakuoppaasta että ainakin heillä katsotaan tuo tutkinto hyväksi jos on ollut 3v töissä sillä allalla. Ainakin jos hakee sairaanhoitajaksi.
Mutta voiko sillä hakea muuhun esim. sosionomi tai tradeonomi koulutukseen, vai pitääkö niissä olla jokin oman alan pohjakoulutus?
Luin Hamk:n yhdestä hakuoppaasta että ainakin heillä katsotaan tuo tutkinto hyväksi jos on ollut 3v töissä sillä allalla. Ainakin jos hakee sairaanhoitajaksi.
Mutta voiko sillä hakea muuhun esim. sosionomi tai tradeonomi koulutukseen, vai pitääkö niissä olla jokin oman alan pohjakoulutus?
Vastaukset 4
Vanhimmat
KD:n virallisilla listoilla kömmähdys - heillä on 28 + Seppo Lehto listallaan
Ääntenkeskittämisellä Tampereen kansallismieliset runnovat Seppo Lehdon valtuustoon. Joten onnea tamperelaisille - heillä on kerrankin vaihtoehto, joka laittaa leninismistä kärsivät tahot ruotuun.
Vaalimatematiikalla Seppo Lehto on todennäköisesti Tampereen valtuustossa?
Kommenttinne virallisista vaaliteemoistaan oheiselta vaalisivultaan: http://home.thirdage.com/religion/slehto/ ?
Seppo Lehto on kommentoinut seuraavaa silvotun tynkä-Suomen huomattavimmalla km-palstalla:
21.9.2004 Aamulehti ja Ilta-Sanomat s.2-3 tuovat esiin nimeeni liittyvät problematiikan eri näkökulmista: IS:n värivalovalokuva Suur-Suomi r.y:n ja IKL:n yhteismielenosoituksesta Tuuli Ikosen surman jälkeen syksyllä 1995
Toistaiseksi nämä linkin takana ovat ainoat viralliset vaalisivuni http://home.thirdage.com/religion/slehto/
Toivon, että KD kristillisyydessään huomaa, että me kaikki olemme Herramme Jeesuksen Kristuksen edessä vajavaisia niin olemukseltamme kuin ajatuksiltammekin, emmekä aina teoissammekaan aina niin täydellisiä. Parannukseen on meillä kaikilla syytä, vaikka olemmekin kasteessa saaneet Herran armon, mikä vapauttaa meidät kaikki ilman ehtoja synneistämme.
... teemani lienevät tunnetut jo vuosilta 1990 saakka, jolloin ensimmäisen kerran kirjoitin Hervannan Sanomiin hallituksemme moraalittomuudesta jättäessää YK-paikallaan vaatimatta (Pertti Paasio) Pol Potia vastuuseen kansanmurhasta.
... Nyt on historiallinen tilaisuus saada 100% kansallimielinen suursuomalainen kristitty kaupunginvaltuustoon. Kiitoksia kaikille tässä asiassa auttaville tahoille. Uskon, että tämän päiväisten uutisten jälkeen tulee täydellinen vaalikaranteeni, joten voin vedota vain netti ja suusta suuhun markkinointiin asian tärkeyden ymmärtävien taholta.
PS: Palaute on aina arvokasta miten tämän eräänlaisen ihmeen mahdollistamme kun on historiallinen tilaisuus saada avoimesti kriittinen suureurooppalainen Tampereen kaupunginvaltuustoon, mitenkää itseäni väheksymättä tai korostamatta: Esittämäni faktat, aineistot lienevät monilla tiedossa?
Seppo Lehto - Haluan tässäkin asiassa uskoa Pyhän Hengen johdatukseen ja suosiolliseen lopputulokseen
( Noukittu http://www.suomensisu.fi palstalta - kiitoksia km-tahoille:)
On se hakukelpoinen samalle alalle, eli sosiaali- ja terveysalalle, mutta ei tradenomiksi. Mullakin on 2½ vuotinen lähihoitajatutkinto (100 ov).
Pääsyvaatimukset
Pääsyvaatimuksena ammattikorkeakouluun on joku seuraavista:
- lukion oppimäärä tai ylioppilastutkinto
- International Baccalaureate -tutkinto
- European Baccalaureate -tutkinto
- Reifeprüfung-tutkinto
- ammatillinen perustutkinto (alle 3-vuotinen tutkinto antaa kelpoisuuden vain ko. tutkintoa vastaavalle alalle)
- opistoasteen tai ammatillisen korkea-asteen tutkinto
- yhdistelmäopinnot-tutkinto
- näyttötutkintona suoritettu ammatillinen perustutkinto tai ammattitutkinto
- edellä mainittuja tutkintoja vastaavat ulkomaiset opinnot.
Opiskelijaksi voidaan hyväksyä myös muu hakija, jolla ammattikorkeakoulu katsoo olevan riittävät tiedot ja taidot opintoja varten. Tarkemmat tiedot pääsyvaatimuksista ja valintaperusteista saat Ammattikorkeakoulujen valintaopas - Yrkeshögskolornas urval 2004 -oppaasta tai ammattikorkeakoulujen omista hakijan oppaista
Selvensin tuota pohtimaani asiaa kysymällä hakutoimistosta ja lukee se amk-yhteishaku oppaassakin. JA olen kyllä yleisesti hakukelpoinen kaikkiin ammattikorkeakoulu paikkoihin !!!!
Eli kun olen suorittanut 2.5v opinnot ja on yli 3v siihen kuuluvaa työkokemusta niin SAA YLEISEN hakukelpoisuudenkin.
Että voin yrittää hakea vaikka tradenomiksikin!