Tyhmä juttu mutta tarvitsen viikonloppuna sairaslomatodistuksen, mutta tuntuu tyhmältä lähteä päivystykseen sitä jonottamaan kun ei ole tarvettakaan muuten vai saako sieltä vaan hoitajalta vai miten toimin? työnantajan mukaan täytyy se yhdestä päivästä olla enkä usko että auttaa maanantaina terveysasemalta enää hankittu.
Mistä viikonloppuna sairaslomatodistus?
12
19160
Vastaukset
- Liittokansleri
Haistata vitunliemet ja siirry sossun asiakkaaksi. Vain orjia kohdellaan noin. Ei ne lääkärit päivystyksessä todellakaan ole työterveyshuolto. Sen järjestää työnantaja, et sinä.
Työterveys ei valitettavasti ole auki viikonloppuna ja sijaitsee mulla tunnin päässä. Joku asiallinen vastaus kiitos
- Ei jonoa
Mehiläisestä 79 eur!
http://www.mehilainen.fi/terveyspalvelut/toimipisteet/26/mehilainen_hameenlinna - 79€=paljon hörppyä
Jatka juamista ja sijoita lääkärikäyntiin varatut rahat juamiin. Näin tekevät ammattilaiset. Amatöörit hengaa lääkäriin.
- Pissan makuinen lage
Kyllä, onkos sulla siellä lammilla jo lidli? Saat tuohon hintaan jo ainakin neljä varsteineri salkkua. Niillä leikki jo kummasti sellaista toimitusjohtajaa, ettei tarvi paljon enää muilta lupia kysellä.
- järki käteen
Ei päivystyksestä edes saa saikkutodistusta kun ei oo mikään ensiavullinen asia. Työntekijä ja työnantaja sopii nää asiat keskenään. Yksityiseltä saa klo 10-13(Mehiläinen ja Linnan Klinikka) mutta toki maaksaa vähän. Jos työnantaja ei oo järkännyt näitä asioita viikonlopulle mitenkään, niin esitä yksityisen lasku hänelle. Päivystys ei tosiaan oo ratkaisu tähän, se vaan ruuhkauttaa koko toiminnan.
Juu samaa mieltä että älytöntä on mutta minkäs teet..ja vaikka oikeesti kipeä olenkin en haluaisi mennä ensiapuun koska siellä on varmasti oikeesti apua tarvitsevia
- autettu onneksi
Etköhän soita pomollesi ja sanot että nyt on pipi.Jos tämäkään ei auta ota kunnon känni,sen jälkeen ei huolen häivää pääseekö lekuriin vai ei.
- ammattiliitto
Ilmoita pomolle ajoissa, että olet sairas.Ja kysy mistä voit hakea työpaikan kustannuksella sairauslomatodistuksen.Ilmoita poissaolosi puhelimella ja varmuuden vuoksi sähköpostilla, jotta sinulla on dokumenttia, että olet ilmoittanut poissaolosi.Jos työnantaja riitauttaa asian kanssasi, niin ota arkipäivänä yhteyttä ammattiliittoon(mikäli olet jäsen).Työntekijän ei pidä alistua ihan kaikkeen, kuten ei myöskään tietty työnantajan.Työnantaja ei ole kaveri, vaan työnantaja jolla on velvollisuudet, kuten työntekijälläkin.Pidä huoli omista oikeuksista äläkä anna pikkusormea, sillä voi mennä koko käsi ja olet aina pompoteltavana.Kysymys on todennäköisesti pienestä yrittäjästä, joka luulee voivansa tehdä mitä vain.Molempien osapuolten on hoidettava omat velvollisuutensa.
- Kokemusta on
Soita pomolle että olis poskihoitoo tulossa jahka nyt muutaman päivän huilailet kotona. Sillon ei saikkua tarvitse hakea, vaan takas töihin palattuasi siellä isossa neuvotteluhuoneessa odottaa pomo stringit ja vitjamunat polvissa.
- Anonyymi
www.laakaritaskussa.fi . Auki joka päivä.
- Anonyymi
Pistäkää nyt se korkki vaan kiinni ja töihin siitä.
Jännä, miten näitä "sairastumisia" alkaa tulla heti kun on lämmintä ja aurinkoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2764712Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452894Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k362882Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771816Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061674Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 611438
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2201204