Tyhmä juttu mutta tarvitsen viikonloppuna sairaslomatodistuksen, mutta tuntuu tyhmältä lähteä päivystykseen sitä jonottamaan kun ei ole tarvettakaan muuten vai saako sieltä vaan hoitajalta vai miten toimin? työnantajan mukaan täytyy se yhdestä päivästä olla enkä usko että auttaa maanantaina terveysasemalta enää hankittu.
Mistä viikonloppuna sairaslomatodistus?
12
18478
Vastaukset
- Liittokansleri
Haistata vitunliemet ja siirry sossun asiakkaaksi. Vain orjia kohdellaan noin. Ei ne lääkärit päivystyksessä todellakaan ole työterveyshuolto. Sen järjestää työnantaja, et sinä.
Työterveys ei valitettavasti ole auki viikonloppuna ja sijaitsee mulla tunnin päässä. Joku asiallinen vastaus kiitos
- Ei jonoa
Mehiläisestä 79 eur!
http://www.mehilainen.fi/terveyspalvelut/toimipisteet/26/mehilainen_hameenlinna - 79€=paljon hörppyä
Jatka juamista ja sijoita lääkärikäyntiin varatut rahat juamiin. Näin tekevät ammattilaiset. Amatöörit hengaa lääkäriin.
- Pissan makuinen lage
Kyllä, onkos sulla siellä lammilla jo lidli? Saat tuohon hintaan jo ainakin neljä varsteineri salkkua. Niillä leikki jo kummasti sellaista toimitusjohtajaa, ettei tarvi paljon enää muilta lupia kysellä.
- järki käteen
Ei päivystyksestä edes saa saikkutodistusta kun ei oo mikään ensiavullinen asia. Työntekijä ja työnantaja sopii nää asiat keskenään. Yksityiseltä saa klo 10-13(Mehiläinen ja Linnan Klinikka) mutta toki maaksaa vähän. Jos työnantaja ei oo järkännyt näitä asioita viikonlopulle mitenkään, niin esitä yksityisen lasku hänelle. Päivystys ei tosiaan oo ratkaisu tähän, se vaan ruuhkauttaa koko toiminnan.
Juu samaa mieltä että älytöntä on mutta minkäs teet..ja vaikka oikeesti kipeä olenkin en haluaisi mennä ensiapuun koska siellä on varmasti oikeesti apua tarvitsevia
- autettu onneksi
Etköhän soita pomollesi ja sanot että nyt on pipi.Jos tämäkään ei auta ota kunnon känni,sen jälkeen ei huolen häivää pääseekö lekuriin vai ei.
- ammattiliitto
Ilmoita pomolle ajoissa, että olet sairas.Ja kysy mistä voit hakea työpaikan kustannuksella sairauslomatodistuksen.Ilmoita poissaolosi puhelimella ja varmuuden vuoksi sähköpostilla, jotta sinulla on dokumenttia, että olet ilmoittanut poissaolosi.Jos työnantaja riitauttaa asian kanssasi, niin ota arkipäivänä yhteyttä ammattiliittoon(mikäli olet jäsen).Työntekijän ei pidä alistua ihan kaikkeen, kuten ei myöskään tietty työnantajan.Työnantaja ei ole kaveri, vaan työnantaja jolla on velvollisuudet, kuten työntekijälläkin.Pidä huoli omista oikeuksista äläkä anna pikkusormea, sillä voi mennä koko käsi ja olet aina pompoteltavana.Kysymys on todennäköisesti pienestä yrittäjästä, joka luulee voivansa tehdä mitä vain.Molempien osapuolten on hoidettava omat velvollisuutensa.
- Kokemusta on
Soita pomolle että olis poskihoitoo tulossa jahka nyt muutaman päivän huilailet kotona. Sillon ei saikkua tarvitse hakea, vaan takas töihin palattuasi siellä isossa neuvotteluhuoneessa odottaa pomo stringit ja vitjamunat polvissa.
- Anonyymi
www.laakaritaskussa.fi . Auki joka päivä.
- Anonyymi
Pistäkää nyt se korkki vaan kiinni ja töihin siitä.
Jännä, miten näitä "sairastumisia" alkaa tulla heti kun on lämmintä ja aurinkoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604636Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt352129Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti511608- 1701547
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1621512Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2721336Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm1961209- 2031132
- 811079
- 651074