Tyhmä juttu mutta tarvitsen viikonloppuna sairaslomatodistuksen, mutta tuntuu tyhmältä lähteä päivystykseen sitä jonottamaan kun ei ole tarvettakaan muuten vai saako sieltä vaan hoitajalta vai miten toimin? työnantajan mukaan täytyy se yhdestä päivästä olla enkä usko että auttaa maanantaina terveysasemalta enää hankittu.
Mistä viikonloppuna sairaslomatodistus?
12
19342
Vastaukset
- Liittokansleri
Haistata vitunliemet ja siirry sossun asiakkaaksi. Vain orjia kohdellaan noin. Ei ne lääkärit päivystyksessä todellakaan ole työterveyshuolto. Sen järjestää työnantaja, et sinä.
Työterveys ei valitettavasti ole auki viikonloppuna ja sijaitsee mulla tunnin päässä. Joku asiallinen vastaus kiitos
- Ei jonoa
Mehiläisestä 79 eur!
http://www.mehilainen.fi/terveyspalvelut/toimipisteet/26/mehilainen_hameenlinna - 79€=paljon hörppyä
Jatka juamista ja sijoita lääkärikäyntiin varatut rahat juamiin. Näin tekevät ammattilaiset. Amatöörit hengaa lääkäriin.
- Pissan makuinen lage
Kyllä, onkos sulla siellä lammilla jo lidli? Saat tuohon hintaan jo ainakin neljä varsteineri salkkua. Niillä leikki jo kummasti sellaista toimitusjohtajaa, ettei tarvi paljon enää muilta lupia kysellä.
- järki käteen
Ei päivystyksestä edes saa saikkutodistusta kun ei oo mikään ensiavullinen asia. Työntekijä ja työnantaja sopii nää asiat keskenään. Yksityiseltä saa klo 10-13(Mehiläinen ja Linnan Klinikka) mutta toki maaksaa vähän. Jos työnantaja ei oo järkännyt näitä asioita viikonlopulle mitenkään, niin esitä yksityisen lasku hänelle. Päivystys ei tosiaan oo ratkaisu tähän, se vaan ruuhkauttaa koko toiminnan.
Juu samaa mieltä että älytöntä on mutta minkäs teet..ja vaikka oikeesti kipeä olenkin en haluaisi mennä ensiapuun koska siellä on varmasti oikeesti apua tarvitsevia
- autettu onneksi
Etköhän soita pomollesi ja sanot että nyt on pipi.Jos tämäkään ei auta ota kunnon känni,sen jälkeen ei huolen häivää pääseekö lekuriin vai ei.
- ammattiliitto
Ilmoita pomolle ajoissa, että olet sairas.Ja kysy mistä voit hakea työpaikan kustannuksella sairauslomatodistuksen.Ilmoita poissaolosi puhelimella ja varmuuden vuoksi sähköpostilla, jotta sinulla on dokumenttia, että olet ilmoittanut poissaolosi.Jos työnantaja riitauttaa asian kanssasi, niin ota arkipäivänä yhteyttä ammattiliittoon(mikäli olet jäsen).Työntekijän ei pidä alistua ihan kaikkeen, kuten ei myöskään tietty työnantajan.Työnantaja ei ole kaveri, vaan työnantaja jolla on velvollisuudet, kuten työntekijälläkin.Pidä huoli omista oikeuksista äläkä anna pikkusormea, sillä voi mennä koko käsi ja olet aina pompoteltavana.Kysymys on todennäköisesti pienestä yrittäjästä, joka luulee voivansa tehdä mitä vain.Molempien osapuolten on hoidettava omat velvollisuutensa.
- Kokemusta on
Soita pomolle että olis poskihoitoo tulossa jahka nyt muutaman päivän huilailet kotona. Sillon ei saikkua tarvitse hakea, vaan takas töihin palattuasi siellä isossa neuvotteluhuoneessa odottaa pomo stringit ja vitjamunat polvissa.
- Anonyymi
www.laakaritaskussa.fi . Auki joka päivä.
- Anonyymi
Pistäkää nyt se korkki vaan kiinni ja töihin siitä.
Jännä, miten näitä "sairastumisia" alkaa tulla heti kun on lämmintä ja aurinkoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986208KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495687Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602703Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072128Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071828- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331068