vanhat valokuvat

60-luvulta

löysinpä kätköistä vanhoja ammattikuvaajan ottamia kuvia koirastamme 60-luvulla. Kuvaajan nimi E.Salminen, Etelä-Kaarela. Kuvaajasta en löydä mitään tietoja, ja epäselväksi jäikin, voiko näitä historian havinan kuvia julkaista kyseisen koirarodun harrastajien lehdessä vai ei?

3

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teidän kuvat

      Jos te olette tilanneet nuo kuvat ja maksaneetkin varmaan niistä niin käyttöoikeus on teillä ei kuvaajalla.Toimeksiantaja omistaa aina kuvien oikeudet ei kuvaaja.

    • roppakauppa

      Hei, vaikka kuvaajalla olisivatkin säilyneet tekijänoikeudet kuviin, olisivat ne todennäköisesti rauenneet. Tavallisen valokuvan tekijänoikeuden suoja-aika päättyy 50 vuotta kuvan ottamisvuodesta. Tekijänoikeuslaki muuttui v. 1991 siten, että 25 vuoden suoja-aikaa pidennettiin 50 vuodeksi. Vanhemmat valokuvat eivät kuitenkaan saaneet pidempää suojaa takautuvasti, joten tästä johtuen ennen vuotta 1966 otetut valokuvat ovat nyt vapaasti käytettävissä. Jos kuvat on otettu vuonna 1965 tai ennen, voitte tehdä kuvilla mitä haluatte.

      (jos jokin valokuva ylittäisi teoskynnyksen, olisi teoskuvan suoja-aika 70 vuotta tekijän kuolemasta - mutta veikkaisin, että esim koirastanne otetut kuvat ovat ns tavallisia valokuvia)

      • roppakauppa

        Hei lisään vielä tähän, että kuvaaja on hyvän tavan mukaisesti ilmoitettava kuvaa käytettäessä. Moraaliset oikeudet, mm.isyysoikeus ei vanhene. Mielestäni kuvan julkaiseminen harrastelehdessä ei ole niin hirveän iso juttu. Ja jos kuvaaja löytyisi jälkikäteen, olisitte 1) ilmoittaneet kuvaajan nimen kuvan käytön yhteydessä 2) yrittäneet paikallistaa hänet kysyäksenne lupaa 2) valmiita jopa ehkä maksamaan pienen korvauksen jälkikäteen?? (kymppi-pari kertajulkaisusta). Joten suurin riski on, että joutuisi maksamaan hyvin pienen korvauksen jälkikäteen. Ehkäpä kuvaaja olisi jopa otettu, että kuvaa käytetään, kun kyse on kuitenkin vanhasta kuvasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6158
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5627
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      57
      2663
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2088
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1788
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1277
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1038
    Aihe