Subjektiivinen päivähoito

eläkkeellä pian

Suomi elää velkarahalla ja velkaantuu lisää. Yksi säästötoimenpide olisi subjektiivisen päivähoidon poistaminen. Yksi lapsen hoitopaikka päiväkodissa maksaa noin 10.000 euroa/vuosi. Kodinhoidontukea voitaisiin maksaa hiukan enemmän vanhemmalle,joka hoitaa lapsensa itse. Parempihan olisi,että koulutuksesta ei säästettäisi,eikä myöskään vanhuksilta. Pieni lapsi olisi kotona äidin tai isän luona varhaisen lapsuusajan. Tosin ajankohtaiseksihan tämä asia tulee lähivuosina,näyttää Suomikin kulkevan Kreikan tietä.

9

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • termit kuntoon

      Kodinhoidosta ei maksesta yhtään mitään eikä pidäkään. Sen sijaan lasten kotihoidosta maksetaan joitain hiluja.

      • samoin!

        Samassa lauseessa kodinhoidontuki ja lasten hoitaminen itse.Onhan näitä pilkunviilaajia. Mitä muuten ovat hilut?


      • Hiluja????

        Näsäviisaus ei ole viisautta.


    • termit kuntoon

      En voi sille mitään, jos alaluokkaisilla Jennoilla ja Jannikoilla on jäänyt sanavarasto suppeaksi.

      Hilut ovat pieniä rahoja tilanteesta riippuen. Hiluja miljonäärille ovat ehkä kymppitonnit, mutta sinulle ehkä joitain kymmensenttisiä. Suhteellinen käsite siis, jos raukka ymmärrät suhteellisuuden termin peruskoulun keskeen jättäneenä työttömänä.

      • eläkkeelle pian

        Hei "termit kuntoon" googlaa kodinhoidontuki, eli puhutaan sekä kodinhoidontuesta,että kotihoidontuesta ja aivan sama on asia. Voisit kommentoida itse asiaa, etkä etsiä virheitä toisten kirjoituksista.
        Minulle hilut ovat kolikoita,joita lapset pyysivät minulta ostaakseen karkkeja,mutta että KOTIhoidontukena maksettaisiin joitain hiluja...
        Peruskoulua en ole voinut jättää kesken,koska peruskoulua ei minun lapsuudessani ollut.Työtönkään en ole ollut päivääkään, eli se siitä.


      • JanneKaarina

        Mitä kiksejä saat tuosta viisastelusta? Omaa sinä-kuvaasi se ei nosta yhtään, päinvastoin. Sinusta saa epämiellyttävän ihmisen kuvan.


      • eläkkeelle pian
        JanneKaarina kirjoitti:

        Mitä kiksejä saat tuosta viisastelusta? Omaa sinä-kuvaasi se ei nosta yhtään, päinvastoin. Sinusta saa epämiellyttävän ihmisen kuvan.

        Ja sinusta moukan, joka on elänyt sosiaalipummina samanlaisten kanssa.illat vietätte lähipubissa ja voivottelette sitä ettei yhteiskunta auta enempää.Näihinhän olen törmännyt aika lailla elämässäni.Kirjoitustyylisi paljastaa sen.Ja huom, sinähän se viisastelet, tai yrität ainakin.


    • minna6

      Itse "nautin" subjektiivisesta päivähoito-oikeudesta. Tyttö ehti vuoden olla kokopäivähoidossa kunnes kakkonen syntyi. Tytön elämä olisi muuttunut liian radikaalisit, jos hänet olisi otettu päiväkodista pois ja siirretty esim. kerhoon. Uusi sisarus on muuttanut hänen asemaa perheessä. Mitä jos tärkeät kaverisuhteetkin olisi viety pois? Moni ajattelee, että "kyllä ne lapset uusia kavereita saavat." Kyllä, niin saavat. Mutta miltä sinusta tuntuisi, jos sinut erotettaisiin omista kavereista sinusta riippumattomista syistä? Vain, koska joku käskee.

      Tyttäreni on sen sijaan osapäivähoidossa. Hän käy päiväkodissa joka arkiaamupäivänä 3h leikkimässä ja touhuamassa kavereiden kanssa. Ikää on jo 4v joten oman ikäistä leikkiseuraa tarvitaan. Asiat eivät ole aina niin yksiselitteisiä. Lasta ei pitäisi myöskään aina riepotella ryhmästä toiseen ja hoitopaikasta toiseen. On eriasia mielestäni, myönnetäänkö hoitopaikka "uudelle" lapselle, jos perheeseen syntyy lapsi.

      Itse koen, että olemme oikeutettuja pitämän hoitopaikan, koska lapsi on siellä ollut jo entuudestaan ja talo ja tavat ovat hänelle jo tuttuja.

    • Ei vaan ymmärrä.

      3 tuntia päivässä on ok, mutta meillä on hoidossa isompia sisaruksia 8 tuntia/pv äidin ollessa kotona pienemmän kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13202
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      84
      3658
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      95
      2914
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      36
      1389
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      275
      1384
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      151
      1329
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1274
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1204
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      989
    Aihe