Subjektiivinen päivähoito

eläkkeellä pian

Suomi elää velkarahalla ja velkaantuu lisää. Yksi säästötoimenpide olisi subjektiivisen päivähoidon poistaminen. Yksi lapsen hoitopaikka päiväkodissa maksaa noin 10.000 euroa/vuosi. Kodinhoidontukea voitaisiin maksaa hiukan enemmän vanhemmalle,joka hoitaa lapsensa itse. Parempihan olisi,että koulutuksesta ei säästettäisi,eikä myöskään vanhuksilta. Pieni lapsi olisi kotona äidin tai isän luona varhaisen lapsuusajan. Tosin ajankohtaiseksihan tämä asia tulee lähivuosina,näyttää Suomikin kulkevan Kreikan tietä.

9

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • termit kuntoon

      Kodinhoidosta ei maksesta yhtään mitään eikä pidäkään. Sen sijaan lasten kotihoidosta maksetaan joitain hiluja.

      • samoin!

        Samassa lauseessa kodinhoidontuki ja lasten hoitaminen itse.Onhan näitä pilkunviilaajia. Mitä muuten ovat hilut?


      • Hiluja????

        Näsäviisaus ei ole viisautta.


    • termit kuntoon

      En voi sille mitään, jos alaluokkaisilla Jennoilla ja Jannikoilla on jäänyt sanavarasto suppeaksi.

      Hilut ovat pieniä rahoja tilanteesta riippuen. Hiluja miljonäärille ovat ehkä kymppitonnit, mutta sinulle ehkä joitain kymmensenttisiä. Suhteellinen käsite siis, jos raukka ymmärrät suhteellisuuden termin peruskoulun keskeen jättäneenä työttömänä.

      • eläkkeelle pian

        Hei "termit kuntoon" googlaa kodinhoidontuki, eli puhutaan sekä kodinhoidontuesta,että kotihoidontuesta ja aivan sama on asia. Voisit kommentoida itse asiaa, etkä etsiä virheitä toisten kirjoituksista.
        Minulle hilut ovat kolikoita,joita lapset pyysivät minulta ostaakseen karkkeja,mutta että KOTIhoidontukena maksettaisiin joitain hiluja...
        Peruskoulua en ole voinut jättää kesken,koska peruskoulua ei minun lapsuudessani ollut.Työtönkään en ole ollut päivääkään, eli se siitä.


      • JanneKaarina

        Mitä kiksejä saat tuosta viisastelusta? Omaa sinä-kuvaasi se ei nosta yhtään, päinvastoin. Sinusta saa epämiellyttävän ihmisen kuvan.


      • eläkkeelle pian
        JanneKaarina kirjoitti:

        Mitä kiksejä saat tuosta viisastelusta? Omaa sinä-kuvaasi se ei nosta yhtään, päinvastoin. Sinusta saa epämiellyttävän ihmisen kuvan.

        Ja sinusta moukan, joka on elänyt sosiaalipummina samanlaisten kanssa.illat vietätte lähipubissa ja voivottelette sitä ettei yhteiskunta auta enempää.Näihinhän olen törmännyt aika lailla elämässäni.Kirjoitustyylisi paljastaa sen.Ja huom, sinähän se viisastelet, tai yrität ainakin.


    • minna6

      Itse "nautin" subjektiivisesta päivähoito-oikeudesta. Tyttö ehti vuoden olla kokopäivähoidossa kunnes kakkonen syntyi. Tytön elämä olisi muuttunut liian radikaalisit, jos hänet olisi otettu päiväkodista pois ja siirretty esim. kerhoon. Uusi sisarus on muuttanut hänen asemaa perheessä. Mitä jos tärkeät kaverisuhteetkin olisi viety pois? Moni ajattelee, että "kyllä ne lapset uusia kavereita saavat." Kyllä, niin saavat. Mutta miltä sinusta tuntuisi, jos sinut erotettaisiin omista kavereista sinusta riippumattomista syistä? Vain, koska joku käskee.

      Tyttäreni on sen sijaan osapäivähoidossa. Hän käy päiväkodissa joka arkiaamupäivänä 3h leikkimässä ja touhuamassa kavereiden kanssa. Ikää on jo 4v joten oman ikäistä leikkiseuraa tarvitaan. Asiat eivät ole aina niin yksiselitteisiä. Lasta ei pitäisi myöskään aina riepotella ryhmästä toiseen ja hoitopaikasta toiseen. On eriasia mielestäni, myönnetäänkö hoitopaikka "uudelle" lapselle, jos perheeseen syntyy lapsi.

      Itse koen, että olemme oikeutettuja pitämän hoitopaikan, koska lapsi on siellä ollut jo entuudestaan ja talo ja tavat ovat hänelle jo tuttuja.

    • Ei vaan ymmärrä.

      3 tuntia päivässä on ok, mutta meillä on hoidossa isompia sisaruksia 8 tuntia/pv äidin ollessa kotona pienemmän kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      145
      7834
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      100
      7310
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7202
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      21
      6808
    5. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      74
      6372
    6. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      2
      6136
    7. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      23
      6054
    8. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      5932
    9. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      47
      5478
    10. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      84
      5380
    Aihe