Maksuton koulutus pois ja maahanmuuttajia tilalle

Tarkka:na

Nyky yhteiskunta holhoaa liikaa laiskoja ihmisiä. Minusta yhteiskuntaa pitäisi muuttaa siten, että ihmiset eivät saisi päästä vapaasti opiskelemaan eivätkä saisi vapaasti valita alaansa. Myöskin yhteiskuntaluokissa pitäisi pysyä. Työläinen on työläinen ja pysyköön sellaisena.
Minusta on pöyristyttävää, että työläisen lapsesta voi tulla johtaja. Mitä tuollainen ymmärtää työ- ja talouselämästä. Nyt nähdään millaisessa jamassa Suomi on, kun kaikanmaailman työläiset pääsevät talousasioista päättämään.
Kyllä asia on niin, että vain yrittäjä osaa Suomea johtaa ja työläisten oikeuksia pitäisi rajoittaa ja työnantajan valtaa kasvattaa.
Myöskin opiskelu pitää laittaa maksulliseksi Suomalaisilla. Nyt yhteiskunta kouluttaa laiskoja nuoria, jotka eivät viitsi töitä tehdä useaan kertaan, jotta he saavat päivärahaa opiskeluajalta ja useita ammatteja vaikka eivät ansaitse yhtäkään ammattia.
Otetaan mielummin ahkeria maahanmuuttajia, jotka tekevät töitä ahkerasti ja käyvät innoissaan koulua. He ovat tyytyväisiä paljon pienempään kuin Suomalaiset hulttio nuoret ja yhteiskunta järjestelmää rapauttavat laiskat työttömät.

2

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laiskat töihi

      Oikein. Laiskoilta tue pois ja vaikka työharjoitteluun työpaikoille, jotta oppivat tekemään töitä.

    • Vanhaan malliin

      Juu kyllä me vanhat olemme omat eläkkeem tienanneet mutta nykyajan työntekijät ovat kyllä laiskoja ja aika tyhmiäkin välillä.
      Perusasioita ei hallita eikä oikeastaan kukaan välitäkkään niistä.
      Pääasia, että saadaan työt sysättyä jonkun muun tehtäväksi.
      Ei meidän nuoruudessa ollut työttömyyskorvauksia ja hyvin pärjättiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.

      Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.
      Terveys
      325
      7758
    2. Viiimeinen viesti

      Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill
      Suhteet
      66
      2186
    3. Mikä olisi sinun ja kaivattusi

      Tarinan kertovan elokuvan nimi?
      Ikävä
      177
      1876
    4. epäonnen perjantain rikos yritys

      onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä
      Kajaani
      16
      1422
    5. Onko kaivattusi täysin vietävissä ja

      vedätettävissä?
      Ikävä
      112
      1297
    6. Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"

      Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1271
    7. Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa

      - Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 18
      Maailman menoa
      170
      1241
    8. RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.

      Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j
      Puolanka
      60
      1210
    9. Kirjoitin sinulle koska

      tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j
      Ikävä
      41
      1091
    10. Martina pääsee upeisiin häihin

      Miltäs se tuntuu kateellisista. Anni Uusivirta on Martinan kavereita.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      290
      1029
    Aihe