Otsikko^^. Itellä luultavasti futis ja suunnistus, kumpikaan ei kiinnosta ja kummassakaan en pärjää:(
Inhokki urheilulaji koulussa?
turhiikummatkin
13332
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Luistelu, hiihto, suunnistus, yleisurheilu, tanssi, uinti, sähly, pesis, tennis, sulkkis ja kaikki muu mahdollinen liikunta koulussa.
Kaikki on perseestä mutta syvimmältä on hiihto, luistelu, ja uinti
luistelu, jääkiekko, pesäpallo, tanssi, uinti, lentopallo ...
Luistelu ja tanssi useimmiten myös hiihto
Mikäs tanssissa ei viehätä ? Eihän sitä ole edes monta tuntia
No mua ärsyttää luistelu ja hiihto lähinnä sen takia, että normaalisti en KOSKAAN hiihdä tai luistele. Ja sitten kuitenkin joka vuosi pitäis olla sopivat luistimet, monot, sukset vaikka käytän niitä sitten sen yhden tai kaksi kertaa siellä koulussa ja muuten menevät rahat hukkaan. Uintikaan ei oo kivaa. Ja suunnistuksessa oon ihan toivottoman huono. :D
Ei kai mikhää ennää, ku on nykyää sopivasti haastetta. Viime vuona alko vähän kaikki pännii ku semmone liikkaryhmä oli...
Joukkuelajit ainakin on ihan persauksesta. Ei hirveesti huvita pelata niiden sm-tasoisten kanssa (keskenään aina samassa joukkueessa) kun saa vaan pallosta naamaansa. Lisäksi vielä nimenomaan joukkuelajeissa sitä kiusaamista esiintyy, hyvät/suositut keskenään pahoinpitelee (vaikka sillä samperin pallolla "vahingossa") huonot/epäsuositut. Telinevoimistelua lukuun ottamatta kaikki koululiikuntaan liittyneet loukkaantumiseni ovat todellakin joukkuelajeista, vetäkää omat johtopäätöksenne.
Tosiaan sama kiusaamisilmiö esiintyy paritansseissa, joten ne ovat myös pyllystä. Myös telinevoimistelu oli mulle ihan kauheeta. En tiedä miksi pelkään rekkiä niin hirveesti, toisaalta en ole ainoa, ei sinne kukaan halua. Pukilla taas olen telonut itseni useamman kerran. Myös kaikki, missä muut katsovat yhden suorittaessa pitäisi kieltää lailla. Muille ei tippaakaan kuulu kauanko multa menee juosta sata metriä. Ei muille myöskään mun cooperin tulokset kuulu, mutta silti open mielestä on asiallista laittaa osa oppilaista laskemaan paljonko kukakin on juossut.
Myös kaikki luokkien väliset jutut pitäisi lopettaa, koska vaikka joukkueessa on mukana vain "vapaaehtoisia", ei siitä vapaaehtoisuudesta oikein sovi kieltäytyä. Mut tungettiin kerran tungettiin luokan uintijoukkueeseen, vaikka miten hoin etten halua olla missään tekemisissä asian kanssa. Sitten selvisi, että kisat olivat päällekkäin ulkomaanmatkan kanssa, ja silti pysyi se nimi joukkueessa vaikka oli jo selvää etten aikonut ilmestyä paikalle. Kisapäivänä mulle sitten soitettiin reissuun, että missäs olen kun pitäisi olla uimassa. Totesin vaan, että sanoinhan, etten a) halunnut koko joukkueeseen ja b) ollut aikeissa olla koko maassa ko. aikana, minkä myöskin ilmoitin. Siis ihan oikeasti. On asia erikseen sanoa, että kaikkien pitää oppia uimaan kuin sitten taas väittää, että kaikkien hyvin uivien olisi pakko esitellä tätä ihmeellistä kykyään koko koulun (tuhat oppilasta) edessä. Juoksuviestiin sentän suostuin ihan vapaaehtoisesti, enkä onneksi ollut edes se joka kaatui.
Telinevoimistelu, yleisurheilu ja paritanssi.
Ja hiihto!
Hiihtäminen, suunnistus ja telinevoimistelu on mun suurimmat inhokit. Hiihto ja suunnistaminen vaan on niin tyhmiä ettei niitä vaa jaksa :D Telinevoikan viha johtuu pelostani ja osaamattomuudestani, en uskalla/osaa tehdä lähes mitään ja se nolottaa tosi paljon :( Joudun usein pidättelemään itkua ja pyyhkimään kyyneleitä aina kun on telinevoimistelua, ne 2h tuntuu kestävän ikuisuuden ja kello ei liiku lainkaan.. Oon nyt 7luokalla ja en tiedä millainen käytäntö täällä on telinevoimistelussa, mutta pelkään sitä jo valmiiksi, nyt kun meillä on uusi ryhmäkin niin ei tiedä miten ne suhtautuu tähän ja onko porukassa muitakin kaltaisiani nössöjä vai osaako kaikki muut taitavasti. Liikunnanopettajamme on tyly ja tylsä eikä lainkaan kannustava, hänenkin suhtautumisensa pelottaa hirveästi :/
Älä ota sitä telinevoimistelua niin vakavasti oot taitava jossakin ja se o hyvä aattele hyvii puolii
vittu kaikki o iha perseest, mennää ain kavereitte kaa keskustaa chillaa liikkatuntie ajaks :)