Voidaanko vaatia asuinkumppanin läsnäolo?

hämmentynyt

Varasimme Holidayclubin loman, jossa oli ehtona yhdessä asuinkumppanin kanssa osallistuminen esittelyyn. Nyt kävi niin, että mieheni ei töiden takia pääsekkään. Ilmoitin Holidayclubille ja he sanoivat, etä hänen täytyy olla mukana. Emme voi mennä myöhemminkään ja siirtää lomaa. En ymmärrä, kuinka voidaan pakottaa siihen.Voihan sitä yksinkin tehdä päätöksiä lomaosakkeista, jos niikseen tulee. Onko meidän pakko perua loma, kun en saa miestäni mukaan. Ja eikö asuinkumppani voi vaihtua? Ja jos menen ilman miestä, joudunko maksamaan välirahaa? Olen maksanut matkan jo etukäteen.

2

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aisuri mukaan

      Kerro että olet eronnut miehestäsi...? Ei voi silloin ainakaan vaatina. Tai ota joku aisankannattaja mukaan ja ajette sitten yhdessä siellä lomaosakkeessa..?

    • vaikutattetyhmiltä

      Tuskinpa ketään voidaan väkisin mukaan raahata mutta tottahan matkasta voi joutua maksamaan täyden hinnan ja ei toimi sopimuksen mukaan. Yrityksen markkinointi perustuu aggressiiviseen markkinointiin jossa sopimus pyritään saamaan aikaiseksi tuossa esittelyssä. On todennäköisempää että sopimus jää tekemättä jos pariskunnan toinen puolisko ei ole paikalla, varsinkin jos sopimus ollaan tekemässä molempien nimiin

      Oiskohan ollut fiksua varmistaa että työn puolesta voi reissuun lähteä? Vai jätättekö yleensäkin lentoja ja hotelleja käyttämättä tuosta vain kuin ei nyt tässä oikein ehditäkään lomailemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      92
      2039
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      58
      1203
    3. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      97
      1095
    4. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      224
      1088
    5. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      10
      1036
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      64
      971
    7. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      929
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      87
      895
    9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      878
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      42
      810
    Aihe