ilmanvaihto venttiilin säätö

Olen muuttamassa ja putsasin noita vanettiilejä,, onko ne kierrettävät venttiilit siten että se kierrettävä pää on aina siinä asennossa kun se lukitus ruuvi ottaa kiinni?

Vai voiko se olla auki enemmänkin?
-kiitos
2135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

kyse on siis kerrostalosta jossa koneellinen ilmastoiniti, en tiedä onko oleellinen tieto.

Äänestä

kyllä nuo poistoilmaventtiilit ovat tarkoin säädetyt oikeaan arvoonsa. Näin saadaan joka huoneistoon oikeanlainen ilmanvaihto. Puhdistettaessa on siis se kierrettävä osa palautettava alkuperäiseen asentoonsa. Hyvä mitata vaikka ennen venttiilin irroittamista. Venttiileitä ei saa itse säätää !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


putsaaja.. kirjoitti:

Olen muuttamassa ja putsasin noita vanettiilejä,, onko ne kierrettävät venttiilit siten että se kierrettävä pää on aina siinä asennossa kun se lukitus ruuvi ottaa kiinni?

Vai voiko se olla auki enemmänkin?
-kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu