Mikähän ihme ja kumma mättää, kun katsellessani aikajanalla Pinnacle 16 :ssa .mpg - videopätkiä jotka on otettu 5 megapikselin Hewlett Packard - kameralla, pätkät kyllä toistuvat hyvin jos aloittaa niiden katselun "soittimen" näytöllä niin että viivamainen lukupää on videopätkän alussa. Mutta jos "lukupään" vetää aikajanalla hiirellä keskemmäksi videoleikettä, tulee oikealla olevaan soittimen näyttöruutuun vain harmaalla pohjalla iso kaarelle ja ympyräksi taivutettu nuoli. Mitään ei tapahdu vaikka odottaisi.
Uh! - Pinnacle Studio 16
Leni taas
598
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Säädä niitä asetuksiasi siitä Pinnaclesta, koneesi ei jaksa renderoida tarpeeksi nopeasti.
Lukaiseppa tuolta vinkkejä, säädä ainakin ne renderointi asetukset kuntoon.
Ainiin ja voiskait sitä linkinkin heittää toki.
http://www.steves-digicams.com/knowledge-center/how-tos/photo-software/pinnacle-studio-how-to-set-up-the-edit-settings.html#b
Selvä - kokeillaan, mutta ihmetyttää koska pidän tietokonettani hyvänä ja luulisi että tuollaisissa huonolaatuisissa pikku videoissa ei kovaa renderöintivääntöä tarvittaisi.
On mullakin tehokas tietokone ja tehokas näytönohjain, silti sulavuuden kannalta on Pinnaclessa hyvä ruuvata asetuksia kohdalleen.
Lähinnä kannattaa kokeilla miten vaikuttaa nuo backround renderointi asetukset ja tuo kohta: If your graphics card is capable of 3D acceleration, you may want to check the use hardware acceleration box.
Sujuvuuden kannalta näitä kannattaa säädellä.