Maalatusta kipsilevystä tapetti irti

lissu4

Moi!

Osaako joku kertoa hyvää niksiä tapetin poistoon maalatusta kipsilevyseinästä ? Vaatiiko seinä uudelleen maalauksen? Olemme muuttamassa pois ja joudumme poistamaan laittamamme tapetin.

5

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tapettimestari

      Kastele tapetit kuumalla vedellä anna muhia, kastele vielä lisää, ja kohta tapetit putoavat seinältä itsekseen.
      Jos kyseessä on paperitapetit homma on helppo, mutta jos kyseessä on vinyylitapetit, täytyy tapetin muovikerros ottaa ensin pois. Kun lisäät kuumaan veteen hieman liisterijauhoa pysyy vesi paremmin seinällä.
      Jos olet raapinut tapetteja irti kovakouraisesti teräslastalla ja saanut aikaan naarmuja, pitää seinä maalata uudelleen.

      • Sillein

        Vinyylitapettejahan ei kannata ruveta irti repimään tasoittaa päälle vaan tasoite tai tasoitetapetti.


      • lissu4

        Kiitos vastauksesta.
        Nämä ovat paperitapetit kahdella seinällä. Pitää varmaankin vielä seinät maalata, jääkö seinät pahannäköisiksi tapetin poiston jälkeen?


      • Pintakäsittelijä
        lissu4 kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta.
        Nämä ovat paperitapetit kahdella seinällä. Pitää varmaankin vielä seinät maalata, jääkö seinät pahannäköisiksi tapetin poiston jälkeen?

        Pitää myös huomioida millä tapetti on liimattu.Tiedätkö sitä?Jos liisteriin on lisätty liimaa niin hojohojo.Kamalampi homma.Jos se on tehty kuin kuuluukin(eli ensimmäinen vastaus sinulle)niin sitten selitetyllä tavalla.


      • lissu4
        Pintakäsittelijä kirjoitti:

        Pitää myös huomioida millä tapetti on liimattu.Tiedätkö sitä?Jos liisteriin on lisätty liimaa niin hojohojo.Kamalampi homma.Jos se on tehty kuin kuuluukin(eli ensimmäinen vastaus sinulle)niin sitten selitetyllä tavalla.

        Onneksi aivan tavallisella liisterillä....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      48
      3507
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      124
      2802
    3. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      40
      2454
    4. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      65
      2177
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      431
      1747
    6. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      62
      1227
    7. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      56
      1123
    8. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      1059
    9. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      65
      1011
    10. 45
      978
    Aihe