Moi!
Osaako joku kertoa hyvää niksiä tapetin poistoon maalatusta kipsilevyseinästä ? Vaatiiko seinä uudelleen maalauksen? Olemme muuttamassa pois ja joudumme poistamaan laittamamme tapetin.
Maalatusta kipsilevystä tapetti irti
5
368
Vastaukset
- Tapettimestari
Kastele tapetit kuumalla vedellä anna muhia, kastele vielä lisää, ja kohta tapetit putoavat seinältä itsekseen.
Jos kyseessä on paperitapetit homma on helppo, mutta jos kyseessä on vinyylitapetit, täytyy tapetin muovikerros ottaa ensin pois. Kun lisäät kuumaan veteen hieman liisterijauhoa pysyy vesi paremmin seinällä.
Jos olet raapinut tapetteja irti kovakouraisesti teräslastalla ja saanut aikaan naarmuja, pitää seinä maalata uudelleen.- Sillein
Vinyylitapettejahan ei kannata ruveta irti repimään tasoittaa päälle vaan tasoite tai tasoitetapetti.
- lissu4
Kiitos vastauksesta.
Nämä ovat paperitapetit kahdella seinällä. Pitää varmaankin vielä seinät maalata, jääkö seinät pahannäköisiksi tapetin poiston jälkeen? - Pintakäsittelijä
lissu4 kirjoitti:
Kiitos vastauksesta.
Nämä ovat paperitapetit kahdella seinällä. Pitää varmaankin vielä seinät maalata, jääkö seinät pahannäköisiksi tapetin poiston jälkeen?Pitää myös huomioida millä tapetti on liimattu.Tiedätkö sitä?Jos liisteriin on lisätty liimaa niin hojohojo.Kamalampi homma.Jos se on tehty kuin kuuluukin(eli ensimmäinen vastaus sinulle)niin sitten selitetyllä tavalla.
- lissu4
Pintakäsittelijä kirjoitti:
Pitää myös huomioida millä tapetti on liimattu.Tiedätkö sitä?Jos liisteriin on lisätty liimaa niin hojohojo.Kamalampi homma.Jos se on tehty kuin kuuluukin(eli ensimmäinen vastaus sinulle)niin sitten selitetyllä tavalla.
Onneksi aivan tavallisella liisterillä....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1118224Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1017482Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot885656Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,885616Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194810Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1282601Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys592485Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81465Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71424Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa521305