auttakaa

amstaffii

Eli siis meille on tulossa amstaffi narttu ja mietin että miten vaikea on kouluttaa? Ja kannattaako leikata kun steriloinnistakin voi tulla niin paljon haittavaikutuksia. Vai olisiko järkevämpi ottaa uros? Kun olen kuullut että urokset eivät ole helppo kouluttaa. Kertokaa omia mielipiteitä :)

5

161

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 17+10

      Narttu on aina helpompi kuin uros.
      Olet kovin huolissasi, onkohan koko koiran hankinta nyt varmasti loppuun saakka mietitty? Ikävä sitten, kun käy vahinkoja ja koira pistetään piikille...

    • yu8q 7y i

      Amstaffin kanssa pitää pysyä tiukkana ja varmana, ei koulutus mahdotonta ole mutta koira vaistoaa jos olet epävarma ja helposti käyttää sen hyödyksi eli tarkoitan että jos ei voi luottaa sinuun laumanjohtajana niin pyrkii tekemään päätökset itse ja voi alkaa rähisemään muille kun suojelee sinua epävarmaa lauman yksilöä!

      Kuulostat siltä ettet ole varma koiran hankinnasta joten älä tee sitä vielä!
      Mieti, opiskele koirapsykologiaa, tutustu rotuun vielä muutama vuosi!

      • alottaja

        No entäs tuo sterilointi? Ja olen kyllä varma.


      • gvuw8iJ
        alottaja kirjoitti:

        No entäs tuo sterilointi? Ja olen kyllä varma.

        meillä on narttu bostoninterrieri jolta poistettiin kohtu 1/2 vuotta sitten, ja luonne tai vauhti ei ole yhtään muuttunut. On nyt pian jo4v ja käyttäytyy kuin kakara heti jos huomaa tilaisuuden, eli esim. jos puhun puhelimessa kun tulee vieraita, hyppii ja hyörii kuin mielipuoli, lopettaa kun käsken, mutta jos jatkan puhelimessa niin jatkaa heti riehumista. Mutta samantien lopettaa kokonaan kun lopetan puhelimen ja vaistoaa että olen tosissani.

        Eli uskallan kyllä väittää että vaikka steriloisit tulevan amstaffisi, niin vaikeuksissa luultavasti olet siinä vaiheessa kun alkaa testaamaan johtajuuttasi.

        Koirat ja varsinkin vahvaluonteiset rodut vaistoavat herkästi epävarmuuden.

        Miksi otat vahvaluontoisen rodun? Ymmärrän toki sillä itsekin rakastan staffeja.

        Voisitko harkita jtn rotuja joilla on luonnetta mutta helpommin hallittavissa?
        Esim.ranskanbulldoggi vahva ja itsepäinenkin luonne mutta ehkäpä hiukan helpompi hallita ja pärjätä jos koulutus menee pieleen.
        Tai esim.bostoninterrieri, vahva ja itsepäinen, rohkea rotu, mutta miellyttämishalua enemmän kuin ranskanbulldogilla.

        Varmasti muitakin hyviä vaihtoehtoja löytyy.

        Itse haaveilen staffista ja bokserista, mutta nykyelämäntilanteeseen bostonit sopivat paremmin!


    • huoh...

      sulle ei ees vois koiraa hankkia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      344
      1272
    2. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      753
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      55
      738
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      725
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      633
    6. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      59
      616
    7. 45
      614
    8. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      591
    9. 57
      584
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      43
      540
    Aihe