Byggmaxin laminaatti - kokemuksia?

Kokemukset Byggmaxin laminaateista, asennuksen helppoudesta ja kestävyydestä kiinnostaa.

Harkinnassa on erityisesti reunaviistetty tammijäljitelmä (http://www.byggmax.com/fi-fi/tarvikkeet/lattiat-/laminaattilattiat/laminaattilattia-dynamic-p13779) Oak Truffle Black, 12,95 euroa /m2, KL32.
65035
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Meille asennettiin kyseinen Lattia v 1974 ja vieläkin on kuin uusi.

Äänestä

Wikipedian mukaan Byggmax on ruotsalainen vuonna 1993 perustettu rautakauppaketju.

Ja jotenkin epäilen, että vaikka olisikin ollut joku aiempi versio olemassa ko. liikkeestä, niin tuota kyseistä laminaattia ei olisi ollut tarjolla vuonna -74.

Itse ostin sitä mustaa klinkkerilaminaattia keittiöön.

Ei mitään valittamista laadusta.
Helppo asentaa ja mielestäni hieno tuli.


Itse töppäsin kun tein pohjat v-tuix. Nyt on yhdellä kohtaa vähän pomppulinna-meininkiä kun alusmuivin ja laminaatin sauma samalla kohtaa.

Itse sorruin kikkailemaan oikein huolella ja vetelin saumoihin mustat silikonit "varmistukseksi" ettei vesi pääse sisään. Vajaa tunnin verran lisä-ähryytä, että ei paha minusta vaikka olisikin ihan turhaa hommaa ollut. Tarkka kannattaa teippailuissa olla, että saa silikonin vain siihen saumaan. Laminaatin päälle jos menee, niin se on sitten luistinrata, aina ja ikuisesti.

Jos on isokin lattia-ala niin ei varmaan noita mun silikoni kikkailuja kannata tehä. Itellä kun vapaata lattiaa on tuossa hyörimiskohdassa semmoinen bauttia 5-7m2, niin aivan sama vaikka kerran kuussa vaihtais noi.

oma projekti lähti siitä että emäntä halus uusia mattoja keittiöön. Kahtelin että mattojen hinnalla saisin pygistä tuon lattia siihen ..ja tuumasta toimeen.

..Osti se emäntä ne matot silti, saatana.

Äänestä

Niin ja sen verran vielä, että kannattaa olla tarkkana noitte tummien savyjen kanssa. Voi tuntua "coolilta" mutta oikeesti lattiassa vaalee sävy on 90% tapauksista parempi ku tumma.

Itellä sattu vahingossa oleen pitkälti saman näköistä ku noi kylkin tasot niin on ihan ok.

Äänestä

Vanha ketju mutta yhteen huoneeseen juuri asennettu reubaviistettyä:


Tuo on TÄYTTÄ PASKAA.
Älkää helvetissä ostako laminaatteja.

https://www.byggmax.fi/lattiat/laminaattilattiat/laminaattilattiat/laminaatti-dynamic-harmaa-tammi-8mm-kl32-p13789

Suomalinen mies on nyt hyvin vihainen.

Tänne on turha sitten Byggmaxxin tulla kommentoimaan anonyyminä kuinka loistavaa materiaali on.

Voin tallentaa kuvaa josta näkyy pintakerroksen paksuus joka on luokkaa 0,1mm jos sitäkään.
Viistereunaisena näyttää toki että olis paksumpaa.

Äänestä
  • jaa, voisitko valaista että mikä noissa nyt sitten oli täyttä paskaa?
    Itse meinaa olen noita ajatellut ostaa..

    Äänestä

  • Laminaatti = pahville liimattu parketin kuva

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Byggmaxia kirjoitti:

Kokemukset Byggmaxin laminaateista, asennuksen helppoudesta ja kestävyydestä kiinnostaa.

Harkinnassa on erityisesti reunaviistetty tammijäljitelmä (http://www.byggmax.com/fi-fi/tarvikkeet/lattiat-/laminaattilattiat/laminaattilattia-dynamic-p13779) Oak Truffle Black, 12,95 euroa /m2, KL32.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu