Yön hetki hiljainen

Kun täällä on ynnämuu ja latevaan niin olen minäkin sitten kallekans
9126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kallekans, kallekans
oli tanssaamas.
Nostaa jalkaa tuo sorjasti taitaa.
Koppas flikkoja kiin
oli itsekin fiin
valssi keinuu kuin aallokko laivaa.

Äänestä

Aamun rento lukuhetkeni katsastelemassa, mitä maailmalla ja kotomaassamme tapahtuu. Kahvia sivussa ryyppäilen.

Mikäs siinä, eipä tänne piipahdellessa tarvitse "juhlapuvussa" pukeutua.
Jatkan töitäni.

Äänestä

Miehekäs nimihän Kalle on
toiseksi nimeksi sopii Artturi
kuninkaillekin kelvannut molemmat
niin Athur kuin Carl ja Kaarletkin.

Minkäs siinä, kiva on kirjoittaa Ynnämuun, LateVaan`n ja Kallenkin kaa.... ja kyllähän samalla montakin nikkiä olla saa.

Äänestä

Ei määrä haittaa jos nikkejä oikein käyttää.

Äänestä
  • Mistähän johtuu, että minä olen aina ollu kallellaan....?

    Äänestä

  • Kallekans

    Mahdatko olla Ruuneperi?

    Äänestä

Oli yö
se meni pois
tuli aamu
sekin vilahti pois
entäs päivä
niin pitkaksi käy
ei iltaa näy
ei yötäkään
tulevatko enään
meille konsanaan.

Äänestä

Ainoa ketju missä hyväntuulisuus leuhahti vastaan kun avasin.
Aamukahvittelun lomassa kun tulee usein mietittyä valkenevan päivän asioita, missä järjestyksessä mitäkin vaiko vain oleilua.
En voi olla 'hehkuttamatta' tätä elämän suloisuutta.
Muutamana vuoden päivänä on asiallista ja ajantilauksen vaativaa menoa, muuten voi omasta halustaan viettää arvokasta elämäänsä halutulla tavalla.
Näin pitkään eläneenä on tullut muutamia tuttuja tapoja jotka poiketessaan voivat aiheuttaa sydämen tykytystä.
Eivät ne sen arvoisia ole että maapallon pyörimisliike siinä muuttuu, oman pieni elämän koneisto voi hetkeksi liikahtaa paikoiltaan tai tehdä pari ylimääräistä lyöntiä rauhoituakseen jälleen normaaliin.

Olipa ilahduttavaa saada muutama rivi ihka omia mielenliikkeitä tänne 'yön hiljaiseen' ketjuun,minulla kun nuo yön hetket kuluu unten mailla vaikka yleensä en muista unista mitään, kai minä niitä joskus saan kuitenkin katsella.
Sen verran kuiten mainitsen unista että ehkä painajaisia joskus olen saanut kokea kun herättyä olo on jotenkin hankala ja on pakonomaista nousta hetkeksi istumaan sängyn reunalle.

Äänestä

Ehdotus teille jotka hyväntuulisia ketjuja kaipaatte. Tehkää itse omia uusia avauksia, eipä silti, ihan mukavaa luettavaa tässä ketjussa.
Onko joku iso kynnys tullut aloituksiin monille ennen aktiivisille ? Minä olen taas aina ollut ujo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kallekans kirjoitti:

Kun täällä on ynnämuu ja latevaan niin olen minäkin sitten kallekans

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu