mitkä kuulokkeet olis hyvät.

tore

mitkä kuulokkeet olis laadukkaat nyt minulla on sennheiser HD 518 enkä ole niihin oikein tyytyväinen.hintaa sais olla noin 200 euroa.

14

876

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hephep_
      • Hifiman!

        Senkun 598 maksaa 200€. Tuo Hifiman lienee parempi. Ovat todella arvostetut kultakorvien hifi piireissä.

        "HE300 is a level above the HD598 just like the HD600 & 650. HE 300 has better fidelity, warmer sound signature and is more dynamic & open sounding. "


    • Örp

      Olisi hyvä saada tietää että mihin ajattelit kytkeä kuulokkeet? Et myöskään sanonut että tuleeko kotikäyttöön vai matkalle?

      • tore,

        kotikäyttöön rock/pop musiikin kuunteluun ja tykkään kuunnella ääni lujalla .enkä halua että naapurit häiriintyy musiikista.


    • rockille vaihtoehtoj

      No Gradoja suositellaan yleensä rock musiikille. Nuo voivat vaan olla hiukan epämukavat tai sitten ei. Potkivaa bassoa niistä ei löydy.

      Senheiserin 880, 990 voisi olla hyvä valinta sulle. Yhdet mukavimmista päässä ja hyvä saundi, ainakin jos vertaa Sennheiseriin niin tuntuisi sopivan paaaaljon paremmin rock/heavy yms. tiukemmalle kamatsulle.

      990:ssä on samat elementit kuin 880:ssa, mutta hiukan erilainen rakenne ja bassoja enemmän. Jos kotona kuuntelet niin se on ihan yksi lysti onko avoimet / puoli-avoimet vai suljetut. Ei se ääni naapuriin asti kuulu, saat korvavaurion ennen kuin näin tapahtuu, jos silloinkaan. Toki samassa kämpässä jos muija on vieressä tms. niin kuuluu siihen.

      http://www.hifitalo.fi/beyerdynamic_dt880_kuulokkeet

      http://www.hifitalo.fi/beyerdynamic_dt990_kuulokkeet

      http://www.hifitalo.fi/grado_sr_125i_kuulokkeet

      Nuo kuulostaa aivan erilaisilta Sennheiserin HD sarjan jälkeen. Kannattaa kuunnella tykkääkö. Mun mielestä Senkut sopii rauhallisemmalle musiikille. Toi 200€ raja ei onnistu, ei löydy siihen hintaluokkaan tarpeeksi erilaisia. Toki HD598 on parempi kuuloke kuin 518, mutta ei sovi rockille. Tämä on myös yleisesti 95% omistajien mielipide kun lukee.

      Eli googlettamaan paikallinen hifiliike ja kuuntelemaan, ota omat musiikit mukaan ja saat kuunnella rauhassa. :)


      PS. Nuo Hifiman-300 kuulokkeet kilpailee samassa hintaluokassa. Sopii erityisesti pop-rockille tuon arvostelun mukaan: http://www.headfonia.com/hifiman-he-300-the-dynamic-driver/

    • akgk171
      • 19+5

        Sennheiserin kuulokkeet


    • Nadaguri

      Sanoisin että tuo Beyerdynamic DT-880 voisi olla hyvät kuulokkeet noille genreille.
      Mielestäni liian tumma sävyisiä kuulokkeita ei kannata hankkia. Beyerdynamic DT-990 voi olla liian basso voittoinen ja diskantti saattaa hieman riipiä rock musiikin kanssa.

      Neutraalit kuulokkeet yleensä toimivat paremmin Rock / Pop musiikin kanssa, varsinkin Rock musiikin kanssa.
      Nuo Hifiman HE-300 on hyvät kuulokkeet, hieman tumman puoleiset ääneltään.
      Gradoja pidetään usein Rock luureina mutta joillekkin niissä saattaa olla liiankin kirkas yläpää. Malleissa on kyllä jotain pieniä eroja. Mukavuus on asia mistä Gradoja on moitittu. Äänenlaatua taas ylistetty. Kokeilemisen arvoiset.

      Tulee mieleen jokunen malli mitä ehkä kannattaisi kokeilla.

      Suljettuja kuulokkeita. Shure SRH440, Shure SRH880, Shure SRH940 KRK KNS-6400, KRK KNS-8400, Audio technica ATH-M50, AKG K-271 MK II, AKG K-550, Sony MDR-1R, Philips Fidelio L1, Creative Aurvana Live!2

      Puoliavoimet ja Avoimet kuulokkeet. Akg K-240 mkii, Beyerdynamic DT-880, AKG K-612 Pro, Beyerdynamic DT-990 PRO, Akg K-702, Hifiman HE-300.

      Lisääkin toki on kuulokkeita mutta esim. Sennheiser 598 malli ei oikein sovellu rock musiikille vaikka äänenlaadullisesti hyvät kuulokkeet. Monet Näistä kuulokkeista vaativat kuitenkin kuulokevahvistimen. Tämä lista on vain ehdotuksia että mitä kannattaa mahdollisesti kuunnella jos saat tilaisuuden siihen. Myöskin listalla on pari muutakin mitkä eivät välttämättä toimi rock musiikille mutta ovat hyvät kuulokkeet, Audio Technica ATH-M50 ja Beyerdynamic DT-990.

    • EiPROmAllia!!

      Edelleen unohtakaa nuo halpis PRO mallit Beyereistä. Eivät yllä äänenlaadussa ja mukavuudessa premium (normaali) mallin tasolle. Tämä on testeissä ja omistajien arvioita lukemalla todettu jo satoja kertoja. Turha vedota rahaan, hyvästä kannattaa maksaa!

    • Rautaa

      Olisi kiva tietää mitä testejä tarkoitat koska suurin osa on todennut että Beyerdynamic PRO ja Premium mallissa on identtiset elementit. Samaa mallia.
      Samalla on todettu että Puristus voima on ainoa mikä vaikuttaa ääneen ( korostaa bassoa koska elementti on lähempänä korvaa ).

      Kannattaisi lukea ehkä paremmin koska monessa verrataan DT PRO 250ohm ja DT Premium 600ohm mallista, Jos kuulokkeita ajetaan täysin väärällä Ohm määrällä tulee häiriöitä ääneen, eli monet ovat työntäneet 250ohm PRO mallin heidän 600ohm kuulokkeille tarkoitettuun kuulokevahvistimeen ja tulos on sitten mitä on.
      Toinen juttu mikä niissä on se että tehty olevinaan "sokkona" mutta testihän on mennyt pieleen jo siinä ettei ole saannut volumea täysin samaksi.
      Kukaan näissä testeissä ei ole osoittanut että kuulokkeissa olisi mitään muita eroja kun Puristus voimassa, ulkonäössä ja kaapelissa, Premium mallissa on Suora kaapeli ja PRO mallissa kierre kaapeli.

      Tekniset mittaukset taas ovat osoittaneet että ero äänessä on kutakuinkin ihmisen korvan erottamattomissa.

      Mukavuus on ainoa kyseenalainen asia. Siispä sanon että jos Saa Premium mallin samaan hintaan niin ehdottomasti kannattaa hankki Premium kuulokkeet.

      Tämä on taas näitä asioita että jotkut Hifistit uskoo Yksisarvisiin, sateenkaariin ja keijuihin kun taas toiset uskovat faktaan ja todellisiin mittauksiin.

    • PremiumWayToGo

      Basson korostuminen ei ollut ainut asia. Lue testejä, huonot ovat Premium 250ohm:iin vertaillessa. Onneksi omistan Premiumit, voi pitää 8h päässä mukisematta. :) Suomalainen juntti ostaa kaikki halpiksena. Välillä hävettää olla Suomalainen kun lukee näitä juttuja. Hae kunnon töihin, jos ei ole varaa kunnon luureihin. V*tuttaa nämä tyhjätaskut huutelemassa halpis mallien perään.

    • Nadakura

      Minua taas hävettää ihmiset jotka eivät edes tiedä mistä puhuu. Heitäppäs linkkiä näihin niin sanottuihin testeihin että me muutkin voidaan todeta asia ihan itse, suosittelen myös lukemaan ne testit uudestaan kokonaisuudessaan.
      Useampia lähemmäs 30 sivun ketjujakin asiasta missä todetaan ettei eroja ole.
      Ainoat jotka ovat kuulleet olevinaan jotain eroa eivät edes useimmiten omista kumpiakin kuulokkeita ja tuntuvat sivuuttavan kaiken mitattavissa olevan todistusaineiston. Vauhkoavat tunteellisesti asiasta ilman mitään subjektiivista näkemystä ja vailla minkään näköistä todistusaineistoa asiasta.

      Kaikki mitä olen itse lukenut kyseisistä kuulokkeista sanoo että Basso on lähinnä erona PRO ja Premium version välillä sitten hyvin vähäisessä määrin tilantuntuma. Monien käyttäjien mukaan kummatkin korjaantuu täysin samaksi kun PRO versiot venyvät ja löystyvät käytössä. Monet ovat venyttäneet Kirjojen avulla PRO versiot täysin samaan puristuvoimaan kun Premiumit.

      Kyse on siitä mitä saat sillä rahalla mikä sinulla on käytettävissä.
      Jos saat täysin samaa laatua 50€ - 100€ halvemmalla niin miksi ei?
      Kai tajuat että koululaisetkin ostavat laadukkaita kuulokkeita, tai ainakin yrittävät ostaa.
      Monille myös 200€ upottaminen kuulokkeisiin on todella iso summa.

      Aika henkilökohtaisesti tunnut asian ottavan, eikä tunnu juurikaan fakta painavan mielipidettäsi asiassa. Eikä se että ehdotin että jos Premium mallin saa samaan hintaan kuin PRO mallin niin kannattaa ehdottomasti hankkia ne.

    • Anonyymi

      Mulla on playstation kuulokkeet jotka menee playstation 4 ja 5 mulla on playstation 5

    • Anonyymi

      Beyerdynamic DT 900 Pro X
      Siinäpä hyvät kuulokkeet - napakka saundi, basso ulottuu alas ja EQ:n kanssa vieläkin paremmat.
      STELLAR.45-elementti on kyllä tervetullut parannus ja tuo jotakin uutta soundiin, mitä vanhemmat mallit (esim. DT880) eivät pysty tarjoamaan. Ei sillä, hyviä ne vanhemmat versiotkin ovat, mutta yllätyin itse miten hyvin STELLAR.45 tuo nyansseja esiin musiikista. On dynamiikka, napakkuutta...
      Näin siis vuonna 2025

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      73
      3340
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2594
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2268
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      95
      2181
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      2082
    6. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      42
      1683
    7. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      43
      1672
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1333
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      148
      1290
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1149
    Aihe