Puun kaatamisajankohdat löytyvät täältä

Pullo vai pallo

Metsäradiossa kuultiin vanhasta kansanperinteestä, joka aikoinaan ohjasi kaatamaan puun oikealla hetkellä. Tämän taustalla on vielä tarkemmin kuu-kansanperinteen uskomus, jonka mukaan puun laatu muuttuu huonompaan suuntaan, jos se on kaadettu väärällä hetkellä. Yleisesti on tiedossa, että metsää kannattaa kaataa talvella, näin asiaa valotti kansanperinettä tutkinut Anne Pöyhönen.

http://areena.yle.fi/radio/2143402

3

432

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Noidan opit

      Vanha sukulais nainen puhui aina ylä kuusta ja ala kuusta,kun olin nuorukainen.Esim kala ei käy koukkuun ala kuussa,puita ei pidä kaataa alakuussa.
      Ja aina mummo tiesi ,kun lähdettiin ongelle saadaanko saalista vai ei.
      Tarkistin ajat kalastajan kalenterista.Ja tosi on että kun kuu pienenee,kala ei syö,eikä puita,ainakaan rakentamiseen kannata kaataa.
      Eli oikea oppisen puun kaato ajan löydät esim Rapalan kala kalenterista.Silloin kun ahven on syönnillään on paras puutkin kaataa,mutta talviaikaan kuitenkin.

    • Kuutamolla

      Noin viikko ennen täyttäkuuta alkaa se hyvä kaato aika ja on vain viikon mittainen,se paras rakennuspuun kaato sesonki per kuukausi.
      Polttopuut voi kaataa täyden kuun jälkeen kuivuvat paremmin tai nopeammin.
      Eli kaato ajat riippuu mihin puuta tarvitaan.

    • ukko ylijumala

      Heh heh heh. Minäkin ostan bensaa autoon aina alakuulla. Voto on parempi ja päästöt pienempiä. Katsastus aina täyden kuun aikaan. Renkaiden vaihto yläkuulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      887
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      640
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      562
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      31
      532
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      502
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      498
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      73
      446
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      425
    10. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      416
    Aihe