Mikä olisi paras alue majoittua Berliinissä? Ei kaikista kallein, mutta sellainen josta olisi hyvä liikenneyhteydet ja kuitenkin nähtävää. Onpas vaikeasti selitetty, mielipiteitä kaivataan..
Paras alue majoittua
4
675
Vastaukset
- Spandau ballet
Metro lähellä... jonkin sopivan reitin varrella. Berliinin metron vaihtoyhteydet eivät ole kaikille linjoille parhaimmasta päästä.
Itse oltiin Bülowstrassen metroaseman vieressä, jossa pari hotellia järkihinnoilla eikä aamupalat ole hinnoiteltu tappiin. Aivan vieressä ei ole mitään nähtävää, parin metroaseman päässä on Tekniikan museo ja toiseen suuntaan (Länsipuolen) eläintarha ja hieman pidemmällä Berlin Story Center ja bunkkeri. Länsipuolen kaupat myös vähän matkan päässä. Sekä S-bahn asema, josta pääsee Potsdamiin suoraan.
Museot ovat pääosin toisella puolella keskustaa, Museum Inselille ei oikein pääse suoraan Metrolla, aina joutuu kävelemään jonkin verran.
TV-tornille pääsee suoraan. Itäpuolen eläintarhaan ja Stasi-museoon on suora vaihtoyhteys ja niihin pääsee metrolla viereen.
Jos haluaa Elstaliin Berlin Outlettiin, niin sinne meno päärautatieaseman kautta. - mä majoitun täällä
Hotellimajoitustako suunnittelit vaiko vuokraisit joltain yksityiseltä asunnon?
Minun mielestäni hotellimajoitukseen sopisi alue Charlottenburg-Wilmersdorf. Tegelin lentokentälle on n. 20 minuutin matka suoralla bussiyhteydellä. Löytyy myös U-Bahn ja juna-asema. Ostoskatu Kurfürstendamm on kävely- tai bussimatkan päässä.- Matkamies maan
LINDEMANN'S Hotel
Potsdamer Straße 171, 10783 Berlin
Olen useamman kerran majoittunut ylläolevaan hotelliin, kun olen ollut omalla autolla liikkeellä, siellä on hyvä vartioitu parkkialue sekä rauhalliset ja siistit huoneet, aamupala on myös hintansa väärti.
Metro ihan vieressä, Bülowstrassen
- Anna-Anna
Olimme hyvin tyytyväisiä majapaikkamme sijaintiin. Lähin metroasema oli Spichernstrasse. Siitä Kürfurstendammille tai Tiergarteniin päin sijainti olisi juuri sitä, mikä meille sopi. Zoologische Garten on liikenteen solmukohta, jonne pääsee suoraan bussilla lentokentältä, junia ja metro lähtee sieltä hyvin, ja minusta erityisesti bussilinja 200 on erittäin kätevä länsi-itä -yhteys. Kulkee muutaman minuutin välein ja ohittaa paljon olennaisia nähtävyyksiä. Tiergartenin pohjoislaitaa kulkee bussi 100 ja näiden molempien päätepysäkki on Zoologische Garten. Tuolla Wilmersdorfin alueella asut rauhallisesti, mutta ostospaikat ovat lähellä ja liikenneyhteydet hyvät. Jos haluat vilkkaampia öitä, löydät ehkä majapaikkasi ennemmin jostain Mitten hotellista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614398KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523221Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo482512Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?512465- 1022154
- 241893
- 231642
- 301616
- 1611484
- 351261