Tuleeko kellään silmästä välillä sellasia pitkiä rähmähyytymiä?Kun rähmän päästä vetää sitä voi jopa tulla Yli sentin?Ohuena kumminki.Ne on sellasia vaaleita ja pitkiä.
Outoako?
Minä
2379
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllä tällaista esiintyy, riippuu kyynelnesteen koostumuksesta. Myös joidenkin silmätippojen käytön yhteydessä tätä voi esiintyä. Mikäli tulee kovasti vaaleaa/valkoista rähmää voi kyseessä olla bakteerin aiheuttama sidekalvon tulehdus. Paranemista voi tässä tapauksessa nopeuttaa antibioottisilla silmätipoilla (jotka lääkäri määrää, ei saa ilman reseptiä).
Antibioottihoitoa vaativa rähmätulehdus on yleensä aika selväoireinen ja hankalan tuntuinen vaiva hoitamattomana. Jos saat vedettyä silloin tällöin venyviä limoja luomilta tai luomitaskuista niin olisiko kyseessä jonkinlainen sidekalvon ärsytystila jolloin limakalvo erittää nimensä mukaisesti limaa? Ehkä kostutustipat tai Lecrolyn/Lomudal -tapaiset allergiatipat voisivat auttaa jos vaiva on pidempiaikainen.