Koneemme on Tel Avivissa 00.30 tai 01.30, riippuen siitä kumman koneen valitsemme, la-aamuna. Tietäsiköhän joku mikä on paras ja edullisin tapa mennä keskustan hotelliin tuohon aikaan ? Kiitos vastauksista.
Lentokenttäkuljetus;
6
226
Vastaukset
- Turvallista matkaa
Taksi. Tulohallissa on valuutanvaihtomahdollisuus. Siitä ulos, ja valvottu taksijono on vähän vasemmalla. Kiinteä hinta mitä en nyt muista - joitain kymppejä euroissa. Kuskit ajavat ainakin yöllä hirmu vauhtia.. Se tuntuu minusta aina reissun vaarallisimmalta osuudelta.
Muistakaa ilmoittaa hotelliin tuloaikanne.- ap..
Thanks !
- tietävät
siis mihin oot menossa ?
jos meet jerusalemiin niin on ns. kimppatakseja (Nesser-taksit) ja kun taksi on täys n. 12 henkee niin lähtee liikkelle ja vie antamaasi osoitteeseen jerusalemin ympäristössä ja hinta on 65 sekeliä eli n. 15 e.
lauantai on vähän hankala päivä kun on sikäläinen lepopäivä ja liikenne ei liiku kuin sabatin loputtua eli lauantai iltana n.18 tienoilla
muistelen että kimppatakseja on myös haiffan suuntaan. Älä ota special eli omaa taksia sen hinta on jo useampi satanen sekeleissä- Thanks...
Ollaan menossa Tel Aviviin?
- tietävät
No sitten meno onkin vähän hankalampaa, koska on lauantai eli sabatti ja yleiset kulkuneuvot ei kule ennen kuin ilalla siinä 6 aikoihin. Kimppatakseja ei tietääkseni ole Tel Aviviin.
Mutta ainahan voi löytyä muitakin sinne meniöitä ja siten ottaa taksi kimppaan.
eli ei muuta kuin menet sinne taksi pysäkille (opastus kylttejä näkyy) ja kyselet onko muitakin Tel Aviviin meniöitä. Hintaa en osaa sanoa kun en ole koskaan mennyt ekaksi sinne.Rohkeasti vain kyselet kyllä ne vastaa, mutta sovi hinta etykäteen tai pyydät panemaan mittarin päälle, ei pitäis olla yli 200 sekeliä jos menet yksin.- Kiitos !
Tuskin sentään ollaan yksin menossa Tel Aviviin, iso kone jolla mennään :) Eiköhän joku kimppakyyti tai joku muu löydy... Tarttee kysyä vielä hotellista, kiitos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2743497Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1391911Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3011641- 881524
- 801499
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531186Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001150Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois721081Uudessa testamentissa on kaksi ristiriidassa olevaa kastekäskyä
Uusi testamentti käskee kastamaan kahdella eri tavalla. Näinhän ei voi olla. Ilmiselvään ristiriitaan on löytynyt selity2881050- 631031