Haluaisin olla kotona rauhassa

Naapurissamme asui lapsiperhe, jonka 3-vuotias poika oli sitä vilkkainta sorttia ja itkua, kiukuttelua, potkimista ja karjumista saivatkin naapurit kuunnellaoikein kyllikseen. Asiasta huomautettiin monesti ystävällisesti, tuloksetta. Perhe muutti pois ja ah sitä ihanaa hiljaisuutta.No, sitä kesti vain kuukauden, kun uusi asukas muutti sisään vauvansa kanssa. Tämäkin vauva on todella huutavaa sorttia ja nyt kun olen joutunut olemaan sairaana kotona, alkaa melumittari olla täynnä.Jatkuvaa itkua. Äiti antaa vauvan huutaa yksinään ja hyvin harvakseltaan rauhoittelee.
Enkä ala kodissani kävelemään korvatulpat päässä. Voi lapsiperheet, voisitteko huomioida myös naapurinne, kiitos.
7248
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Voisitko sinä huomioida, että esimerkiksi koliikkivauvan itkuun ei välttämättä auta mikään? Ei vaikka vanhemmat päällään seisoisivat. Valitettavasti se vain ei ole aina kiinni siitä, etteivätkö vanhemmat haluaisi naapureita huomioida. Eikä se ole muuten niiden vanhempien vika myöskään, jos talossa on niin huono äänieristys, että lapsen itku kuuluu täydellä pauhulla toiseenkin asuntoon. Älä ymmärrä väärin, minusta on todella harmillista, että jotkut joutuvat asumaan naapurien metelissä. Sille metelille kun vaan ei välttämättä voi mitään. Muuttaessa olisi hyvä yrittää selvittää talon äänieristys, koska sillä on todella suuri merkitys.

Äänestä
  • Olen kanssasi samaa mieltä.Olenkin miettinyt, olisiko taloyhtiö velvollinen tarkistamaan äänieristyksen laadun.

    Äänestä

  • meluraja kirjoitti:

    Olen kanssasi samaa mieltä.Olenkin miettinyt, olisiko taloyhtiö velvollinen tarkistamaan äänieristyksen laadun.

    Kannattaa ilman muuta kysyä. Isännöitsijään voi ottaa yhteyttä ja tulkoot vaikka paikan päälle kuuntelemaan miten se meteli naapurista kantautuu. Tuskin kovin todennäköistä on saada muutosta asiaan, mutta eihän se mitään maksa jos yrittää. Kai tästäkin asiasta jotain säädöksiä on olemassa. Jaksamista sinne, itselläni oli todella itkuinen vauva ja pahoittelin sitä useaan otteeseen naapurillemme, joka onneksi on ollut kovin ymmärtäväinen. Meillä tosin on sen verran paremmat äänieristykset kämpässä, että itku ei ilmeisesti kuulu kovin voimallisesti hänen asuntoonsa. Ikäväähän se on kaikille osapuolille silti. Kotona pitäisi kuitenkin saada jokaisen ihmisen olla rauhassa ja rentoutuneena, mutta tämä ei huonoista äänieristyksistä johtuen aina onnistu.

    Äänestä

Voit kokeilla valveilla ollessasi pitää tv:tä tai radiota päällä, niin että se peittää vauvan huudon. Öiseen meteliin ei auta muu kuin korvatulpat. Voit myös itse harkita muuttoa esimerkiksi omakotitaloon.

Äänestä

No nämähän ovat niitä "elämisen ääniä", joille ei voi mitään. Eikä siihen taloyhtiö yleensä ole korvausvelvollinen, ainakaan vuokrataloissa. Vuosia eräs tuttavani painiskeli naapuriensa kanssa, joille alko maistui ja toinen puolikuuro kuunteli televisiota suurella yöt läpeensä eikä tuttavani voinut nukkua. Kaikenlaisia varotuksia tuli, asukkaita vaihtui, vaan kun äänieristys oli niin huono, että tuttava kuuli, jos alakerrassa yskittiin, ei asialle ollut muuta ratkaisua kuin uusi asunto tuttavalleni.

Eli jos ne elämisen äänet vaikeuttaa elämääsi, muuta pois. Ei se äiti varmasti tahallaan sitä lastaan huudata, ei siihen mikään naapurin huomioimisen halu vaikuta, jos muksu huutaa.

Äänestä
  • Kerrostaloon ei kannata muuttaa jos ei siedä yhtään ääniä..
    molemmat osapuolet voivat kuitenkin varmasti tehdä kuitenkin asialle jotain, jos vauvataloudessa ei ole makuuhuoneen seinällä mitään, niin tottakai Se ääni kaikuu sinun asuntoosi paremmin, jo pelkät taulut hajottaa ääntä niin ettei kaikki mene suoraan naapuriin.
    jos taas itse haluat tehdä asialle jotain, niin verhoile koko seinä jätesäkeillä (toimii yllättävän hyvin)
    ja vaikka päälle vielä verho niin näyttää siistimmältä :)

    Äänestä

Lähtisin myös itse siitä ajattelutavasta, että se henkilö, jonka "fysiikka ja psyyke" ei kestä kerrostaloasumista, muuttaa pois, eikä yritä alkaa muuttaa asuinympäristöään.

Se äänieristys siinä talossa on ollut huono jos silloin kun sinne on muutettu asumaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


meluraja kirjoitti:

Naapurissamme asui lapsiperhe, jonka 3-vuotias poika oli sitä vilkkainta sorttia ja itkua, kiukuttelua, potkimista ja karjumista saivatkin naapurit kuunnellaoikein kyllikseen. Asiasta huomautettiin monesti ystävällisesti, tuloksetta. Perhe muutti pois ja ah sitä ihanaa hiljaisuutta.No, sitä kesti vain kuukauden, kun uusi asukas muutti sisään vauvansa kanssa. Tämäkin vauva on todella huutavaa sorttia ja nyt kun olen joutunut olemaan sairaana kotona, alkaa melumittari olla täynnä.Jatkuvaa itkua. Äiti antaa vauvan huutaa yksinään ja hyvin harvakseltaan rauhoittelee.
Enkä ala kodissani kävelemään korvatulpat päässä. Voi lapsiperheet, voisitteko huomioida myös naapurinne, kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu