Ajatus

samppaaa

Jos lähtisin teille luennoimmaan siitä miten käytännössä kolmion kulman likiarvo muodostetaan matemaattisella sarjamenetelmällä integroimalla kulmion kateetti ympyrän piirille, niin siinä kestäisi tunteja että saisimme rakennettua sen kokonaiskuvan mitä pintapuolisesti yksinkertaisessa laskussa tapahtuu.

Pintapuolisesti se olisi, kateetti jaettuna hypotenuusa. Jokainen matemaatikko ymmärtää mitä tuo tarkoittaa. Mutta jokaisella matemaatikolla kestää tunteja rakentaa se kokonaiskuva mitä se käytännössä tarkoittaa. Se kokonaiskuva pysyy mielessä päivän tai pari ja sen jälkeen kestäisi taas tunteja muodostaa ja ottaa hallintaan se kokonaiskuva. Joten matemaatikot tiivistävät sen kaiken siihen että he sanovat, kulman likiarvo saadaan kateetin suhteesta hypotenuusaan koska kenelläkään ei riitä aivokapasiteetti siihen että he kantaisivat kokonaiskuvaa tapauksesta mukanaan.

Tutkiessani ihmisten "suuria oivalluksia" vetovoiman laista, siitä miten hallitsemme elämäämme sekä kohtaloamme. Vertaillessani havaintojani nykypäivän tieteelliseen neuropsykologiaan sekä sosiaaliseen käyttäytymiseen. Nämä "henkiset oivallukset" ovat muuten hemmetin simppeleitä ajatuskokonaisuuksia. Niiden ylläpitämiseksi mielessä ei tarvitse 3kpl A4 arkkia matemaattisia kaavoja ja kuvioita hallitakseen ajatusta.

Noh, jos tiivistän ajatukseni tästä kaikesta hömpästä mitä nykypäivänä on liikkeellä. Ette löydä mitään suurempaa totuutta kuin sen että teidän tekee mieli lähteä kävelylle. Sitten lähdette kävelylle, se on teidän tehtävä ihmisenä. Jos teidän taas tekee mieli laittaa hyvää ruokaa, laitatte hyvää ruokaa. Jos teidän tekee mieli ryypätä. Ryyppäätte. Voitte käyttää koko elämänne vastausten etsimiseen jos haluatte. Mutta takaan että lopulta huomaatte ettei ihmisenä löydä suurempaa vastausta kuin sen että halkoja on kiva hakata sekä männyn pihka tuoksuu hyvältä. Haluisin katsoa tuon uuden elokuvan niimpä katson sen.

2

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samppaaa

      Lisätään vielä että kukaan ei ole ikinä keksinyt mitä tapahtuu kuoleman jälkeen.

      Kaikki olemassa oleva tieto tuosta asiasta on tuntemattoman pelon paineen alla syntynyttä mielikuvaa mikä luo turvallisuuden tunnetta. Mielikuva mikä luo selviytymiskeinon tulevaan tapahtumaan. Jos teidän eteen tulee ongelma, pyritte selviytymään siitä. Ihmisten selviytymis vietti on kehittäny ajatukset kuolemanjälkeisestä.

      Kuolemanrajakokemukset ovat psykologian tuntemuksen puutteesta johtuen selittämättömiä uskon varaan jääviä ilmiöitä.

      Ajatus siitä että jumalan suurin luomus on jumala joka kieltää itsensä on taas oikeen kaunis mielikuva selviytymiseksi. Tosin hyvin hyvin suppea mailmakuva. Ja todella yksinkertainen ajatuskokonaisuus käsiteltäväksi.

      Miksi kaikki ei olisi vain abstrakti pieru mikä kääntyy miten kääntyy ilman minkään näköstä järjestystä taikka sääntöä.

      Ainut asia minkä tiedämme. Se mitä haluamme tehdä. Jos se on mietiskely niin jossain vaiheessa siihen kyllästyy kun ei se mihinkään johda ja lähtee elämään omaa polkuaan.

    • samppaaa

      Annan teille kultaisen avaimen matkallenne mukaan.

      "Illusion of knowledge"

      Sillä te avaatte "ymmärryksen" tyrmänne oven ja astelette vapauteen missä voitte keskittyä elämään. Eli niihin asioihin että valitsetteko nallekarkkeja vai merkkareita makuunissa karkkipussiinne. Joisitteko lonkeroa vai kaljaa. Kerrotteko sen hauskan tarinan mitä teille tapahtui vai pidättekö sisällänne.

      "Illusion of knowledge" muistakaa tämä. Tiedemiehet kyllä kertovat teille miten asiat on kunhan itse ymmärtävät ja saavat tieteelliset todisteet.

      Nyt joku huutais. Mutta kvanttifysiikka, kaksoisrako koe. Mind over matter. Todella yksinkertaisia ajatuskokonaisuuksia nuo mind over matterit. Mutta rikollisuus laski paljon kun oli yhteismeditaatio rauhan puolesta. Yksinkertasta psykologiaa... Ei pahemmin leijonat korvaa heilauta vaikka koko 7 miljardia aivo-otusta kävis meditoimaan kasvis ruokavaliota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1483
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      113
      951
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      781
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      48
      774
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      730
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      717
    7. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      72
      707
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      689
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      677
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      68
      672
    Aihe