penisilliiniä ilma reseptiä?

lääkäri evp

Jossain luki, että antibiootteja ei enää saisi ilman reseptiä, mutta jonkun lähteen mukaan saisi joistain apteekeista?

Onko tietoa, että mikä Inglesissä on tilanne?

(ajan, vaivan ja palstatilan säästämiseksi ei tarvitse kirjoittaa kommentteja;
"Miksi et mene lääkäriin? Hyvä, että ei niitä noin vaan saa, jne)

21

2260

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • no huh huh

      Hyvä ettet ole enää lääkäri koska et ilmiselvästi käsitä miksi antibiootteja ei voi jakaa kun karkkia. En rupea tässä ilmiselvää asiaa selittämään etenkään lääkärille.

    • lääkäri evp

      Ei siis kellään tietoa?
      Pitää lähteä huomenna kyselykierrokselle

    • asukki68

      Monia Suomessa vain reseptillä saatavia lääkkeitä olen ostanut, eikä ole mitään reseptejä kukaan kysellyt. Mutta en osaa sanoa, että onko antibiooteissa joku eri kohtelu, niihin ei ole ollut tarvetta.

      • 2+3

        Taitaa olla muuttuneet käytännöt antibioottien osalta, aiemmin riitti kun meni apteekkiin ja näytti nieluaan ja sanoi anhiina. Nykyään taitaa tarvita sanoa se ensin lääkärille.


      • systeemi muuttunut
        2+3 kirjoitti:

        Taitaa olla muuttuneet käytännöt antibioottien osalta, aiemmin riitti kun meni apteekkiin ja näytti nieluaan ja sanoi anhiina. Nykyään taitaa tarvita sanoa se ensin lääkärille.

        Antibiootteihin tarvitsee reseptin


    • 3+19

      Saat antibiootit suoraan apteekista kunhan selität vaivasi. Sain Teneriffalla virtsatietulehduksen ja niin vain tuli kunnon antibioottikuuri kun kerroin oireeni apteekissa. Ei tarvinnut lääkäriin mennä. :)

    • Pilleripula

      Mikä estäsi menemästä lääkäriin, kun ulkomaan sairasvakuutus sinulla luulisi olevan. Ja jos kielimuuria pelkäät, niin Inglesissä saat palvelun suomenkielellä Jardin Atlanticossa Suomi- klinikalla. Lääkäri espanjalainen, mutta kipusiskot suomalaisia.
      Siis jos ihan oikeesti antibioottien tarpeessa olisit.

    • Anonyymi

      Olen itse lopen kyllästynyt siihen, että jos Suomessa saa pitkien ja vaivalloisten proseduurien kautta tarpeellisen lääkekuurin, se on niin laimea, ettei se auta vaivaan. Ulkomailla olo paranee jo yhdestä pilleristä.

      Sairastamisen vielä sietää, mutta ei sairaana kyyköttämistä, ja turhia ansionmenetyksiä. Mitä sitten tule väitettyyn antibioottiresistanssin, niin laimeasta turhan syömisestä sitä tulee. Oikeastaan koko aiheesta puhuminen on naurettavaa, niin kauan kuin tuotantoeläinten ruokaan sekoitetaan antibiootteja.

    Ketjusta on poistettu 24 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1275
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      891
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      716
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      656
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      632
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      606
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      587
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      535
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      463
    10. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    11. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    12. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      437
    13. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      113
      434
    15. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      19
      430
    16. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      427
    17. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      417
    18. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    19. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      390
    20. Veikkauksen asiamiehen provikat?

      Minkä verran peliautomaatin pitäjä saa peliautomaatin tuotosta?
      Maailman menoa
      28
      379
    Aihe