usb-wlan

Kuinka saan wlanin toimimaan? "lsusb2 kyllä näyttää palikan.

Realtek Semiconductor Corp. RTL8188CUS 802.11n WLAN Adapter
4192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ajurit löytyvät ja asentuvat helpoten synaptic packake magerin search toiminnolla, koska ko. ajurit kuuluvat debian jakeluun.

Äänestä
  • Kyseessä ei ole ajuri vaan tikun prosessorin ohjelmakoodi, joka työnnetään tikkuun ja näin tikku saadaan toimimaan. Linuxissa on sitten erillinen ajuri modulina, jonka lataamalla se saa tikun tottelemaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


4+20=? kirjoitti:

Kuinka saan wlanin toimimaan? "lsusb2 kyllä näyttää palikan.

Realtek Semiconductor Corp. RTL8188CUS 802.11n WLAN Adapter

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu