Niin, onko sellaista olemassa?
Minua rupeaa väsyttämään vasta joskus yhden aikaan yöllä, ja sittenkin kun olen mennyt sänkyyn niin väsymys jotenkin katoaa ja kestää pari tuntia ennenkuin nukahdan, ja kun aamulla pitää herätä aikaisin, niin saan liian vähän unta.
Mutta siis; kun nukahdan, en herää oikein mihinkään. Yksikin yö meidän palohälyttimemme soi (onneksi mikään ei palanut), ja kun muu perhe aamulla puhui siitä, niin itse olin ihan että häh, milloin muka? Jos laitan aamulla joskus kuuden jälkeen herätyksen, niin kyllä yleensä kuulen sen, mutta aika todella usein en. Olen, varsinkin tänä vuonna, myöhästynyt parilta ekalta tunnilta toosi monta kertaa, ja pari kertaa jopa herännyt vasta kun koulu loppuu. Ja melkein joka aamu herään vasta vähän ennen kuin pitäisi lähteä kouluun, eli aamupala jää usein välistä kun ei ehdi, joka ei ole sitten yhtään terveellistä... perheeni kyllä sanoo että he kävivät herättelemässä minua, mutta en ikinä muista siitä mitään.
Perheeni ja kaverini ovat vähän kyllästyneitä siihen että nukun pommiin tosi paljon, ja olen itsekin. Mutta se on vaan asia jolle en oikein voi mitään, kun nukkuessa ei voi kontrolloida itseään, ja nukun oikeasti tosi sikeästi.
Luulisi, että sikeäunisuus olisi lahja, mutta se vaikeuttaa elämää kun ei kuule herätystä. Pelkään, että kun menen töihin niin sama ongelma jatkuu.
Onko samanlaisia kokemuksia, tai tietoa asiasta?
Sikeäunisuus?
6
3716
Vastaukset
- Ryhtiä neitokainen
ryhtiä...
Kyllä herää jos on pakko, vaikkapa ämpärillisellä kylmää vettä....- Unikeko mies 31
Ei muuten herää, jos ei ole sitä vedenkaatajaa, tai niin näppärä kaveri että osaisi rakentaa jonkunlaisen vesisuihkuautomaatin...
Itse ainakin nukun todella sikeästi, aivan aloittajan kuvauksen mukaisesti. En vain herää mihinkään, ennen kuin joskus kun satun heräämään. Yleensä menee aika pitkään iltapäivään. Vituttaa kyllä itseäkin aina kun silloin herää, mutta ei vain ole herännyt mihinkään. Minullakin on monta herätyskelloa soittamassa, mutta useimmiten en kuule niitä, tai tietämättäni sammutan ne.
Armeija-aikana vieressä ammuttiin tykillä, tietysti niin että minulla oli korvatulpat, muttei kuulosuojaimia (tuplakuulonsuojausta) niinkuin olisi pitänyt olla, enkä herännyt siihen kun kaverit ampuivat, vaikka se kyllä jysähtää aika maan perkeleesti ja maa tärähtää ja paineaaltokin on aika kova.
En tiedä onko missään mitään apua tähän. Illalla en kuitenkaan saa aikaisin nukuttua millään, että voisi edes sattumalta herätä aamulla ajoissa. Pari kertaa on potkut tullut, kun en ole ilmestynyt sattuneesta syystä työmaalle. Nyt olen työttömänä, enkä oikein voi hankkia töitä, ennen kuin pystyn heräämään aamulla.
- Tyttö 23 v.
Itsellä ollut samallainen ongelma jo pienestä pitäen. Ongelma on vaikeuttanut koulun käyntiä ja lisäksi kiristänyt välejä töihin. Itse olen yrittänyt melkein kaikkea, nykyisin nukahdan jo aikasin mutta silti heräilen vasta puolilta päivin.
Ainut millä saan itseni hereille on se, että joku muu kirjaimellisesti valvoo että nousen ylös ja katsoo etten mene takaisin sänkyyn. Nyt se on vain vaikeaa kun asustelee yksin.
Olisi ihana tietää, miten tästä pääsisi eroon! Ryhdistäytyminen on vaikeaa, kun ei yksinkertaisesti herää koviin ääniinkään. (Tällä hetkellä kaksi eri puhelinta soi aamuisin kilpaa ja lisäksi vanha vedettävä erittäin kova ääninen herätyskello. Nämä eivät ole sänkyni vieressä.)- Tyttö 23 v.
Päivitystä tilanteeseen. Nyt on mennyt jo pari viikkoa siihen että herään päivällä/iltapäivällä. Eli koulu kärsii tällä hetkellä valtavasti. Tilasin lääkärille ajan, saa nähä tulisiko sieltä mitään apua. Toivottavasti!
- ärripurri94
Minulla on suvussani hieman samaa vikaa, äitini ei kuulemma herännyt lapsen itkuunkaan ja siskoni (lukioikäinen) ei vaan osaa nousta mitenkään eikä mihinkään. Itsellänikin on todella sikeä uni, eli nukun esim. 2-10 täysin sikeästi heräämättä tai kääntyilemättä mihinkään. Lukioiässä saatoin nukkua 2-15 täyttä häkää kun kukaan ei herättänyt. Nykyään olen oppinut heräämään kun laittaa 5 min välein 20 torkkua, mutta tämäkin riippuu ihan siitä, onko kuinka tärkeä meno aamulla. Jos esim. meno jonne ei ole pakko mennä, saattaa olla etten herää.
Jännää kuitenkin, että koiran pissattaminen yöllä sujuu kuin leikki. Vaikka koira vaan seisoisi sängyn vieressä inahtamattakaan herään automaattisesti sitä ulkoiluttaman. Äidinvaistoko? Tosin syvästä unesta herätessäni ärripäät lentää ja muutenkin tulinen temperamentti aivan järkyttävää katseltavaa ja kuunneltavaa...
Laita mahdollisimman ärsyttävä herätysääni puhelimeen niin on pakko nousta, tietenkin jos et sitä edes kuule . . . - Anonyymi
Olen itsekin sikeäuninen, enkä useinkaan herää edes puhelimen soittoon. Herätykseen yleensä herään, mutta usein torkutan, kun ei jaksaisi nousta. Olen eläkkeellä, joten siitä ei ole niin paljon harmia, mitä nyt lapset joskus kyllästyy, kun ei saa muoria hereille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3577817Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1075539Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1114633Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli274440Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1534336Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523957Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1573829Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan773727Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava373647SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha853471