Tietäisikö kukaan, mitkä ovat eri tietokonemerkkien myyntimäärät Suomessa? Prosenttiosuudetkin kelpaisivat. Tässä kerran oli myyntiprosentteja koko maailmassa, mutta Suomen lukuja en löydä mistään?
Myyntimäärät kiinnostaisivat
Marssijärjestys
6272
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Miksi?
Miksi kiinnostaa kelvottoman roskan myyntimäärät?
Minä katsoisin luotettavuustilastoja. Täälläkin jotain niistä oli, kuka muistaa?
Olivatkohan Apple, Asus, Lenovo ja Toshiba kärjessä (aakkosjärjestyksessä)?
"Miksi kiinnostaa kelvottoman roskan myyntimäärät?"
Heh, hyvä pointti. Toisaalta sellaisia tilastoja voisi lukea myös niin päin, että mitä vähemmän myytyä tai tämän väliltä, niin näiden valmistajien rauta voisi olla yleisesti laadukkaampaa, ehkä? Valmistajan tuotemallien välisiä eroja on silti mahdotonta tilastojen kautta vertailla - Käy läpi malli kohtaisia testejä.
Se kuitenkin pitää paikkansa, että suurin osa kuluttajista ostaa roskaa (epälaadukasta halpistavaraa), siihen vaikuttaa myös nykyinen taloustilanne ja kuluttajien asiantuntemattomuus - Ei ymmärretä sen syvällisemmin tietotekniikan ja elektroniikan päälle. Massa kuluttajista vain pieni prosentti tietää mitä ostaa ja mitä ei kannata ostaa, esim. ammattilaiset ja harrastajat.
"Miksi?
Miksi kiinnostaa kelvottoman roskan myyntimäärät?"
Onko nyt "ejiillä" jotain luetun ymmärtämisvaikeuksia? Aloittajahan kysyy "eri tietokonemerkkien myyntimääriä suomessa" Siihen sisältyy kaikki merkit ja kaikkein kalleimmatkin tietysti.
Miten ne "eljiin" mielestä on "kelvotonta roskaa"?
Tietokone-lehdessä 14.11.2013, Lenovon maajohtaja Timo Toukola:
"Toukolan mukaan Lenovo nousi alkuvuonna Suomessa kakkoseksi noin 18 prosentin osuudella (HP on ykkönen noin 30 prosentin osuudella)."
HP!
Kaikki tietää, paitsi sinä