Valtiontalosotku

Ainoa oikea tapa hoitaa Valtiontalo, on hankkkia iso kaivinkone ja hajottaa koko höskä. Jyväskylän ei pidä antaa kaikenkarvaisten säätiöiden määräillä kaupungin asioita. On jo aika nousta sortovallan alta!
6135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hankippa kone ja hajota

Äänestä
  • Kaupungin tehtävähän se. Ensin talo pois ja sitten tontti myyntiin. Ei tarvitse aloittajan tehdä vaan heidän kenen kuuluukin. Kaupungissa on riittämiin rakennus sekä purkumiehiä työttä, osaavat homman tehdä ja tekevät kunhan palkkaa maksavat heille.

    Keskarin palstalla kertovat ettei se edes ole mitenkään suojeltu oikeasti, vaan kaupunki vaan päättänyt "suojella" ilman mitään erikoista lain voimaa: Päätöksen siten voivat hyvin muuttaa ja laittaa tontin myyntiin.
    http://www.ksml.fi/yhteiso/keskustelu/posts/list/75204.htm

    Nykyisin vain kun kaupunki ei enää vanhuksille maksa mitään kyytejäkään vaikka tarvista olisi, niin syytä olisi siirtää vanhemmasta päästä palvelujen ääreen väkeä eli siihen vanhustentalo, vuokraksi esimerkiksi 250 euroa kuussa asuntoa kohti. Missä kaupungilla vuokrataloja palvelujen lähellä on, niin niistä nuoremmilta hyväkuntoisilta vuokrasopimukset pois, vanhoja ihmisiä tilalle. Nuoret voi siirtää kauemmaksi. Toki ottaen huomioon että jos ei liikuntakykyä ole niin ei sitten semmoisia.

    Jos ja kun elintaso vuodesta toiseen laskee, pitäisi alkaa vähän edes välittään väestä. Tänäänkin näytti joku keräävän tyhjiä tölkkejä roskiksesta kun ohi kävelin kauppaan. Pakkasta 25 mittarissa oli. Ruokajakelut jo ehtivät lopettaa yhdestä paikkaa, suurimmassa osassa kylää niitä ei olekaan.

    Äänestä

Sopisi sen paikalle vanhustentalo. Kaupunki kun rakentaisi vuokratalon heille, olisi halpa paikkakin kun tontti on jo kaupungin. Sellaisille jotka vielä jaksaa vähäsen liikkua, olisi kaupat lähellä. Ei riitä kaikilla vanhoilla varaa ostaa keskustasta palvelujen läheltä. Samoin lyseon tontille.

Kouluillekin tietty hyviä paikkoja, sellaisille jotka pitempää tulevat. Kovin syrjään laittavat nykyisin.

Ostareita on jo.

Äänestä

En ota kantaa kun en ole lainkaan perehtynyt mutta juttua on:

http://www.ksml.fi/yhteiso/keskustelu/posts/list/90/75204.htm#792520
Jolli [Post New]24.1.2014 13:17:56

Liittynyt: 2.10.2010 23:24:50
Viestit: 15
Ei kirjautuneena

JYVÄSKYLÄÄ JA ERITYISESTI TILAPALVELUA vedetään nenästä kaupassa kuin kaupassa. Huonoja ostoja on kertynyt vuosien saatossa runsaasti:
1. Pahin oli Rauhalahden voimalan hinta, joka maksettiin Fortumille
2. Kankaan alue, kun olisi voitu käyttää kaavoitusmonopolia
3. Nyt Mustankorkean kaatopaikka (onneksi on valitus päällä)
4. Takavuosina Valkeamäki, joka ostettiin Schildtin suvulta törkyhintaan
Surkeita myyntejä alehintaan: Jääskelä, Valtiontalon tontti (meni onneksi nurin), Halosen talo. Takavuosina lähes ilmaiseksi annettiin Mikkolan kesäsiirtola Petäjävedeltä, samoin tuottava betonivalimo Seppälän alueelta.
Esimerkkejä löytyisi lisääkin, huh, huh!

Äänestä
  • Ensin laitetaan tämä uutinen, Keskisuomalainen tahtoo eroon useista Jyväskyläläisistä köyhistä ja asunnottomista, sairaista vanhuksista yms. Kunhan konserttisalin saavat heille jotka ei itse maksa sampastaan vaan veronmaksajat.

    http://www.ksml.fi/uutiset/keski-suomi/karita-mattila-lahetti-terveiset-jyvaskylan-paattajille/1757152
    – Eikö vieläkään salia? Se on niin huono juttu, kaikkien kannalta: yleisön, muusikoiden, esiintyjien, kaupungin.

    – En mää sinne sit tule! Mattilan leveä murre kajahtaa.


    Eikö parasta olekin että pysyvät kaukana tuollaiset, riittämiin on täällä muitten varoja varastavia?

    Jyväskylässä viedään jo köyhien ruoatkin, kädestä pois. On tahallaan hankittu tänne väkeä joilla on ihan eri lait ja kohtelu kuin muilla tai ei ole niitä lakeja ollenkaan kun suhteet toimii.
    Ihan ensimmäinen tarve ei ole mikään konserttisali vaan parasta olisi purkaa entisetkin tai antaa rapistua pois. Voisi välittää köyhistä ja vanhuksista, eikä aina vihata heikoimpia jotka ei kykene puolustautumaankaan.

    Sitten laitetaan toinen uutinen,
    http://www.ksml.fi/mielipide/paakirjoitukset/toteutuuko-ihme-valtiontalon-pelastamiseksi/1757914
    Pääkirjoitus on kuitenkin otsikkoon laittanut oleellisen.

    Monasti tapahtuu että yksi uutinen tehdään jossa kerrotaan miten asia voisi vaikka ollakin - sitten sata kipaletta on enempi propagandaa jonkin asian puolesta.

    Nämä nyt vain ajankohtaisia, vaikkei samasta asiasta olekaan.

    On tahdottu päästää rakennukset kehnoon kuntoon. On tahdottu kehnontaa koulutusta, otettu muualta väkeä jolla ei kunnassa ole edellytyksiä rehdein keinoin itseään elättää, on hyödytty heistäkin monin keinoin.

    Oikein uskova voi uskoa hyväntahtoisuuteen ja pienestä pitäen opetettu herrapelko estää epäilyksetkin.

    Äänestä

Viimeisin huhu kertoo, että jokin amerikkalainen miljonääri voisi muka pelastaa Valtiontalon. Jos jokin on liian hyvää ollakseen totta, niin se ei ole totta. Koko juttu on tehty vain viivytystarkoituksessa.

Mitä sitten olisi tehtävä Valtiontalolle? Hajotetaan se ja suunnitellaan sen tontille ja Reimarin tontille kunnon rakennus, jolla on hyvät perustukset.Yksi osa julkisivusta tehdään Aallon piirustuksen mukaisesti, jolloin se komea ovikin pääsee mukaan. Ehkä sisäosaankin voisi tehdä jotain alkuperäisen mukaista, esim juhlasaliosan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ryminä kirjoitti:

Ainoa oikea tapa hoitaa Valtiontalo, on hankkkia iso kaivinkone ja hajottaa koko höskä. Jyväskylän ei pidä antaa kaikenkarvaisten säätiöiden määräillä kaupungin asioita. On jo aika nousta sortovallan alta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu