Mites on?

Täh?!!?

Ihan valmiiksi tyhmä kysymys..
Elikkäs tällainen, kun minun asunnostani hajosi palovaroitin(käyttöikä tuli vastaan).
Edellisissä kahdessa vuokra-asunnossani vuokranantaja on ostanut sit kämppään uuden varoittimen, vissiin sillä asenteella että vuokranantajan vastuulle siinä, missä muutkin kodin "peruslaitteet"(liesi ym.).
Näiltä pohjilta soitin sitten nykyiselle vuokranantajalle ilmoittaakseni uuden varoittimen tarpeesta, niin hän totesi vain asian olevan vuokralaisen vastuulla.
Eikä siinä mitään, olen lähdössä ostamaan ko laitetta, niitä saa jo 10-15€ hintaan hyviä, mutta ihmetytti vain, että miten on tämä yleisesti ottaen? Kumman vastuulla?
Vuokranantajahan omistaa kämpän, joten hänen luulisi ainakin olevan velvoitettu kustantamaan myös nuo pakolliset laitteet asuntoon. Vuokralaisen vastuulla taas on vain ilmoittaa nämä puutteet ajoissa ja pitää kämppä muuten siistinä jne.
Ja ihan asiallisia kommenttia vain kehiin. Nämä "Heitä homo voltti"-vinkujat voivat siirtyä suoraan seuraavan ketjun riesaksi.

7

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuokranantaja94949
    • Vuokralaisen vastuul

      Palovaroittimia saa alle 5€ hintaan, jos vaan vaivautuu avaamaan silmänsä missä tahansa laajemman valikoiman marketissa..

    • Asukkaalle...

      Palovaroitin kuuluu asukkaan vastuulle. Epäselvää on, kenen vastuulle kuuluu kiinteä verkkovirtatoiminen palovaroitin. Siinäkin on varmistusparisto, ja palovaroittimen käyttöikä on 10 vuotta, jonka jälkeen se tulisi uusia. Kenen vastuulle kuuluu verkkovirtatoimisen palovaroittimen varmistusparisto ja varoittimen uusiminen?

      • vuokranantaja94949

        Verkkovirtatoimisen palovaroittimen kunnossapito ja uusiminen kuuluu yhtiölle.
        Näin ainakin Kiinteistöalan Kustannus OY:n taloyhtiön vastuunjakotaulukko kertoo.
        Siinä ei tosin mainittu että kuka vastaa tällaisen hälyttimen pariston uusimisesta.


    • Täh?!!?

      Ok.
      Eli mun edelliset vuokranantajat ovat olleet joko "pihalla" asioista tai vaan muuten överireiluja.
      Eikä siinä tosiaan mitään, hain uuden varoittimen jo.
      Oli siellä kaupassa just jotain vitosenkin hälyttimiä, mutta tämä ostamani maksoi noin 12€ ja pitäisi ainakin olla todella hyvä.
      Tämä haistaa jo kytevänkin palon ja näin.
      Että näin, nyt voi taas nukkua yönsä rauhassa jonkun aikaa ainakin.

    • Tukkitäti

      Tyhmä lisäkysymys:
      Kun vanhan palovaroittimen kanta jää ruuvattuna kattoon, löytyykö siihen sopiva uusi varoitinosa ihan tosta vaan vai ollenkaan. Lisää reikiä kattoon poraamaan vaan?

      • Katossa

        Ei vätämmättä monenlaisia ruuvattavia varoittimen kiinikkeitä on. Entisen kiinikkeen voi tarvitaessa poistaa ja laittaa paikalle kiinnitettävän varoittimen kiinikkeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      24
      4772
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3553
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3444
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3350
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2950
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2690
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      14
      2370
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2360
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2185
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      33
      1774
    Aihe