Oleskelilipahakemuksen odotus Suomessa ja hakijan toimeentulotuk

Suomipoika 54

Hei!

Toivoisin hyviä asiallisia vastauksia.

Vaimoni ja yhteinen lapsemme ovat muuttamassa suomeen pysyvästi ja olemme aikomassa hakea oleskeluluvan vaimolleni ja lapselleni suomeen. Olisin halunnut selvittää, onko mahdollista saada toimeentulotukea vaimolleni siltä ajalta kun odotamme oleskelulupaa. Onko kukaan ollut samassa tilanteessa? Vaimoni opiskelee jo itsenäisesti suomea ja hänellä on yliopistotutkinto, satamalogistiikan tutkinto. Vaimoni puhuu useita kieliä ja sillä on hyvä kielipää. Hänellä on jo suuri into päästä suomen kielen kursseille ja todistaa tutkintonsa myös suomessa. Ongelmana tietenkin on, se että kielikursseille pääsee ainoastaan oleskelulupaa omaavat henkilöt. Siis onko joku saanut toimeentulotukea siltä ajalta, kun oleskelulupa oli vasta vireillä?

5

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valitettavasti

      Ilman oleskelulupaa ei ole oikeutettu edes toimeentulotukeen, saatika sitten KELAn tukiin.

    • elätä itse vaimosi

      Ilmeisesti joku thaimaalainen misukka iästä päätellen. Äijä on siis 60v., mikäli on ilmoittanut nimimerkissään syntymäaikansa.

      Mutta asiaan: etkö pysty elättämään perhettäsi? Heti sossuluukulle kinuamaan vai?

    • thandi

      Voi saada, riippuu kunnasta missä asutte. Pikku paikkakunnilla todennäkösempää. Vaimon pitäisi käydä suomalaisessa neuvolassa ennen raskauden puoltaväliä, että on oikeutettu äitiyspakkaukseen. En muista vaikuttaako myös johonkin tukiin.

      • ValitettavastiJatkaa

        KELAn tukia ei ole mahdollista saada niin kauan kuin ei ole oleskelulupaa. Tämä selviää ihan KELAn sivuilta mm. asumistukea selvitellessä. Sosiaaliturvaan ei myöskään ole oikeutta. Oleskeluluvatonta kumppania KELA ei edes laske ruokakuntaan kuuluvaksi. Tiedän tämän siksi, koska puolisoni joutui odottelemaan oleskelulupaa.


    • notaari

      Jotta voi saada toimeentulotukea, tulee olla kotikunta Suomessa. Toimeentulotuki perustuu asumiseen ja sosiaaliviranomaisen harkintaan, joten varmaa sen saaminen ei ole.

      Maistraatissa rekisteröitymällä on mahdollista saada kotikunta. Maistraatissa päättävät, onko henkilö oikeutettu kotikuntaan. Pääsäännön mukaan vakituisesti Suomeen asumaan tulevat ovat oikeutettuja kotikuntaan.

      Kannattaa käydä tutustumassa sivustoon www.asumaansuomeen.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      255
      961
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      195
      948
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe