Juomien ja ruokien hintoja 2014 ??

Eli pitä mennä phukettiin helmikuun lopulla katalle ja aika ristiriitasta titetoa löytyy.
-Paljonko perus paukka maksaa baarissa?
-Mitä semmonen ämpäri paukku maksaa vaikka norm.vodkalla ja onko siinä 2dl vain 3,5dl se viinapottu?
-Mitä maksaa semmonen keskihintanen ruoka ravintolassa yhdelle normi annos ilman juomia?

Ja muitankin hintoja mitä tulee mieleen ja jos joku tietää hyvä sivun missä kaikki kerrotaak ni voi mielellään linkittää tai tehdä semmosen ku tuntuu että ei mistää löydy semmosta :)

8

1054

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 31x..

      Ei neth nyt mahottomia maksa,jos ei ole varaa sapuskaan ja juomaan niin ota HK sinistä mukaan.
      Minulla on mennyt se 1500-2000 euroa /2vkk.

      Sillä on ryypännyt pari farankia ja puoli juottolaa,ja mukavaa on ollut.köyhän kannattaa jäädä suomeen ja säästää lisää rahaa.
      Turha sinne on mennä persaukisena.

      • Juu tosta hinnastosta vähän saa haisua kiitoksia :) Ja 31x en kysynny paljonko sulla menny rahaa vaan että mitä mikin maksaa kun en ole ennen thaimaassa käynnyt kyllä mulla on varattu kassaa pitkästi yli 2000€ mutta ei sitä ole pakko käyttää ja miks pitää aina aukoa päätään jollain tapaa...auo päätäs kavereilles niin minä teen enkä tuu tänne sotkemaan!!


    • valintoja

      phuketissa en ole käynyt kuin lentokentällä. Thaimaassa sen sijaan on ollut onni käydä muutaman kerran.
      Oman kokemukseni mukaan, mitä vähemmän rahaa on mennyt, sen parempi matka.
      Skootterin selästä näkee enemmän kuin taksin kyydissä, tai opastetuilla retkillä. skootterin kanssa ei tule kieliongelmia jne.
      Miksi maksaa saksalaisomisteiselle turisti *thairavintolalle* 5€ kun thaimaalaiset syövät naapurissa kahdella eurolla? hyvää ruokaa saa toki eurollakin.
      Miksi maksaa ravintolassa drinkistä jopa 150thb. kun pullon hong thongia saa landrinkeineen 400thb naapurissa. Toki thaimaa on täynnä turisteille suunnattuja pyydyksiä, joihin saa rahaa uppoamaan pohjattomasti. Toisaalta aidot kokemukset eivät välttämättä maksa mitään.

    • Phuket<3

      Jos meet vetää kunnolla märkää baglalle ni varaudu maksamaan. Bisse lähtee 100bht ylöspäin, riippuen onko "pubi" vai clubi. Paukut 60bht ylöspäin, riippuen täysin mitä juo. Banglan alkupäässä oo/oli paikka mistä sai tequilan 49bht. Suosittelen kyseistä paikkaa jos tykkää pelaa bilist ja vetää shishaa. Toivottavasti oli jelppii!

    • eppu2

      Ravintolassa paukut ja coktailit 170-200thb, olut 70-130thb. Ruoka katan alueella n. 70-380thb ja syö hyvin. Mopon päältä 10-20thb kanaa, äyriäisiä ja lihaa grillattuna. Minulla meni n. 700e kahdessa viikossa, söin lounaan sekä illalisen juomineen joka päivä, siinä on vaateostokset sekä aurinkotuolimaksu sekä tuk tuk mukana.

    • Roffe

      Jep`s eppu2 hinnat on kohdillaan ja oikeat sekä hyvin suuntaa antavat, eli kiitos asiallisuudesta.:) Tosin taas pakko tuoda esille, että skootterin vuokraus on varmin tapa pilata lomansa, matkakassansa tai menettää raajansa tai henkensä..:(
      Taksit ovat edullisia, joten unohda mopot ja moottoripyörät...Puuttuvat vakuutukset takaavat, että onnettomuustilanteissa turisti maksaa varmasti kaikki kulut..

      Ja jos rahaa ei löydy, niin selliin sitten siksi aikaa kun bahtit jostain löytyy?
      Mopovuokrauskusetukset yleisiä, ellet kuvaa ajopeliä joka kantilta ennen vuokrausta, niin joku naarmu löytyy kun palautat ajopelin...Ja hinta on tuhansia, vaikka kolhu olisi ollut jo ennestään mopossa..samoin menetät rahasi vesiskootterin tapauksessa..poliisit ovat yhteistyössä vuokraajien kanssa, josta saavat osuutensa, joten unohda vuokraukset...tai kokeile sitten onneasi..moni on kokeillut ja yhtä moni maksanut kalliin hinnan hölmöydestään...:)

      • Roffe

        Vesiskoottereista vielä senverran, että vuokraajilla on tapana laittaa skootterin kolhun tai naarmun päälle joku tarra, joka sitten liukenee veteen ja kun palauttaa skootterin niin kas..? Mikäs se siinä? turisti on rikkonut laitteen ja se olisi maksun aika ? Brittituristeilta meni phuketissa patongilla vastaavaan huijaukseen 30.000 .- Bahtia eikä poliisista ollut apua..sai komission vuokraajalta joten jos matkakassa riittää niin onnea vain ajeluun...Tosin on sanottava, että kaikki eivät huijaa, mutta mistä tunnistat sen vuokraajan joka ei ole se huijari?
        Mielestäni riskin ottaminen ei kruunaa muuten mukavaa lomaa vaikka miten houkuttaisi ajelu vuokralaitteella?

        Jos joudut huijatuksi, niin turha sitten marmattaa apua jostakin...olet vieraalla maalla ja maksat sen mitä vaaditaankin, vaikka miten harmittaisi...rikosilmoituksen voit tehdä, mutta lomasi ehtii jo loppua, ennenkuin siihen on saatu tolkkua, joten maksumieheksi jäät aina ja jokatapauksessa:)

        Parempi idea on ottaa pitkähäntävene tai muu vesilaite, jossa on jo kuski....Mutta jos on kovapäinen turisti, niin onnea valitsemallasi vesitiellä...:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      123
      4619
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3357
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3265
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2969
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      50
      2876
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2809
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2580
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2305
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2125
    10. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2079
    Aihe