pistoolin hankkiminen?

harrastaja1

olisin halukas aloittamaan ammuntaharrastuksen. hallussapitolupa metsästysaseeseen on ennestään ja metsästänyt monia vuosia ja nyt haluaisin hommata pistoolin ja alkaa ampumaan tarkkuusammuntaa sillä. eli mitä näin aluksi pitäisi tehdä että luvat joskus voisi saada? ampumarata on lähistöllä mutta ampumaseuraa ei. onko mahdollista saada luvat? ja onko ampumaseuran perustaminen vaikea prosessi?

9

2670

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rekyyli2

      Ampumaseuran perustamisessa on sen verran puuhaa, että ei kannata muutaman pistooliluvan vuoksi suunnitella. Lisäksi tarvitsisit ampumaradan, joka ei olekkaan ihan pikkujuttu nyt voimaan tulevien uusien lakien mukaan.

      Tarvitset aktiivisuustodistuksen joltain auktorisoidulta ampuma-ase kouluttajalta sen jälkeen kun olet kaksi vuotta harrastanut pistooliammuntaa. Valvottuja ampumakertoja pitää olla vähintään 12 kpl. Sillä ei ole merkitystä onko sinulla metsästysaseita 1 tai 100 ja harrastatko metsästystä vai et. Jos tarkkuutta meinaat alkaa ampua, haet lupaa pistooliin kuitenkin urheiluammuntaperustein.

    • harrastaja1

      mikäs tuossa ampumaradassa on hankalaa?

    • tollolollo

      Helpoiten(hah!) saat luvat käymällä SRA tai Practical-kurssin ja harrastamalla seuran tai tutun aseella vaadittavan 2 v ajan. Huom. yleensä myös Ilmapistooli-harrastus lasketaan harraste-ajan hyväksi, eli se kannattaa aloittaa jo tänään(ja merkitä a-kerrat vihkoon)!

    • ressu.

      Liity reserviläisiin. Seurolla on laina pistooleja, joila voit aloittaa harrastuksen. Ratavuorot ovat ohjattuja ja saat opastusta. Seurat järjesteävät myös turvallisen ampujan kursseja ja voit halutessasi suorittaa sra-tutkinnon. Ressuilta saat myös harrastustodistuksen. Ammut valvotilla radoilla, saat koulutusta ja todistuksia suorituksistasi ja pääset halutessasi kilpailemaan. Koska reservilaiset käyttävät palvelusaseina isokaliberisia pistooleja ja puoliautomaattisia sotilaskivääreitä, niin luvan hakeminen ei tule olemaan ongelma.

    • öhkö

      Ei kannata mitään SRA tai Practical-kursseja käydä sillä silloin täytyy niitä myös harrastaa että pysyy kortti voimassa.

      Ammut vaan tauluun tarkkuutta ja haet harrastuspohjalta lupaa.

      • ressu.

        Lupaa ei välttämättä myönnetä, jos perusteena on tarkkuusammunta. Täytyy yksilöidä minkä lajia harrastaa.

        Miksei sra tai practical korttia kannata hommata vaikka se vanhenisi? Korttihan on lupaa haettaessa erittäin hyvä näyttö harrastuneisuudesta. Ei sillä ole mitään merkitystä luvan saantiin, jos lisenssi joskus tulevaisuudessa vanhenee.

        Ressujen SRA-kortissa on yksi hyvä puoli Prakticalin vastaavaan, sillä...

        "Kun henkilö on merkitty SRA-rekisteriin, saa hän SRA:n ampujan kortin. Kortti on voimassa RESUL:n määrittelemän ajan korttiin merkitystä myöntämispäivästä lähtien. Aikarajoitusta ei kuitenkaan tällä hetkellä ole, joten nykyiset kortit ovat voimassa toistaiseksi. "

        Eli kerran kun pääset tutkinnosta läpi, niin kortti on voimassa maailman tappiin asti. Todellinen jokamieslaji, jona toivottavasti pysyykin, vaikka on liikaa hiljalleen siirtynyt praktikaalin suuntaan.


    • Näin sanoo laki (ampuma-aseasetus) "Ampuma-aselain 45 §:n 4 momentissa tarkoitettua ampumaurheilua ja –harrastusta pidetään aktiivisena, jos luvanhakijalla on luvan hakemista edeltäneiden kahden vuoden aikana ollut vähintään kymmenen harrastuskertaa pistoolilla, pienoispistoolilla, revolverilla, pienoisrevolverilla tai ilmapistoolilla." ammut jonkun kanssa ilmapistoolilla tai lainaat .22 pistoolia (hänen läsnäollessaan), pidätte päiväkirjaa amunnoista, laukausmäärät, ym. Kaverisi todistaa päiväkirjan allekirjoituksellaan oikeaksi. Johonkin seuraan olisi hyvä kuulua, esim reserviläisiin, siellä on ampuma-asekouluttajat, jotka saavat todistuksia kirjoitella ja heidän todistuksensa painavat vaakakupissa enemmän kuin pelkkä päiväkirja.

    • Anonyymi

      Eli laittoman aseen saa paljon helpommalla...

      • Anonyymi

        Mitähän sillä tekisit, hiplaisit sitä kämpässäsi ja ampuisit itseäsi jalkaterään🤣
        Nämä laittoman aseen hankkivat kuvittelee olevansa jotain mafiosoja, tuskin uskaltaisi at edes asetta itsepuolustukseksi käyttää kun tietävät että tulee linnaan lähtö jos jotain henkilöä sillä reiittää. On vain rambo-unelmia tuollaiset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      63
      6166
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      63
      5589
    3. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      127
      4397
    4. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      55
      3863
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3795
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      32
      3219
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      67
      2979
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      59
      2846
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      69
      2588
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      47
      1950
    Aihe