Moikka kaikki. Mitä mieltä ootte kiusaajist ja kiusaamisesta? Mun mielestä kiusaajat on pelkureita ja kiusaaminen pelkuruutta. Ala-asteella mulla oli "poikaystävä "joka soitti mulle aina biisiä jossa laulettiin sata.kilosest muijast. (En mä ollut läski, vaan vähän pyöree vaan). Mä siis ymmärrän miltä kiusatusta tuntuu. Viel pahempi on, jos sille kiusaamiselle ei tehdä mitään, koska se jättää henkisen jäljen. Siks ihmisten pitää aina mennä se kiusatun puolelle ja sanoo kiusaajalle et mikään sen sanoma tai tekemä ei oo oikeen. Kertokaa omia kokemuksianne ja miettikää tosisanne mitä voitte tehä auttaaksenne kiusattua koska se on oikeesti tärkeetä.
Kiusaajat on pelkureita!
eimitäänturhaajuttuu
17291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Voi sua. Kyllä ne kiusaajat on tosi pelkureita. Mun koulussa oli sellasia kolmosluokan poikia jotka kiusasi pienempiä vain koska ne itse pelkäsivät isompia. Tietysti autan kiusattuja. En vain ole havainnut kunnollista kiusaamista ainakaan vielä.
Onhan niinku ihan vaan joku haukkuminenkin ihan kunnollista kiusaamista. Sanat sstuttaa monesti enemmän ku fyysinen väkivalta.
Joo tota kertokaas mitä kaikki kiusaajat sitten pelkää? Tai siis jos ne on pelkureita, niin niiden täytyy pelätä jotain, mutta tiedän kiusaajia, jotka eivät kiusaa pelkäämisen takia. Muuten aloittaja oli oikeassa. Kiusaaminen on väärin.
En tiedä mitä kiusaajat pelkää, ehkä sitä että niitä aletaan kiusaamaan. Ainoa asia mikä on ihan varmaa on, että jos tyyppi on älykäs ja sillä on asiat kotonakin hyvin, se ei kiusaa muita.
Kiusaajat ovat AINA hieman tyhmiä, siis omaavat alhaisen älykkyyden ja luulevat näyttävänsä viisaamilta haukkumalla muita.
...Ei oikeastaan... Et taida tuntea kovin monta kiusaajaa. Minä tunnen vähän liiankin monta. Se on kyllä niin, että kiusaajat ovat usein hieman tyhmempiä, mutta jos on kiusaaja, niin se ei ole mikään velvoite olla myös tyhmä.
Uskoisin, että tuolla ''kiusaajat on pelkureita''-jutulla tarkotetaan sitä, että kiusaajat ovat raukkamaisia kiusatessaan ja rääkätessään heikompiaan...ja tiedän minäkin kiusaajia ihan tarpeeksiliikaa, ja voin kertoa että tämä pitää todellakin paikkansa.
Tarkoitan sitä muita tyhmemmällä, että kiusaajat jatkaa yleensä amikseen, koska niiltä ei lukuaineet suju. Voi ne kokeilla lukiotakin tai amslukiota, mutta se jää niiltä usein kesken.
Jos haluaa päästä kiusaajista eroon, ei kannata mennä niiden kanssa amikseen, koska ne jatkaa siellä samaa touhua. Lukiossa ei enää ole kiusaamista, tai no korkeintaan sinne eksyy joku kiusaajien tunnevammainen siipeilijä, ja saattaa levittää susta juttua, että olit peruskoulussa "outo" ja siksi sua kiusattiin.
"Tarkoitan sitä muita tyhmemmällä, että kiusaajat jatkaa yleensä amikseen, koska niiltä ei lukuaineet suju. Voi ne kokeilla lukiotakin tai amslukiota, mutta se jää niiltä usein kesken.
Jos haluaa päästä kiusaajista eroon, ei kannata mennä niiden kanssa amikseen, koska ne jatkaa siellä samaa touhua. Lukiossa ei enää ole kiusaamista, tai no korkeintaan sinne eksyy joku kiusaajien tunnevammainen siipeilijä, ja saattaa levittää susta juttua, että olit peruskoulussa "outo" ja siksi sua kiusattiin."
Eli toisin sanoen väität että amiksessa kiusaaminen jatkuu mitenkään muutumattomana. En tiedä miten muissa amiksissa, mutta tässä missä minä olen niin kiusaaja ja kiusattu vahtaa tyky tunnilla paikkaa ja kiusaaja löytää itsensä maasta "solmussa" ja joissain tapauksessa kaasut silmillä välillä pampulla/patukalla hakattuna ja käsiraudoilla paketoituna. Ja voiman/äänen käyttöä ei säästellä harkoissa kätösestä kiinni ja kenttään.
Jos kiusaamista ilmenee niin ei muuta kuin opinto vastaavan juttusille ja sanoo niin kuin asia on niin se on kiusaaja luovutapas opiskelu tarvikkeet ja läppäri monoa perseelle, että etipä jostain muualta paikka opiskella kelalle ilmoitus, että kys. hekilö ei opiskele enää siellä, että periä tuet takaisin. Tämä siis äärimmäisin keino, mutta näitäkin aina välillä sattuu.
Ja millä perusteella sanot, että kiusaajilla ei riitä äo lukiossa kyllä muuten riittää ei kaikilla, mutta osalla kyvinkin yksi ex-kiusaaja kävi lukion 2-vuodessa hyvin arvosanoin.
Vanhalla peruskoululuokalla oli iha pirusti kiusaajia ja kaikkie keskiarvo vaihteli siinä 8.0-9.5 kaikki niistä meni lukioon ite menin amiksee, en voi sanoo et siel amikseskaa ketää ei kiusattais mut pääsinpähä eroo niist saatana narsisteist...
Väittäisin vastaan jos oikeasti TUNTISIN jonkun lukiolaisen kiusaajan.
Juuh, eiköhän niitä kiusaajia löydy lukioistakin, mutta kenties vähemmän kuin amiksista (kun mietin moniko kiusaaja oli menossa amikseen ja moniko lukioon niin niin...)
Nykyään on aika paljon tota piilokiusaamista. Henkistä kiusaamista.
Sua haukutaan silleen, että muut ei tajuu mitään. Sut alistetaan niin pahasti, ettet pysty edes kertomaan kellekkään, niin paljon pelkäät kiusaajiasi.
Kiusaajat on oikeesti ihan syvältä. Se on todellakin silkkaa pelkuruutta. Mitä sä siitä hyödyt? Ajattele, jätät jonkun ihmisen elämään pysyvät arvet. Saat kiusatun inhoamaan sua, eli et hyödy siitä mitään.
Mun äitiä kiusattiin tosi pahasti koulussa. Se ei ollut pelkkää haukkumista. Kun se tuli kouluun, sen tavaroita heiteltiin, koulukirjat rikottiin, kynät katkottiin.
Kaikki vaan nauroi ja katsoi vierestä..
Katsoin kerran yhden videon netistä, missä kamera oli niinkuin jonkun ihmisen silmä, eli siis se oli kiinnitetty jonkun ihmisen päähän (kuvaamaan jonkun ihmisen näkökenttää) ja kun tää ihminen käveli koulussa, niin siinä näytettiin niitä tilanteita, missä vaikka jotkut tulee siihen naaman eteen ja alkaa haukkuu. Se pisti todella raivoksi!!
Sitten kerran näin sellaisen tilanteen, kun joku 16.v poika makasi maassa ja pari saman ikäistä poikaa potki ja löi sitä ihan täysillä. En pysty edes selittämään, kuinka paljon mua alkoi ärsyttämään sen yhden pojan imelä ilme, vittumainen irokeesi ja ilkeän hymyilevät silmät!
Onneksi mun äiti puuttui asiaan ja uhkasi soittaa poliisit.
Mun äitiä syrjittiin yhden syyn takia. Arvatkaa miks? Se on punapää. Sillä on pisamia.
En käsitä miten ihmiset syrjii toisiaan tolla tavalla, jos on vähänkin erilainen...
Se on niin surullista ja karu totuus. :(
Joo mutta pelkuruuteen tarvitaan yhäkin jotain, jota pelkää. Muuten oot täysin oikeessa. Amikseen tosiaan menee enemmän kiusaajia, mutta siihen vaikuttaa myös se, että amikseen taitaa yleisestikin mennä enemmän jengii. Lisäksi se ei aina tarkoita, että olisi muita tyhmempi vaikka menisikin amikseen.
No, kiusaajat pelkäävät tietysti sitä, ettei heitä hyväksytä ja he jäävät ulkopuolelle ja sorsittaviksikin. Voisi siis päätellä, että he pelkäävät omia "kavereitaan" tuntien toki heidän heikkoutensa omastakin kokemuksestaan. Toisilla vain on taipumusta mielistellä juuri ilkiöitä muuntautumalla ihan miksi vain tahdotaan.
No niin. Nyt kykenen taas väittämään vastaan, kun väitös on selkeä ja perusteltu. Kaikki kiusaajat eivät pelkää jäävänsä ulkopuolelle. On useita muunkinlaisia kiusaajia. Kuten sadistit tms.
Meiän luokkalaiset on hirveen väkivältasii.
Minua eräs kiusaaja tuikkasi puukolla yläasteella, kun puolustauduin haukkumiseen sanomalla takaisin..