Miten telkkariohjelmien ääni kuulumaan kotiteatterista?

Shegrik

8

1309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotain yleistä

      (en katsonut laitteesi käyttöohjetta enkä ominaisuuksia, mutta kyselen yleistä)

      Onko laitteiden välissä yksi HDMI 1.4-kaapeli? Tukevatko molemmat ARC:tä eli Audio Return Channelia ja onko se ARC kytketty päälle (tai HDMI-ohjaus)? Vai käytätkö optista kaapelia äänen siirtoon telkkarista vahvistimeen?

    • Shegrik

      Siis HDMI:llä on kytketty vahvistin telkkariin,levyjen ja usb-tikun äänet kuuluu kaiuttimista mutta ei tv-ohjelmien.

      • tarkenna

        Tv:n äänisäädöistä löytynee jokin kohta koskien toosan omien kaiuttimien päälläoloa ja HDMI-yhteyttä. "LG:n perus lcd" ei valitettavasti kerro laitteesta mitään.


    • Shegrik

      Lähinnä kyselisin että pitääkö laittaa vielä rca-kuuloke liitintä telkkarin ja vahvistimen väliin vai pitäisikö kuulua jo tuolla hdmillä?Tarkennan vielä jos jäi epäselväksi,siis telkkariohjelmia katsoessa kuuluu äänet vain telkkarin omista kaiuttimista,ei kotiteatterista...Tietokoneeseen kytkin kuulokeliitäntään ja vahvistimeen rca:t,ja tietokoneen äänet sain kuulumaan näin teatterista..Kokeilin kyllä jo samaa yhdistelmää telkkariin,mutta sieltä ei äänet kuulu..

    • digitaalinen ääni

      Kytke optisella kaapelilla äänet telkkarista A/V-vahvistimeen.

    • Shegrik

      Okei,kummassakin näyttää olevan meno/tulo,en ole vain ikinä tuollaista kaapelia käyttänyt,pitää sitten ostaa..Kiitos.

      • tarkenna

        Jospa ensin perehtyisit tv:n (mallia et edelleenkään kertonut) asetuksiin ja kytkisit sieltä äänet kulkemaan HDMI-kaapelin kautta.


    • valokuitu rules

      optisen kuidun kautta häiriöt jää pois, kannattaa käyttää sitä jos liittimet löytyy molemmista laitteista. Huom. optisen kaapelin molemmissa päissä on pölysuojat (uusi kaapeli) ota ne POIS ennenkuin alat väkivaltaisesti tunkemaan johtoa kiinni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1692
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1508
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      973
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      889
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      851
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      806
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      750
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      748
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      730
    Aihe