Otetaan vastaan vauvan vaatteita yms.

Odottava--äiti

Saan esikoisen ja vaatteille/tavaroille olisi siis käyttöä. Laittakaa hyvä kiertämään. Asun Vantaalla

6

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 56-86 cm

      Olisitko halukas ostamaan halvalla, hyväkuntoisia vauvanvaatteita,
      toiset aivan käyttämättömiä. Vaatteet löytyvät Korsosta.

    • sanna3

      kumpi on tulossa?

    • hävetkää!

      Miksi pitää tehdä lapsia jos ei ole varaa ostaa sille edes vaatteita? Mitenkäs sitten tulevaisuudesaa ruuat yms?

      Edullisesti ostaminen ei kelpaa, pakko saada ilmaiseksi. Ällöttävää touhua!

      • kierrätys kunniaan

        Itse olin esikoistani odottaessa opiskelija. Mieheni oli myös opiskelija. Tultiin pienellä toimen ja tehtiin kovasti töitä. Opiskelin myös vauvan syntymän jälkeen muutaman vuoden. Meillä ei ollut varaa ostaa mitään suuria uutena. Asuttiin vuokralla ja saatiin käytettyjä vaatteita. Laadulla ja merkillä ei ollut niin väliä, kunhan kaikki oli puhdasta ja lapsi tyytyväinen. Missään vaiheessa en ole laiskotellut, vaan kokoajan on menty elämässä eteenpäin. Nyt ollaan työelämässä ja asuntovelkakin on hankittu, mutta en koe olevani yhtään sen parempi äiti, vaika rahaa onkin enemmän. Ei sitä lasta rahalla kasvateta vaan rakkaudella.


    • Marihh

      Menvätkö kirpparille myyntiin vai vauvalle? Sitähän ei kukaan voi tietää.

      Mutta juurikin kohta vien kirpparille itse vauvan vaatteita. Koska ne eivät juuri mene kaupaksi hinnat on puoli euroa kipale. Joten siis tarvitset rahaa noinn kympin ja pystyt sillä ostamaan tarvittavat vaatteet? Kympin äitiyspakkauksen lisäksi. Ei ole paljoa.

      Eli mieluummin mene kirpparille itse valikoimaan kuin pyydä lahjoituksia.

    • Tutuille vaan

      Valitettavasti monet ei halua lahjoittaa vaatteita tuntemattomalle kun ajattelevat, että menevät jollekin kirppari jobbarille jälleenmyyntiin.

      Kirpputorilla ja esim. netin kirpputorin tapaisilla on edullisesti vaatteita myynnissä (osa aina tietysti pyytää enemmän). Yksittäisiä ja vaatepaketteja. Varsinkin noissa vaatepaketeissa on usein edulliset hinnat per vaate. Mutta miksi tietysti maksaa, jos saa ihan ilmaiseksi ja vielä tietysti hyväkuntoisia, vähän käytettyjä tai uusia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3864
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2801
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2468
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1879
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1829
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1766
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      28
      1519
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      387
      1468
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1238
    Aihe