Vaimothan on aina mäkättämässä, että mies on pihi (ja kelvoton). Keittiöremppa pitäis tehdä, koska keittiö on kulahtanut ja näyttää vanhalta ja epätrendikkäältä ja kaikki keittiökoneet ovat vanhoja/ vanhanaikaisia...Totaalinen keittiöremonttihan on yleensä siinä 10000- 15000 euroa ja noin ylipäätään ottaen täysin turha ja rahan haaskausta- talon tai asunnon arvo ei nouse kuin ehkä kolmannes kustannuksista.
RUUTANAN KEITTIÖREMONTTI
- paikkamaalasin kaapistojen ovet samalla ovien sävyllä. Naarmut ja esim kahvojen läheltä kulumiskohdat. Saman sävyn saa maalikaupasta kun ne skannnaa vanhan sävyn mallikappaleesta, esim. leikkuulaudan päädystä kun sen sinne kiikuttaa. = ovet näyttävät uusilta, ei tarvetta uusiin tuhansien eurojen kaapistoihin..
-kiristin löystyneet saranat. Näin ovet eivät repsota ja menevät nätisti kiinni. = ei tarvetta uusiin oviin, eikä kaapistoihin.
-kiillotin ja pesin keittiön paikat kuten kaapistojen alalaudat, johon naisväen kosketus ei ulotu, nämähän puunaavat vain lattioita. 20 vuoden jälkeen näin keittiö vaikuttaa raikkaammlta.
-vanhoissa 25 vuotta vanhoissa pakastimessa ja jääkaapissa hiukan hion vähäsen ruostuneita kohtia ja paikkamaalisin valkosella maalilla, näyttävät uudemmilta = ei välitöntä tarvetta uusiin (5-10 vuotta kestäviin) kylmäkalusteisiin naisen taholta
- keittiön jonniinverran kulahtaneet, jostain kohdin repeilleet ja mustuneet tapetit revin irti. Rappasin seinän ns. kolibritasoitteen (150 e/ 10 litraa) kaltaisella tasoitteella. Tosin ostin Kiilto LH laastia 20 kilon säkin joka maksoi 20 euroa Bauhausista ja sekoitin itse vastaavan laastin sekoitusterällä porakoneella. 2/3 säkin sisällöstä riitti. Kustannus siis 12 e tai jotain.
-Sitten vaimo valitsi mieleisensä värisävyn seinille ja minä maalasin seinät ko. värillä. Näin vaimo ei voi myöhemmin marista väristä kun kerran itse sen valitsi. Ja joka tapauksessa sen värin vaihto on helpohkoa kun vain maalaa sitten uudestaan, helpompaa kuin tapettienvaihtoprosessi. Ja rapattu maalattu seinä muutenkin helpompi puhdistaa ja paikkamaalata tarvittaessa.
-kuivauskaapin vanhat 25v. ruostuneet ja syöpyneet kuivatusritilät ovat standardikokoa. Ostin uudet rautakaupasta/ prismasta. Ovat kymmenisen euroa kappaleelta. = ei tarvetta keittiön ja kaapistojen uusimiseen.
- paikkamaalasin valkoisella samalla sävyllä, siis ovenkarmien ja ynnä ovien kuluneet kohdat ja muutenkin kaiken koko keittiössä = näyttää uudemmalta ellei uudelta.
= summasummarum: Vaimo lakkasi mäkättämästä keittiöremontin tarpeesta.
Viimeistään 20 vuoden päästähän taas tämäkin keittiö olisi totalirempattuna "vanhanaikainen" ja siis taas uudellenrempattava. Mut kun 2 remppaa jättää väliin, niin sithän se on 60 vuoden jälkeen taas muodin kierryttyä muodinmukainen tai ainakin hieno ja kulturelli "retrokeittiö".
Näin siis eukko on lakannut nalkuttamasta keittiön suhteen ja säästin 15ooo euroa. Rahaa maaliin ym kului alle 100 e. Kämpän arvo kumminkin varmaan kohosi Kaisa Puolivaltakunnan ja Teuvo Lomanin silmissä 4000 e eikä vaimon nyt tarvi hävetä jos trendikäitä ystävättäriä joskus pistäytyisi.
Säästeliään eli "ruutanan" toimiva 100 euron keittiöremontti
Pörssipeluri
1
137
Vastaukset
- teme6
Helkkarin hyvin oot kyllä halvalla saanu kunnostettua! Oli varmaan eukkokin hetken hiljaa!
-Teme
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2374185Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1132643Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412392Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161436Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811436- 481179
- 781097
- 59963
- 45946
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58931