Onko kellään kokemuksia, että Opel Corsassa olisi liian leveät renkaat?
Itselläni on Corsa C -03, reskisteritodistuksessa renkaat 175/65R14 82T tai 185/55R15 82T.
Autolla ei uskalla ajaa 80km/h nopeampaa, mikä ei ole kyllä aivan normaalia. Itselläni auto on ollut kolme vuotta ja sain mukana kesä- ja talvirenkaat 15 tuumaiset. Nyt syksyllä ostin kuitenkin uudet samankokoiset talvirenkaat ja samoihin aikoihin huomasin ajon vakauden heikentyneen. Ihan kuin auto leijailisi ilmassa, on aikaisempaa tuuli- ja uraherkempi. Olen käynyt korjaamolla tarkistuttamassa, olisiko autossa muita vikoja, jotka saattaisi tämän aiheuttaa, mutta ei pitäisi olla.
Rengasmyyjän mukaan 15 tuumainen rengas olisi tällaiseen pieneen autoon aika leveä, mutta siihen ei saa kuulemma muita laittaa. Entäs tuo kapeampi rengas? Onko se sitten kesärenkaan koko?
Onko samanlaisia kokemuksia tai viisaampien ehdotuksia, mitä kannattaisi tehdä? Auton vaihto ei valitettavasti opiskelijan kukkarolle ole tällä hetkellä vaihtoehto.
Kiitos!
Leveät renkaat, ajon epävakaus
2
370
Vastaukset
- dfgnfd
Mulla on corsassa 225/35-18 renkaat, eikä viskele, menee kuin mikroauto;) No leikki sikseen, mulla on -12 mallin 1,6t nurburgring edition, bilstein-alusta ja brembon jarrut vakiona, palataksemme sinun ongelmaasi, oletko aivan varma,että alusta, varsinkin iskunvaimennus on kunnossa? Rengaspaineet oikeat? Vähän tuo "leijailu" kuulostaa siltä, että iskarit eivät olisi kunnossa, varsinkin jos ajokäytös on muuttunut huonompaan suuntaan. Ei nuo renkaat niin kovin leveät ole.
- 555
Talvirenkaat kannattaa aina ostaa kapeimmat, mitä ko. autoon sallitaan. Pintapaine on tällöin suurempi ja auto on vakaampi ajaa talviolosuhteissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672395- 661377
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww731177EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41107- 79835
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780- 43668
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe24638- 30616