Näkemiin vaan muru tv-sarja

jp.

Oli muuten aika hyvä tyo tv -sarja 80- luvulla englantilaisten raksatyöläisten arjesta Saksassa. Se ensimmäinen kausi oli paras. Muut eivät niinkään hyviä.

4

557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oli fiktiota liikaa

      "Oli muuten aika hyvä tyo tv -sarja 80- luvulla englantilaisten raksatyöläisten arjesta."

      Joo, olihan se muuten ihan jees, mutta rakennusalan matkatyömiehenä huvitti suuresti se niiden miesten tasokas vapaa-ajan vietto.

      Ne asumisolot vieri viereen ahdettuine sänkyineen olivat omakohtaisesti tuttua, mutta sitten mentiin metsään:Jostakin ne siellä parakkiasumusten ahtaudessa vaan tempaisivat kiiltonahkakengät jalkaan, puvut päälleen, puhtailla kauluspaidoilla ja solmioilla täydennettyinä, ja ilmaantuivat tukat pöyheiksi tupeerattuina ravintolaan iltaa viettämään. Eipä taida käytännössä onnistua Saksankaan rakennustyömailla.

      Entäs sitten ne työmaaolot! Siellähän työnjohdon parakkien tienoilla työskenteli jatkuvasti sievän näköisiä nuoria sihteerinaisia. Jokainen oikea rakennusmies tietää, ettei rakennustyömailla näe juuri koskaan kiinnostavan näköisiä naisia, tai paremminkin, ei naisia ensinkään.

    • Oikea rakennusnainen

      No aika useinhan noissa TV-ohjelmissa on tuota fiktiota, ei ne oikeet agentitkaan oikeesti missään avaruudessa taistele.
      Mutta kyllä meitä naisiakin näkee rakennustyömaalla ja vieläpä näyttäs olevan kiinnostusta useillakin rakennusmiehillä ;-)

      • Oli fiktiota liikaa

        "Mutta kyllä meitä naisiakin näkee rakennustyömaalla ja ..."

        Joo. olen minäkin rakennuksilla naisia nähnyt ja urani aikana peräti yhden kiinnostavan näköisen sellaisen.

        Mutta sinunkin puolesta toivon, ettet ainakaan siihen osioon, jossa kerroin rakennusalan matkatyömiesten oloista, joudu näkemyksellesi tukea ainakaan käytännön tasolta hankkimaan.

        Se "Näkemiin vaan muru" sarjassa esitetty kuvaus rakennusmiesten yhteismajoituksen oloista ja vapaa-ajan vietosta oli nimittäin fiktion lisäksi myös lähes täydellistä romantisointia.


    • Anonyymi

      tykkäsin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin

      Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_
      Ateismi
      23
      2463
    2. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      53
      1743
    3. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      11
      1054
    4. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      295
      1022
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      982
    6. Mikään ei ole ikuista

      Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
      Ikävä
      146
      893
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      56
      854
    8. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      110
      759
    9. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      46
      745
    10. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      8
      728
    Aihe