Näkemiin vaan muru tv-sarja

jp.

Oli muuten aika hyvä tyo tv -sarja 80- luvulla englantilaisten raksatyöläisten arjesta Saksassa. Se ensimmäinen kausi oli paras. Muut eivät niinkään hyviä.

4

818

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oli fiktiota liikaa

      "Oli muuten aika hyvä tyo tv -sarja 80- luvulla englantilaisten raksatyöläisten arjesta."

      Joo, olihan se muuten ihan jees, mutta rakennusalan matkatyömiehenä huvitti suuresti se niiden miesten tasokas vapaa-ajan vietto.

      Ne asumisolot vieri viereen ahdettuine sänkyineen olivat omakohtaisesti tuttua, mutta sitten mentiin metsään:Jostakin ne siellä parakkiasumusten ahtaudessa vaan tempaisivat kiiltonahkakengät jalkaan, puvut päälleen, puhtailla kauluspaidoilla ja solmioilla täydennettyinä, ja ilmaantuivat tukat pöyheiksi tupeerattuina ravintolaan iltaa viettämään. Eipä taida käytännössä onnistua Saksankaan rakennustyömailla.

      Entäs sitten ne työmaaolot! Siellähän työnjohdon parakkien tienoilla työskenteli jatkuvasti sievän näköisiä nuoria sihteerinaisia. Jokainen oikea rakennusmies tietää, ettei rakennustyömailla näe juuri koskaan kiinnostavan näköisiä naisia, tai paremminkin, ei naisia ensinkään.

    • Oikea rakennusnainen

      No aika useinhan noissa TV-ohjelmissa on tuota fiktiota, ei ne oikeet agentitkaan oikeesti missään avaruudessa taistele.
      Mutta kyllä meitä naisiakin näkee rakennustyömaalla ja vieläpä näyttäs olevan kiinnostusta useillakin rakennusmiehillä ;-)

      • Oli fiktiota liikaa

        "Mutta kyllä meitä naisiakin näkee rakennustyömaalla ja ..."

        Joo. olen minäkin rakennuksilla naisia nähnyt ja urani aikana peräti yhden kiinnostavan näköisen sellaisen.

        Mutta sinunkin puolesta toivon, ettet ainakaan siihen osioon, jossa kerroin rakennusalan matkatyömiesten oloista, joudu näkemyksellesi tukea ainakaan käytännön tasolta hankkimaan.

        Se "Näkemiin vaan muru" sarjassa esitetty kuvaus rakennusmiesten yhteismajoituksen oloista ja vapaa-ajan vietosta oli nimittäin fiktion lisäksi myös lähes täydellistä romantisointia.


    • Anonyymi

      tykkäsin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      287
      5427
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      70
      5016
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4116
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3830
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      41
      3448
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      87
      3107
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      69
      2962
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      38
      2120
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2068
    10. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      44
      2061
    Aihe