Oli muuten aika hyvä tyo tv -sarja 80- luvulla englantilaisten raksatyöläisten arjesta Saksassa. Se ensimmäinen kausi oli paras. Muut eivät niinkään hyviä.
Näkemiin vaan muru tv-sarja
4
557
Vastaukset
- Oli fiktiota liikaa
"Oli muuten aika hyvä tyo tv -sarja 80- luvulla englantilaisten raksatyöläisten arjesta."
Joo, olihan se muuten ihan jees, mutta rakennusalan matkatyömiehenä huvitti suuresti se niiden miesten tasokas vapaa-ajan vietto.
Ne asumisolot vieri viereen ahdettuine sänkyineen olivat omakohtaisesti tuttua, mutta sitten mentiin metsään:Jostakin ne siellä parakkiasumusten ahtaudessa vaan tempaisivat kiiltonahkakengät jalkaan, puvut päälleen, puhtailla kauluspaidoilla ja solmioilla täydennettyinä, ja ilmaantuivat tukat pöyheiksi tupeerattuina ravintolaan iltaa viettämään. Eipä taida käytännössä onnistua Saksankaan rakennustyömailla.
Entäs sitten ne työmaaolot! Siellähän työnjohdon parakkien tienoilla työskenteli jatkuvasti sievän näköisiä nuoria sihteerinaisia. Jokainen oikea rakennusmies tietää, ettei rakennustyömailla näe juuri koskaan kiinnostavan näköisiä naisia, tai paremminkin, ei naisia ensinkään. - Oikea rakennusnainen
No aika useinhan noissa TV-ohjelmissa on tuota fiktiota, ei ne oikeet agentitkaan oikeesti missään avaruudessa taistele.
Mutta kyllä meitä naisiakin näkee rakennustyömaalla ja vieläpä näyttäs olevan kiinnostusta useillakin rakennusmiehillä ;-)- Oli fiktiota liikaa
"Mutta kyllä meitä naisiakin näkee rakennustyömaalla ja ..."
Joo. olen minäkin rakennuksilla naisia nähnyt ja urani aikana peräti yhden kiinnostavan näköisen sellaisen.
Mutta sinunkin puolesta toivon, ettet ainakaan siihen osioon, jossa kerroin rakennusalan matkatyömiesten oloista, joudu näkemyksellesi tukea ainakaan käytännön tasolta hankkimaan.
Se "Näkemiin vaan muru" sarjassa esitetty kuvaus rakennusmiesten yhteismajoituksen oloista ja vapaa-ajan vietosta oli nimittäin fiktion lisäksi myös lähes täydellistä romantisointia.
- Anonyymi
tykkäsin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_232463Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.531743Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup111054Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu2951022- 259982
- 146893
- 56854
Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.110759- 46745
Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua8728